Boyun Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

10.06.2021
1.042
Boyun Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Boyun botoksu tedavisi kadınların en çok merak ettiği ve yaptırmak istediği bir uygulamadır. Özellikle insan vücudunda boyu ve dekolte bölgelerinde olan kırışıklıkların yaşlanmanın ilk belirtileri olarak ortaya çıkar. Boyun bölgesinde olan platisma kası tüm boynu kaplar. Bu kaslardaki güçsüzlükle birlikte bölgede kırışıklık meydana gelir. Bu tür kırışıklarla da kişinin dış görünüşünü büyük ölçüde etkiler. Böyle durumlarla karşılaşan kişiler boyun botoksu tedavisi ile çare aramaya başlar.

Boyun bölgesinde oluşan enine çizgilenmeler çoğu kadında görülebilen bir durumdur. Yaşlanma ile birlikte boyun bölgesinde tüm boynu saran bantlar bulunur. Bunlara platisma bantları adı verilir. Platisma bantlarına yapılan bu botoks işlemin boyun botoksu denilir. Botoks uygulaması yapılırken boyunda oluşan çizgilerden yok edilmiş olur. Boyun botoksu yaptıran kişiler daha genç ve parlak bir görünüme kavuşur.

Yaş ilerledikçe vücudun belirli bölgelerinde kırışıklık ve çizgilenme olması çok normal bir durumdur. Genellikle bu durum herkesin başına gelir. Boyunda meydana gelen çizgi ve kırışıklık problemleri için sadece botoks uygulaması değil aynı zamanda dolgu ya da derin fokus ultrason uygulamaları yapılabilir. Bu tedavi yöntemiyle bölgeye ısı ile kollajen uyarımı yapılır ve bu sayede kırışıklıkların azaltılması sağlanır. Dolgu boyun çizgilerinin azaltılmasında tercih edilen bir uygulamadır.

Boyun Botoksu Ne İşe Yarar?

boyun botoksu avantajlari

Boyun botoksunun etkisi bölgede oluşan kırışıklık ve çizgilenmelerin yok edilmesi ile sonuç gösterir. Boyun botoks uygulamasının diğer işlevleri şu şekildedir:

  • Çene kemiğinin belirginleşmesini sağlar.
  • Boynun estetik kısımlarını daha çok belirginleştirir.
  • Dikey bantları azaltmada yardımcı olur.
  • Yüzün boyun kası ile aşağıya çekilmesini önleyerek yukarı doğru hareket etmesini sağlar.

Ayrıca karın estetiği hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Boyun Botoksu Boyun Bölgesinde Oluşan Çizgilere Etki Eder Mi?

Boyun botoksunun çizgiler üzerindeki etkisi oldukça fazladır. Boyunda bulunan bantlar ve yatay çizgiler kişinin daha yaşlı görünmesini sağlar. Bu bölgelere estetik cerrahinin müdahale etmesi gerekir. Boyun botoksu uygulaması ile ortaya çıkan boyun çizgileri yok edilir. Çizgilerin yok edilmesinin yanı sıra boyunda oluşan sarkmalar da ortadan kalkar. Kişinin kırışıklığının ve çizgi sayısının fazlalığı da sonucu etkileyen faktörlerdir. Boyun botoksu sayesinde her türlü kırışıklık yok edilmiş olur. Ancak zamanla botoksun etkisinin geçtiği unutulmamalıdır.

Boyun Botoksu Uygulaması Nasıl Olur?

Boyun botoksunun cilde uygulanması kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Çünkü her kişide oluşan kırışıklığın derecesi farklı olabilir. Kırışıklığın konumu ve derinlikleri tedavinin şeklini belirler. Boyun botoksuna ek olarak dolgu enjeksiyon uygulaması da yapılabilir. Boyun ve dekolte botoksu uygulanırken genellikle 25-50 ml arasında botoks sıvısı kullanılır. Boyuna enjekte edilen bu sıvı kasların kasılmasını ve dolayısıyla kırışıklığın olmasını engeller. Bu tedaviden sonra kişiler daha düz boyun ve dekolte bölgesine sahip olur.

Botoks uygulaması yapılırken küçük ve ince iğneler kullanılır. İşlemden önce bölgeye lokal anestezi kremi uygulanması gerekir. İşlem sırasında hasta acı hissederse soğuk kompres uygulaması ile botoksa devam edilir. Boyun botoksu yapılan kişilere genellikle derin fokus ultrason ve nemlendirme dolguları yapılır. Tüm bu işlemlerin aynı anda yapılması önerilen bir durumdur.

Boyun Botoksu Etkisi Ne Kadardır?

Boyun botoksunun bölgedeki etki süresi ortalama 4 aydır. Etkinin tamamen sonlanması için ise 6 ay geçmesi gerekir. Botoks işlemi bu belirtilen süreler boyunca etkisini kaybetmediği için çoğu kişi tarafından tercih edilen bir işlemdir. İşlemin yaklaşık olarak 15-20 dakika sürmesi de kişi için avantajlı bir durumdur. Tabi bu süre botoks uygulanan kişinin kırışıklık durumuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Kırışıklığa göre işlem uzar veya kısalır.

