Alın Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

23.05.2021
1.497
Alın Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Alın botoksu işlemi, alın kası bir diğer adı ile frontal kasları zayıflatır ve kırışıklık oluşumunu geçici olarak bloke eden bir uygulamadır. Alın kası, kaşlardan enseye kadar uzanan ince ve geniş bir yapıdır. Alnı ve kaşları yukarı kaldırmayı sağlayan bu kas, yaşlanma ile alın bölgesinde birbirine paralel olacak şekilde çizgiler halinde kendini belli eder. Mimikleri ve alın kasını fazla kullanan hastalarda, bu çizgiler erken baş gösterir ve herhangi bir işlem yapılmaz ise derinleşebilir. Alın bölgesinde, kaş arasında ve kaş üzerinde kaş hareketlerini idare eden 2 kas daha bulunmaktadır. Kaş çatma hareketini, oluşan kızgın ifadeyi de bu kaslar oluşturur.

Botoks, Clostridium Botulinum adı verilen bir bakteriden elde edilen toksindir. Sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımı engellenip sinirler ile sinirlerin ulaştığı organlar arasındaki iletimi durdurarak etkisini bu şekilde göstermektedir. Sinir iletiminin durması, sinirin ulaştığı organın işlevlerinin azalmasını ya da tamamıyla yok olmasını sağlar. Estetik ve kozmetik amaçlar ile mimik kaslarının hareketlerinden dolayı ortaya çıkan yüzdeki kırışıklıkları azaltmak, oluşumunu engellemek ve aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacıyla kronik migren tedavisinde de kullanılabilir. Alın botoksu şu şekilde yapılmaktadır:

 • Alın botoksu uygulaması yaklaşık olarak 10 – 15 dakika sürmektedir.
 • Botoks uygulaması öncesi hastaya, anestezik krem ve soğuk uygulama yöntemleri yapılır. Bu sayede de hasta ağrı duymadan alın botoksu işlemi tamamlanır.
 • Uygulama bölgesi temizlendikten sonra toksin, ince uçlu iğneler ile bölgedeki kasların içerisine ufak dozlar enjekte edilir.
 • Botoksun etkisi ise 4 – 7 günde başlar ve 15 günde yüze tam olarak oturur, yerleşir. Yaklaşık olarak alın botoksunun etkisi 5 – 6 ay kadar devam etmektedir. Şişlik ve morluk görülmez. İşlem sonrası kızarıklık ise 15 dakika içerisinde geçer.

Ayrıca burun botoksu hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Botoksun Yan Etkileri Nelerdir?

alin botoksu avantajlari

Botoks uygulamasının sebep olduğu komplikasyonlar şu şekilde verilmiştir:

 • Enjeksiyon bölgesinde ağrı, kızarıklık ve ödem oluşumu
 • Baş ağrısı ve uyuşma hissi
 • Hafif mide bulantısı
 • Enjeksiyon bölgesine yakın kaslarda geçici felç durumu
 • Yutma zorluğu
 • Boyun zayıflığı
 • Grip
 • Safra kesesinin işlevsel bozuklukları
 • Kurdeşen, ateş ve titreme
 • Hırıltı ve ağız kuruması
 • Çift görme ya da görme duyusunda azalma
 • Kanama ve şişme
 • Alt göz kapağındaki kaslarda zayıflık belirtisi
 • Konuşma problemleri
 • Vücudun genelinde oluşan kas zayıflığı, botoksun yan etkilerinden bazılarıdır.

Botoks işlemi sırasında kaslara enjekte edilen enjeksiyon, çoğunlukla hastanın vücudu tarafından tolere edilir ve çok az yan etkiye rastlanır. Bazen ilacın etken maddesine karşı aşırı duyarlılığı bulunan kişilerde nadir de olsa ciddi yan etkiler görülebilir.

Alın Botoksu Faydaları Nelerdir?

Alın botoks işleminin yararlarından 2 tanesi büyük önem taşır. Bunlar:

 • Oluşmuş alın çizgilerini açmak ya da daha az belirgin hale getirmesidir.
 • Bir diğeri ise alın çizgileri oluşmadan yapılıp, oluşmasına engel olmaktır. Alın çizgileri için alın botoksu uygulanarak hem koruyucu hem de tedavi edici etkiler gösterir.

