Burun Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

21.05.2021
1.376
Burun Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Burun botoks işlemi, burun kenarlarında yukarıdan aşağıya doğru uzanan ve özellikle gülme ile beliren burun sırtı çizgilerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Vücutta belirgin fonksiyonu olmayan bu kaslar, bazı hastalarda olması gerekenden de daha fazla gelişmiş olur ve mimikler ile belirgindir. Bu kasların burun botoksu yardımı ile geçici olarak fonksiyonlarını durdurmak, zaman içerisinde güç kaybetmelerine ve sorunun ortadan kalkmasına neden olmaktadır. Burun botoksu şu şekilde yapılmaktadır:

 • Burnun uç kısmını, kıkırdak septumun alt kısımlarına tutunarak aşağı çeken bir kas gurubu vardır. Bu kas gurubu dudak bağlantısı ile konuşma esnasında, gülme sırasında burnu aşağı doğru çeken devamlı hareket eden bir burun ucu oluşturur.
 • Burun botoksu işlemi ile birlikte aynı zamanda burun kalkıklığı yani burun projeksiyonunu da azaltmaktadır. Botoks yardımı ile bu kasın gevşetilmesi sayesinde burun ucu 1 – 2 mm kadar yukarı kalkar. Dudak hareketlerinden minimal etkilenir hale gelmektedir. Yani konuşurken, gülerken ve yemek yerken burunda hareket gerçekleşmez.

Burun Botoksunu Kimler Yaptırabilir?

burun botoksu kimler icin uygundur

Burun botoksu işleminin uygulanabileceği insanlar şu şekilde verilmiştir:

 • Hekim ile görüşüldükten sonra burun ucu botoksu yaptırıp yaptırılmayacağı öğrenilebilir. Burnun diğer kısmında ve kemikte problem yoksa yalnızca burun ucu düşük ise botoks ile burun kaldırma işlemi yapılabilir. Fakat bir problem olup olmadığı konusuna ise uzman hekim karar verebilmektedir. Bu yüzden burun botoksu yapılıp yapılmayacağına bir uzman muayenesinde karar verilmelidir.
 • Burun yüzeyinde kemik çıkıntısı var ise ve botoks ile düzeltilebilecek bir durumda ise kemiğin üst tarafına botoks yapılabilir. Bu sayede burun üzerinde düz bir görüntü oluşur. Burundaki çukurluk, botoks ile yok edilebilir. Bu işlemlerde botoks ve dolgu da birlikte tercih edilebilir.
 • Burun botoks işlemindeki diğer bir önemli nokta ise burun kanatlarıdır. Burun estetiği konusunda başvuranların çoğunda bu sorundan şikayetlerin olduğu gözlemlenmektedir. Gülerken, konuşurken ya da en küçük mimik hareketlerinde bazı kişilerin burun kanatların gereğinden fazla oynamaktadır. Bu durumun olmaması için ise burun botoksu yöntemi etkilidir. Burun ucuna uygulana botoks ile burun kanatlarının hareketi kısıtlandırılır. Hem burun kanatları az açılır iken hem de burnun düşme durumu ortadan kalkmış olur. Bütün bu işlemler cerrahi müdahale olmadan gerçekleştirilebilir ama bu işlemlere mutlaka bir uzman tarafından karar verilmeli ve uygulanmalıdır.

Burun botoksu, estetik operasyona yani cerrahi bir müdahaleye bazı durumlarda alternatif olarak görüldüğü için büyük ilgi görmektedir fakat bilinen anlamı ile genel kırışıklık tedavilerinde de burun yüzeyine uygulanmaktadır. Burun yüzeyinde meydana gelen kırışıklık problemleri için de burun botoksu uygulaması yapılabilir.

Ayrıca karın estetiği hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Burun Botoksu Nerelere Uygulanmaktadır?

Burun botoks işleminin yapıldığı bölgeler şu şekilde verilmiştir:

 • Burun ve kaş arasındaki yatay çizgilere
 • Burun ve göz arasındaki açılı çizgilere
 • Burun kanatlarını yukarı çeken ve gülerken burun kanatlarını büyüten kaslar
 • Burun ucunu aşağı çekerek burun ucunun düşük görünmesine sebep olan kaslara burun botoksu uygulamaları yapılabilmektedir.