En çok tercih edilen botoks yöntemlerinden biri de boyun ve dekolte bölgelerine yapılan botoks işlemleridir. Kişi ikinci kez boyun botoksu uygulaması yaptırdığında bu sefer etkisi daha uzun sürer. Bu durumdan dolayı botoks işleminin belirli periyotlar halinde yapılması önerilen bir durumdur. Fazla yapılması halinde botoksun cilde herhangi bir zararı yoktur. Bu yüzden kırışıklık meydana geldikçe botoks işlemi tekrarlanabilir.

Boyun Botoksunun Avantajları Nelerdir?

Boyun botoksu uygulamasının yararı öncelikle cerrahi müdahaleye gerek kalmamasıdır. Genellikle cerrahi işlemlerin işlem süresi ve iyileşme süresi daha uzun olur. Bu yüzden çoğu insanın çekindiği bir durum olabilir. Boyun ve dekolte bölgesi herhangi bir cerrahi müdahale içermediğinden dolayı kişiye acı ya da ağrı vermez. İşlem yapılırken genel anesteziye ihtiyaç yoktur. Yalnızca bölgeye uygulanan lokal anestezi kremlerinin kullanılması yeterlidir.

İşlem uygulanırken iğneler kişiye çok acı verirse aynı zamanda buz uygulaması yapılabilir. Buz bölgenin uyuşmasında çok etkilidir. Botoks işleminin yapılmasının ardından hemen taburcu olmak mümkündür. Bu şekilde kişilerin günlük yaşantıları etkilenmemiş olur. Boyun botoksu yaptıran kişilerin özgüveni arttığı için yaşam standartları da yükselir. Giyilen kıyafetler ve takılan takılar daha iyi bir şekilde taşınır. Bu bölgede oluşan kırışıklıkların bu uygulama ile önüne geçilerek daha genç ve güzel bir görünüme kavuşmak mümkün hale gelir.

Dekolte Botoksu Nedir?

Dekolte botoks uygulaması boyun bölgesinin devamı olan dekolte kısmına doğru yapılan botoks çeşididir. Dekolte bazı kadınların özellikle çok beğendiği ve kıyafetlerinde ön plana çıkarmak istedikleri bölümdür. Yakası açık kıyafetler giyildiği zaman dekoltenin güzel görünmesini herkes ister. Bu bölgelerde meydana gelen bazı kırışıklardan dolayı bu uygulamaya başvurulabilir.

Botoks uygulaması ile dekolte bölgesi gerdirilir ve daha güzel bir görünüm oluşur. Düz ve parlak bir dekolteye sahip olmak isteyen kişiler rahatlıkla bu uygulamayı tercih edebilir.

Ayrıca popo büyütme fiyatları hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Boyun Botoksunun Yan Etkisi Var Mıdır?

boyun botoksu kimler icin uygundur

Boyun botoksu uygulamasının yan etkisi her botoks işleminde olduğu gibi vardır. Kırışıklık problemlerinin giderilmesi için başvurulan bu yöntemde bazen istenmeyen yan etkiler ortaya çıkabilir. Genellikle bu yan etkiler geçici olarak oluşur ancak yine de kişiyi oldukça etkileyen durumlardır. Boyun botoksu ile meydana gelebilecek yan etkiler şu şekilde listelenmiştir:

  • Botoks uygulamasından sonra kas gücünde bazı sorunlar ortaya çıkabilir.
  • Botoks boyun kaslarına uygulandığı için eğer işlem yüksek doz ile yapıldıysa hasta boynunu hareket ettirmede zorluk çekebilir.
  • Botoks uygulamasından sonra hasta yemek yerken yutmada zorlanabilir. Çünkü işlem tüm boyun bölgesine yapılır ve herhangi bir baskı durumunda yutmada güçlük çekmek olası bir durumdur.

Bu bahsedilen yan etkilere dikkat edildiği takdirde yaklaşık 1 ay içerisinde etkilerin ortadan kalktığı görülür. Bu yüzden botoks uygulamasından sonra yapılacak hareketlere dikkat etmekte fayda vardır.

Hangi Durumlarda Boyun Botoksu Uygulaması Yapılır?

Boyun botoksunun uygulanacağı durumlar genellikle boyun bölgesinde meydana gelen kırışıklık ve çizgilenmelerdir. Yaşlanmanın etkisiyle çoğu kişide kırışıklıklar görülmeye başlanır. Bu boyun botoksu uygulamasının yapılabilmesi için kişinin yetişkin ve gelişimini tamamlamış olması gerekir. Aynı zamanda sağlık durumunun tedaviye uygun olması da önemlidir. Boyun botoksu yaptırmayı düşünen kişiler mutlaka alanında uzman doktora danışmalıdır.

Doktor, hastayı muayene ettikten sonra kırışıklığın nedenini tespit eder. Kırışıklığın nedeni tedavi yöntemi için önemli bir kriterdir. Kırışıklığa sebep olan bu faktör ortadan kaldırılmadığı zaman aynı sorun gündeme gelebilir. Doktor tüm gözlemlerini yaptıktan sonra boyun botoksu işlemine karar verebilir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status