Burun Estetiği Hangi Yaşta Yapılmalıdır?

19.11.2021
904
Burun Estetiği Hangi Yaşta Yapılmalıdır?
REKLAM ALANI

Burun estetiğinin yapılabileceği yaş sınırı hastaya göre, burun gelişimine ve soruna göre belirlenir. Her uzmana göre farklı yaşların uygun görüldüğü estetik operasyonunda gelişime bağlı olarak kadınlarda 16-17 yaşında yapılması uygun görülürken erkeklerde ise 17-18 yaşında burun estetiği yapılması uygundur. Farklı sağlık problemlerinden kaynaklı olarak ise bu estetik operasyonu çok küçük yaşlarda da yapılabilir. Uzmanlar tarafından konulan bir yaş sınırı olmaması ve her bireyin yapısına göre belirli bir yaşta yapılabilen burun estetiği bir kez geçirildi ve tekrar yapılması gerekiyor ise en erken 6 ay, en geç 2 sene içerisinde uygun olan zaman diliminde işlem yeniden kişiye uygulanabilir.

Burun Estetik Ameliyat Nedir?

burun estetigi nasil yapilir

Burun estetik operasyonunun tıpta ki adı “Rinoplasti” olarak geçer. Burun ameliyatları genetik sorunlar, sağlık problemleri, estetik açısından kaynaklanan sorunlar gibi birçok nedenden yapılabilir. Burun estetiği, kozmetik ameliyat türlerininde içerisindedir ve burna şekil vermek, daha güzel bir görünüm kazandırmak için günümüzde oldukça sık kullanılan estetik türüdür. Çoğunlukla estetik amaçlı olarak burnun daha güzel, estetik görünmesini sağlamak için yapılan bu ameliyatta solunum yolları ve koku alma duyuları gibi birçok özelliğinde kusursuz korunması gerekir. Burun estetiği sırasında kullanılan teknolojilerin ve cerrahi tekniklerinde son derece önemi vardır. Bu sayede iyileşme dönele hızlanabilir veya uzayabilir. Bu dönemde yapılan estetik operasyonlarda birçok sorun yaşanabildiği için öncelikle işinde iyi bir estetik cerrahı bulunmalıdır ve işin tüm incelikleri detayları ile birlikte öğrenilmelidir. Tercih edilen klinikte estetik cerrahının tecrübesi, güncel teknoloji takibi, yeni teknikleri öğrenmesi gibi birçok etkene dikkat edilmelidir. Bu sayede burun estetik ameliyatında hazin son yaşanmamış olacaktır.

Ayrıca Dudak Estetiği Nasıl Yapılır? adlı yazımıza göz atın!

Burun Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun estetik operasyonlarında hastanın burun yapısı, ne istediği, estetik sorunlar, burnun dokusu, sinüzit, burun içi eğiklikler gibi birçok sebepten farklı yöntemler uygulanabilir. Estetik burun operasyonunda her işlem kişiye göre ayarlanır. Bir işlemin herkeste olumlu yanıt vermemesi gibi herkeste olumsuz yanıt vermesi de mümkün değildir. Ancak net bir bilgi edebilmek için uzman hekimin ücretsiz sunduğu muayene girmek gerekir. Estetik operasyonlarında özel durumlar haricinde burunun dış katmanına hiçbir işlem yapılmaz ve işlem yapıldığı dışarıdan görülmez. Burun delikleri arasındaki bölmeden kesi yapılarak işlem sağlanır. Burunda iç kısmı döşeyen mukozanın kemik ve kıkırdaktan ayrılarak farklı yöntem ve teknolojiler ile istenilen şekil verilir. Daha sonrasında cilt ve mukoza tekrar birleştirilerek işlem tamamlanır.