Ameliyatsız Burun Estetiği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ameliyatsız burun estetik işlemi burun botoksu işlemi ile birlikte yapılabilmektedir. Burun dolgusu ile burun estetiğini içine alan bu uygulamaların tümüne ameliyatsız burun estetiği denmektedir. Genel sağlık durumları, ameliyattan korkmak ya da tercih sebebi ile burun estetiği ameliyatını yaptırmak istemeyen hastalar, ameliyatsız burun estetiğini tercih etmektedir. Ameliyatsız burun estetiği uygulamaları her hastaya uygun olmamakla birlikte dinamik burun ucu şikâyeti olup da hafif burun deformasyonuna sahip kişilerde, burun dolgusu ve burun botoksu işlemleri ile burun estetiği uygulanabilmektedir. Burun botoksu ile burun ucu hareketler ve burun sırtı kırışıklıkları yok edilebilir, burun kaldırılabilir.

Burun Dolgusu Avantajları Nelerdir?

Burun dolgusu işlemlerinin öne çıkan yönleri şu şekilde verilmiştir:

 • Burun dolgu estetiği, ameliyat sürecinde bulunmak istemeyen hastalar için avantajlı olan ve cerrahi müdahale gerektirmeden yapılabilen bir estetik operasyondur.
 • Burun dolgusu fiyatları, estetik işlemlerine göre daha uygun ve ekonomik bir yöntemdir.
 • Burunda bulunan eğrilik, kaza sonucu oluşan yamukluk ya da istenmeyen kemer oluşumları için kısa ve basit bir şekilde gerçekleştirilen işlemdir. Hasta 10 dakika içerisinde istemediği görünümden kurtulabilir.
 • Kısa sürede yapılan burun dolgu işlemleri eğer hasta tarafından beğenilmez ise eski haline hızlı bir şekilde döndürülebilir.

Burun Dolgusunun Dezavantajları Nelerdir?

Burun dolgu işlemlerinin kötü yönleri şu şekilde verilmiştir:

 • Dolgu, burun estetiği gibi kalıcı bir yöntem değildir. Tekrarlamayı gerektiren bir işlemdir. Enjekte edilen dolgu malzemesine göre estetiğin etki süresi de değişiklik göstermektedir.
 • Büyük bir değişim sonucu isteniyor ise burun dolgusu hasta için yeterli olmayacaktır. Örneğin burun küçültmek isteyen bir hasta için burna dolgu işlemi hastanın beklentilerini karşılamayabilir.

Ayrıca popo büyütme fiyatları hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Burun Botoksu Etkisini Ne Zaman Göstermektedir?

burun botoksu avantajlari

Burun botoks işlemlerinin aktive olma süreleri en az 4 gün geçmesi sonucunda belli olmaktadır. Uygulama sonrasında çok fazla belli olmayan bu botoks türü, kendini en az 4 en fazla ise 7 gün içerisinde belli etmektedir. Uygulama sonrasında 10 gün geçtikten sonra ise burun tam olarak son halini almaktadır.

Burun Botoksu Fiyatları Nasıldır?

Burun botoks işleminin fiyatları hastaya uygulanacak enjeksiyon miktarlarına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin 3 enjeksiyon botoks yapılacak ise her birim fiyat 3 ile çarpılarak hesaplanmaktadır. Burun dolgusu ile yapılan işlemler yaklaşık olarak 1.800 TL – 2.700 TL arasında değişmektedir.

Burun Botoksu ile Burun Ucu Kaldırma İşlemi Nasıldır?

Burun ucu kaldırmak için uygulanan burun botoks işlemi ile burundaki şekil bozuklukları, açıları ve konturları oluşturmak için dolgu maddelerinin hassas yerlere enjeksiyonu ile yapılmaktadır. Burun botoksu ile kısa sürede gerçekleştirilen bir tür rinoplasti çeşididir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status