Burun Estetiği Hangi Yaşta Yapılmalı?

08.03.2022
1.100
Burun Estetiği Hangi Yaşta Yapılmalı?
REKLAM ALANI

Burun ameliyatının yapılma yaşı farklı fikirler olmasına rağmen, ameliyat olacak kişinin gelişim hızına göre değişmekle birlikte 16 – 18 yaşları arasında yapılabilmektedir. Fakat doğumsal anomalisi olan kişilerde ve travmaya bağlı olarak burunda kayıp meydana gelen kişilerde çok erken yaşlarda da burun estetiği yapılabilmektedir. Eğer ki hasta daha önceden burnundan ameliyat olduysa ama tekrar burun estetiği ameliyatı olması gerekiyorsa ilk ameliyattan sonra en az 6 ay geçtikten sonra ikinci operasyon yapılabilir. Hatta bu süre 1 – 2 yıla kadar çıkabilmektedir.

Doktorların 18 Yaşından Önce Estetik Operasyon İstememelerinin Sebebi Nedir?

burun estetigi nedir

18 yaşından önce estetik ameliyat doktorlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Bunun yalnızca 2 tane sebebi vardır. İlk sebebi gençlerin fiziksel gelişimlerini tamamlamamalarıdır. Bundan dolayı yapılan operasyon sonucu uzun süre içerisinde elde edilecek sonuca ulaşmanın zor olması şeklinde açıklanabilir. Diğer sebebi ise bu yaşlardaki gençlerin henüz ruhsal olarak olgunluğa erişmemesidir. Gençlerin ruh hallerinin inişli çıkışlı olması, genç yaşta ameliyat olmamaları için önemli bir sebep olarak karşımıza çıkar. Geriye dönmek neredeyse mümkün olmadığından gençlerin sonucu nasıl karşılayacağını anlamak zorlu olur. Bu dönemlerde abartılı tepkiler verebilir hatta sonucu beğenmeyebilirler.

Burun Estetiği Kimlere Yapılmaktadır?

Burun estetiğinin yapılacağı kişiler şu şekilde verilmiştir:

 • Bir yaralanma sonucu deformasyona uğrayan bölgelerin onarılması,
 • Doğum kusurlarının düzeltilmesi için burnun fiziksel görünümünün değiştirilmesi,
 • Solunum güçlüklerinin düzeltilerek kolay bir şekilde nefes alımını kolaylaştırmak da burun estetiğinin yapılabileceği kişilerin yaşadıkları sorunlardır.

Bazı vakalarda ise hem solunum güçlükleri hem de fiziksel görünümü değiştirmek adına burun estetiği tercih edilmektedir.

Burun Estetiği Öncesi Hazırlıklar Nelerdir?

Burun ameliyatı öncesi yapılan hazırlıklar şu şekilde verilmiştir:

 • Burun estetiği ameliyatından 2 hafta öncesinde ilaç kullanmamak gerekmektedir. Kullandığınız herhangi bir ilaç, kanamayı arttırabilir. Yalnızca doktor tarafından onaylanan ya da reçeteli ilaçlar alınabilir.
 • Aynı zamanda bitkisel ilaçlardan, doğal ilaçlarda ve takviye olan ilaçlardan da uzak durulmalıdır.
 • Sigara içmeyi bırakmak ya da yalnızca burun ameliyatı için ara vermek oldukça önemlidir. Sigara içmek, ameliyat sonrasındaki iyileşme sürecini oldukça yavaşlatarak enfeksiyon riskini arttırmaktadır.

