Bacaktaki Kırmızı Çatlaklar Nasıl Geçer?

14.01.2022
1.185
Bacaktaki Kırmızı Çatlaklar Nasıl Geçer?
REKLAM ALANI

Bacakta meydana gelen kırmızı çatlaklar, son evreye kadar ilerlemediklerinde evde bazı serumlar ile tedavi edilmesi mümkündür. Kırmızı çatlaklar için özel üretilen serumlar ve kremler mevcuttur. Bu tür kozmetik ürünleri herkeste olumlu etki göstermez. Çatlaklar üzerinde kesin bir sonuç alınmak isteniyor ise uzman bir hekime başvurulmalıdır ve cerrahi yöntemler ile çatlak tedavisi yapılmalıdır. Çatlak tedavileri uzman hekimler tarafından çatlakların oluşma sebebine karşı bir tedavi yöntemi seçilerek kişiye özel tedaviye başlanır. Bacaktaki kırmızı çatlakların tedavisinde genellikle lazer tedavi yöntemi kullanılır ve uzun yıllardır oldukça olumlu sonuçlar alınmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir. Bacaktaki kırmızı çatlaklar genellikle evde tedavi edilemez bir durumdadırlar. Uzman hekimlerin uygun gördüğü tedaviler ile bacaktaki kırmızı çatlaklar tamamen yok edilebilecek derecede görünmez bir hal alır.

Bacaktaki Kırmızı Çatlaklar Neden Olur?

bacak catlagi

Ocakta kırmızı çatlak oluşmasının bir çok sebebi bulunur. Bu sebepler kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Her insanın bünyesi aynı olmadığı için herkeste farklı sorunlar ile ortaya çıkabilen çatlaklar genellikle insanların karşılaştığı birkaç noktada birleşebilirler. Herkeste farklı sorunlar ile ortaya çıkan kırmızı çatlakların bazı ortak nedenleri bulunur. Sıklıkla rastlanan ve bacakta kırmızı çatlak sorunu yaşayan insanların karşılaştığı sebepler ise şu şekildedir:

 • Aşırı hızlı kilo alma ve verme
 • Hamilelik dönemi
 • Obezite
 • Ergenlik dönemi
 • Hormonal değişiklikler ve hastalıklar
 • Sürekli olarak kullanılan ilaçlar
 • Sağlıksız kozmetik ürünleri

Genellikle insanların kırmızı çatlak oluşumunda karşılaştığı sorunlar bunlardır. Farklı bir çok nedenden de ortaya çıkabilen çatlakların fark edildiği ilk evrede tedaviye başlanması çatlakların tamamen yok olmasına olanak sağlar.

Ayrıca Pembe Diş Estetiği Nasıl Yapılır? adlı yazımıza göz atın!

Bacaktaki Kırmızı Çatlaklar Nasıl Tedavi Edilir?

Bacaktaki kırmızı çatlakların tedavisinde kişiye özel farklı yöntemler kullanılabilmektedir. Kırmızı çatlakların aşaması birinci evrede ise genellikle dermatolog tarafından verilen kremler ve dermaroller kullanılarak tedavi edilebilmek mümkündür.  Bu tedavi yöntemleri çatlaklar pembe, mor, kırmızı renkte ise işe yarayabilecek tedavi yöntemlerindendir. Çatlakların oluşumunun üstünden uzun bir süre geçtikten ve çatlaklar beyaz bir renge dönüştü ise bu tedavilerin hiçbir etkisi bulunmaz. Beyaz çatlakların ve derin kırmızı çatlakların tedavisinde lazer tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Lazer tedavi yöntemi ile bölgede bulunan kolojen ve elastik lifler uyarılarak cildin kendini yenilemesi sağlanır.Cilt uyarılarak çatlaklar giderilebilir ve uzun süre önce ortaya çıkan çatlaklarında rengi açılabilir. Tamamen iyileşmeyen; fakat rengi açılan çatlaklar genellikle gözle görülemeyecek şekilde yok edilebilir.

Bacaktaki Kırmızı Çatlaklar İçin Yapılması Gerekenler Neler?