Alın, göz kenarı ve kaş arası çizgiler oluşmadan otuzlu yaşlarda başlanan botoks işlemleri sayesinde ileri yaşlarda daha genç bir görünüme kavuşulabilir. Alın kırışıklığı durumlarından botoks yapılarak alın kası, orta kısımlarında hareketi engeller, yan kısımlarındaki dallar ile kaşların kalkması sağlanır. Bunun sayesinde de kişinin bakışlarında canlılık ve dinlenmiş bir ifade sağlanmış olur. Kaş arasında oluşacak çizgiler engellenir, yapılan botoks ile kızgın ifade veren kaş çatıklığı ortadan kaldırılır. 6 aylık aralar ile uygulanan botoks işlemi, ileride alın ve kaş arası çizgileri olmayan taze bir görünüm sağlanır.

Ayrıca karın estetiği hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Botoks Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

alin botoksu yan etkileri

Botoks uygulamasının kullanıldığı alanlar şu şekilde verilmiştir:

 • Migren Botoksu: Migren hastasının alın, şakak ve ense bölgelerini içeren belirlenmiş 31 noktaya kas içerisine enjeksiyon işlemi yapılır. Tedavi, kişiye özel planlanır ve 12 hafta ara ile en az 2 tedavi döneminde uygulanır. Bazı migren haslarında tedavi etkinliği için enjeksiyon işlemi tekrarlanması gerekebilir. Bazı migren hastalarında ise etkinlik birkaç yıl süre boyunca devam etmektedir. Uzman bir nörolog kararı ile ağrı yerine göre botoks enjeksiyonlarında gerekli olan bölgelere ek dozlar uygulanabilmektedir. Başarılı sonuçlar alınarak hasta kronik migren rahatsızlığından kurtulabilmektedir.
 • Kırışıklık için Botoks Uygulaması: Mimik kaslarının yıllar boyunca çalışması, üzerini örten deri üzerindeki kıvrımları belirgin hale getirir. Bu şekilde yüzdeki dinamik çizgilenme meydana gelir. En sık meydana gelen dinamik çizgiler alın, kaş arası, göz kenarları ve dudak çevresinde görülmektedir. Botoks işlemi uygulanarak bu kasların hareketleri zayıflatılabilmektedir. Kas hareketlerindeki bu azalma, üzerindeki derinin, kas hareketleri ile katlanmasını ve katlanmaya bağlı olarak çizgilenmeyi de azaltır. Bu şekilde yaşlı ve kızgın yüz ifadesinde gençleşme sağlanır.
 • Yüz Şekillendirme için Botoks Uygulaması: Botoks enjeksiyonu ile kaşların kuyruk kısmının kaldırılması, şaşkın yüz görünümüne yol açan kaş ortasındaki yüksekliğin indirilmesini sağlar. Gülüş ile belirgin üst diş etinin görülmesi, gülerken estetik olmayan görünüme sebebiyet verebilir. Botoks enjeksiyonu ile bu durum kolay bir şekilde düzeltilebilir.
 • Aşırı Terleme Tedavisi için Botoks Uygulaması: Botoks, ter bezlerine uygulandığı zaman ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletimi durdurarak ter bezlerinin çalışmasını azaltabilir. Vücudun en çok terleyen bölgeleri, avuç içleri ve koltuk altı bölgesidir. Aşırı terleme problemleri şikayetlerine sahip bireyler botoks uygulaması ile bu sorundan kurtulabilmektedir. Uygulama öncesi yapılan test ile aşırı terleme bölgeleri belirlendikten sonra yapılan botoks uygulamasının etkisi 6 ay kadar sürer.

Alın Botoksu İşlemleri Fiyatları Nelerdir?

Alın botoksu fiyatları 1.500 TL’den başlar. Uygulanacak bölgeye, uygulama yöntemine ve doktor deneyimine göre alın botoksu fiyatları değişmektedir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status