Burun Estetiği Sonrası Süreç Nasıldır?

burun estetigi nasil yapilir

Burun estetiğinden sonraki süreç şu şekilde verilmiştir:

 • Çoğunlukla iç pansumanlar ameliyat sonrasındaki 1 – 7 gün sonrasına kadar kalır.
 • Aynı zamanda doktorunuz koruma ve destek olması açısından burnunuza atel koyabilir. Bu atel de yaklaşık bir hafta kadar burnunuzda kalabilir.
 • Burun estetiği ameliyatı sonrasında kanam ve şişliği azaltmak için baş, göğüsten daha yüksek bir pozisyonda yatmalı ya da dinlenmelisiniz. Çünkü burun, şişlikten dolayı ya da ameliyat sırasında doktor tarafından konulan atellerden dolayı tıkanabilmektedir.
 • Ameliyattan birkaç gün sonra ya da pansumanı çıkardıktan sonraki zamana kadar hafif bir kanamanın yanında mukus ile birikmiş olan kanın akması birçok kişide görülmektedir. Bunun için de burun altına küçük gazlı bez parçası bant ile tutturulabilir. Bu sayede bu gazlı bez emici görev görerek kanamayı azaltır.
 • Kanama ve şişliği en aza indirmek amacı ile doktor, ameliyattan birkaç hafta sonrasına kadar pek çok önlem alır.

Ayrıca Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır? adlı yazımıza göz atın!

Burun Estetiğinin Sonuçları Nelerdir?

Burun estetiği sonuçları, şu şekilde verilmiştir:

 • Burun estetiği sırasında gerçekleştirilen değişiklikler çok küçük de olsa bu değişiklikler burnun görüntüsünü ve işleyişini bir hayli değiştirebilir. Bu değişiklikler küçük olduğundan hata payı yüksek bir durum söz konusudur.
 • Ameliyat sonrasında vücudun kalanı da olduğu gibi burun da değişir. İstenen sonuca ne zaman ulaşılacağını söylemek bundan dolayı zordur. Fakat genel olarak 1 senede şişliğin azalmasına bağlı olarak burun istenen duruma gelecektir. Bundan dolayı ikinci bir ameliyatın gerekli olup olmadığını 1 sene daha bekleyerek karar verebilirsiniz.

Burun Estetik Ameliyatı Fiyatlarını Neler Etkilemektedir?

Burun ameliyatı fiyatlarını etkileyen faktörler şu şekilde verilmiştir:

 • Burun estetiğinin yapılacağı hastanenin özellikleri. Bunlar hastanenin konumu, çalışan doktorları ve daha birçok özellik olabilmektedir.
 • Doktor tercihi,
 • Burnunuza yapılacak olan işlemlerin boyutudur.

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları Nedir?

Burun estetiği fiyatları özel hastanelerde, devlet hastanelerine göre oldukça fazla olmaktadır. 2022 yılı itibari ile en düşük maliyetli burun estetik operasyonu 15 bin TL ile başlayarak ek işlemlerle beraber fiyat artış gösterebilmektedir. Özel hastanelerde genellikle en yüksek maliyetli burun estetiği operasyonu ise 70 bin TL’ye kadar çıkabilir. Özel hastanenin hangi şehir ve semtte olduğuna göre fiyatlar da değişiklik gösterebilmektedir.

Burun Estetiği Neden Yapılabilir?

Burun estetiği yaptırmak için geçerli olan sebepler şu şekilde verilmiştir:

 • Doğumsal nedenler: Doğum ile beraber meydana çıkan ve kişiye solunum zorluğu yaşatan ya da estetik açıdan kişiyi tatmin etmeyen durumlarda estetik yapılabilmektedir. Estetik bozukluklar, solunum zorluğu ile birleşince ise kişilerin şikayetleri artmaktadır. Yapılan işlemler ile bu iki sorunun çözülmesi hedeflenmektedir.
 • Sonradan Gerçekleşen Kazalar: Kişiyi burun estetiği olmaya birden fazla neden itebilir. Bu nedenler arasında bir diğer ise sonradan gerçekleşen kaza ya da travmalardır. Büyük bir kaza, kırılma ya da doku travması sonrası kişide oluşan şekil bozuklukları, kişinin rahat nefes alma – verme durumunda ciddi sorunlar oluşturabilmektedir. Estetik açıdan da kişiyi rahatsız eden bu tarz durumlarda, güvendiğiniz hastane ya da doktorlarda burun estetiği ameliyatı olarak bu sorundan kurtulabilirler.
REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status