Bacaktaki kırmızı çatlakların oluşmaması için yapılması gereken birkaç önemli husus vardır. Her insanın vücudunda farklı nedenler dolayısı ile ortaya çıkan çatlakların engellenebilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bacaktaki kırmızı çatlakların oluşumunun engellenmesi için yapılabilecek adımlar şu şekildedir:

 • Yaşa ve boya uygun olan ideal bir kiloda standart bir şekilde bulunmak ve sürekli olarak kilo alma veya verme durumu yaşamamak, çatlakların engellenmesi için oldukça önemlidir.
 • Özellikle erkeklerin çok fazla antrenman ile abartı kas yapması durumunda bir çok çatlak meydana gelebilir. Bu yüzden vücudun ihtiyacından fazla hiçbir egzersiz yapılmamalıdır.
 • Kadınlarda düzenli olarak doğum kontrol haplarının kullanılması hormonal değişikliklere yol açtığı için vücutta çatlaklar meydana gelir. Bu sebeple sürekli ve düzenli olarak bu ilaçların ve hormonal ilaçların kullanılmamasına özen gösterilmelidir.
 • Düzenli sağlık kontrolleri ile vücudun hangi seviyede olduğuna bakılarak ileride oluşabilecek çatlakların da önüne geçilmesi mümkündür.

Bacaktaki Kırmızı Çatlakların Tamamen Silinmesi Mümkün Mü?

Bacaktaki kırmızı çatlakların tamamen yok edilmesi her durum için mümkün değildir. Genellikle ilk seviyelerde bulunan çatlak var uzman hekim tarafından verilen krem ve serumlar ile tedavi edilebilir haldedir. Daha ileride bulunan çatlaklar ise cerrahi yöntem ile lazer tedavisi kullanılarak ortadan kaldırılabilir. Her çatlağın tamamen yokmuş gibi silinmesi mümkün değildir. Bazı tedaviler %100 olumlu sonuçlanırken bazı tedavilerde ise gözle görülebilir bir fark yaşanır; fakat çatlaklar tamamen ortadan kalkmaz. Bu sebeple tedaviden %100 olumlu bir sonuç alabilmek için çatlak oluşumunda erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir. Yani çatlak tedavilerinde sonuçlar herkes için farklı olarak meydana gelir.

İç Bacak Çatlakları Nasıl Giderilir?

kirmizi catlaklar

İç bacak çatlakları da diğer çatlaklarda olduğu gibi kişiye özel tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılabilir. Öncelikle uzman tarafından çatlak oluşumunun sebebi araştırılır ve öğrenilir. Bu sebebe göre bir tedavi yöntemi seçilirken, kişinin iç bacak çatlaklarının hangi seviyede olduğuna bakılır. Bacakta oluşan kırmızı çatlaklardaki gibi iç bacak çatlakları da ilk evrede ise hekim tarafından verilen serumlar ve kremler ile tedavi edilmesi mümkündür. İlk evreyi geçen çatlaklar için ise vücudun hangi bölgesinde olursa olsun genellikle lazer tedavi yöntemi kullanılır.

Ayrıca Laminata Veneer Uygulaması Nedir? adlı yazımıza göz atın!

Bacaktaki Kırmızı Çatlaklar Beyazlar Mı?

Bacaktaki kırmızı çatlakların beyazlaması demek çatlakların son evreye ulaştığının göstergesidir. Vücutta oluşan çatların ilk evrede ki renkleri; pembe, mor ve kırmızıdır. Çatlakların tedavi edilmemesi ile ilerleyen çatlak sorunlarıyla bu renkler; yoğun ve derin kırmızı ile beyaz bir renge dönüşür. Beyaz renge dönüşmüş olan çatlakların tek yöntemi ise lazer tedavidir. Bacaktaki kırmızı çatlakların zamanında tedavi edilememesi ile neredeyse bütün çatlakların bir süre sonra beyaz bir renge dönüştüğü gözlemlenebilir. Beyaza dönen çatlakların tedavisinde lazer uygulanması gerekirken, tedavi süreçleri de kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status