Burun Estetiğinden Sonra Nasıl Bakım Yapılmalıdır?

burun estetigi nedir

Burun estetik operasyonu sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır ve bunların dışında iyileşme sürecini olumlu etkileyecek bakımlarda bulunur. Ameliyat sonrasındaki bakımlar en az ameliyat kadar önem taşır. Kesinlikle uzman hekimin önerdiği şekilde bakımlar yapılmalı veya yaptırılmalıdır. Burun estetiği geçirdikten sonra yapılması gereken adımlar ise şöyledir:

 • Doktorun belirlediği süre boyunca tamponların burunda kalması gerekir.
 • Yeterli sıvı almak gerekir. Ağızdan nefes alınacağı için sıvı alımı ağız kuruluğunu giderir.
 • Yumuşak gıdalar tüketilmelidir.
 • Dudaklar sürekli olarak nemlendirilmelidir.
 • Burun da şişlik oluşmaması için başın olabildiğince dik tutulması gerekir.
 • Ameliyat sonrasında burun da plaster ve alçı olacaktır. Bunlara kesinlikle dokunulmaması ve iyi bakılması gerekir. Uygun görüldüğü zamanda doktor tarafından çıkarılabilir.
 • Buruna herhangi bir şekilde dokunulmamalı, el sürülmeli, kıyafet sürtünmeli, bir yere çarpmamak gerekir. Aksi taktirde kanama ve şekil bozukluğu görülebilir.
 • Dişler iyileşme sürecinde çok dikkatli ve yumuşak bir şekilde fırçalanmalıdır.
 • Ameliyattan sonra ki süre boyunca 15-20 gün boyunca egzersiz tarzı hiçbir hareket yapılmamalıdır ve yük kaldırılmamalıdır.
 • İyileşme sürecinde kişi ıkınmamalıdır.
 • Ameliyattan sonraki ilk 1 ay güneş ışığından kaçınılmalıdır.
 • Burunun tam anlamıyla iyileşmesi 6 ay, 12 ay arasında değişiklik gösterir.
 • Pansumanlar alındıktan sonra normal yaşama dönülebilir.
 • Burun ameliyatı sonrasında depresyon ve uykusuzluk sıkça rastlanan bir durumdur. Bu duruma maruz kalanlara bunun geçici bir süre olduğu ve cerrahi operasyonların zaman geçtikçe düzeldiği anlatılır. Uykusuzluk ise ameliyat sonrasındaki 1-2 hafta sürebilir ve doktor bunun için hastasına uygun bir uyku ilacı verebilir.

Ayrıca Kemerli Burun Operasyonu Nasıl Yapılır? adlı yazımıza göz atın!

Operasyon Sonrasında İyileşme Süreci Nasıl İlerler?

Estetik operasyon sonrasında ilk 2 gün şişliğin en fazla olduğu zamandır. Kişiye ve ameliyatta kullanılan tekniklere göre değişiklik gösterebilir. Burun estetiğinden 5 gün sonra ise burunun üzerinde bulunan ateş ve bantlar doktor tarafından alınır. İyileşme sürecinden sonra 7 gün içerisinde işe ve hayata geri dönülebilir; fakat burunun en hassas dönemi olduğu unutulmadan hareket edilmelidir. Uzman hekim tarafından hastalara burun için nasıl masaj yapılacağı gösterilir. Burun ucunda hissizlik olması normaldir ve 1-2 ay sonra tamamen ortadan kalkar. Operasyondan 3 gün sonra lens kullanımına başlanabilirken, gözlük kullanımı için ise ilk 3 ayın bitmesi gerekir. Hafif egzersizlere 1 ay sonra başlanabilir ve 6 ay geçtikten sonra yüzmekte de bir sakınca yoktur. Burun,  estetik operasyonu bittikten sonra şeklini ancak 6 ay 1 sene içinde tamamen alabilmiş olur. Operasyondan sonra 3 hafta içerisinde burnun şekli kendini göstermeye başlar ve çoğu hasta üzerinde burun estetiğinin olumlu insan ilişkilerinde başarılı olduğu görülmüştür. Burun estetikleri insanlara farklı bir görünüm kazandırdığı gibi özgüven artışında da faydalıdır. Yüzde ki tüm ifadeyi belirleyen burnun doğru bir şekilde şekillendirilmesi oldukça önemlidir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status