Çene Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

19.05.2021
1.630
Çene Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Çene botoksu işlemi, çene bölgesinin yan tarafında bulunan ve en güçlü çiğneme kası olarak da bilinen masseter kasının büyüyüp dışarıdan bile görünecek kadar belirginleşmesi sorununu çözen bir uygulamadır. Bu durumun en yaygın sebeplerinden biri değişik nedenlerle diş sıkma ve gıcırdatmanın yanı sıra çok fazla sakız çiğnemek ve sıkça et ürünleri tüketilmesidir.

Bu rahatsızlığın tedavisinde ise masseter kasının bulunduğu yüzün alt kısmının belli bir süreç içerisinde inceltildiği estetik işlemidir. Çene botoksu olarak da bilinen masseter botoks uygulamasında yüzün alt kısmındaki şekil bozukluklarının tedavi edilmesi amaçlanır. Özellikle yoğun ve stresli dönemlerde kişilerde farkında olmadan diş sıkma durumu görülebilir.

Diş sıkma alışkanlığı, yüz ve çiğneme kaslarında büyümeye yol açar. Bu durum yüzün estetik görünümü açısından da öne çıkmaktadır. Bu durumun çözümü olan çene botoksu uygulaması ile yüzdeki sert görünüme sebep olan kare yüz şekli zaman içerisinde küçültülür. Böylece daha orantılı ve yumuşak bir yüz görünümüne kavuşulmuş olur. Masseter botoks şu şekilde yapılmaktadır:

 • Çene botoks uygulamasında botoks, direkt olarak masseter kasına enjekte edilir.
 • Yaklaşık olarak  dakika süren bu uygulama sırasında hasta, hiçbir şekilde bir acı hissetmez.
 • Uygulama öncesi çoğunlukla anestezik bir krem ile masseter kasının bulunduğu çene bölgesi uyuşturulur.
 • Çene botoks işlemi tamamlandıktan sonra hasta, normal hayata geri dönüş yapabilir.

Çene Botoks Neden Yapılmaktadır?

cene botoksu kimler icin uygundur

Masseter botoks işleminin yapılma nedeni masseter kasının büyümesine bağlı olarak fonksiyonel açıdan pek bir engel teşkil etmese de bu anormal kas büyümesi kişiyi, görsel açıdan rahatsız edebilir. Bu gibi durumlarda çene yanlara doğru genişler ve yüz şekli kare bir hale gelir. Masseter kasının anormal dereecde büyümesi, görüntü olarak sıkıntı oluşturur. Bunun yanı sıra uykusa diş gıcırdatma ve diş sıkma gibi problemler de görülür. Bu problemlerin sonucunda da hastada baş ağrısı ve diş ağrısı gözlemlenir. Hem ağrıya sebep veren hem de dişlerde hasar oluşturabilen bu durumdan kurtulmak gerekmektedir. Çene botoksu ise bu gibi sorunları ortadan kaldırmak için geliştirilen bir yöntemdir.

Ayrıca botoks hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Çene Botoks Faydaları Nelerdir?

Masseter botoks işleminin yararları şu şekilde verilmiştir:

 • Güvenilir bir operasyondur. Bilindiği üzere botoks, cerrahi müdahale gerektirmeyen bir uygulama olduğundan plastik cerrahi operasyonları gibi riskler barındırmaz.
 • Hastanın çene yapısı inceltilerek kare görünümlü yüz şeklinden ziyade daha ince ve oval bir yüz şekli oluşturulur.
 • Çene kaslarına yapılan bu botoks işlemi ile çene kaslarının boyutu küçülür. Bu sayede de daha ince ve belirgin bir çene hattına sahip olunabilir.
 • Çene sıkma ve diş gıcırdatma durumlarından dolayı gelişen baş ağrısı ve diş ağrısından kurtulmuş olunur.

Çene Botoksu İşleminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Masseter botoks işlemi ardından dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde verilmiştir:

 • Çene botoksu, işlem yapıldıktan sonra 7. Günde etkisini göstermeye başlar. Bunun bilincinde olunmalıdır.
 • Operasyon sonrası ilk birkaç saat çene kaslarını zorlayacak sert gıdalar tüketilmemelidir.
 • Botoks uygulanan bölgeye masaj yapılmaması gerekmektedir.

Çene Botoksu Nasıl Etki Gösterir?

Masseter botoksun etki göstermesi şu şekilde gerçekleşmektedir:

 • Botoks, kaslara çeşitli sebeplerden dolayı enjekte edilen ve çoğunlukla da yüz bölgesindeki ince çizgi ve kırışıklıkları hedef alan bir tür proteindir. Enjekte edildiği bölgede sinir sinyallerini bloke eden botoks, kasların hareketini kısıtlar. Masseter kasındaki aşırı kasılmayı da kısmen felç etkisi göstererek etkisini göstermektedir.
 • Masseter botoks tıbbi amaçlar ile uygulanıdğında çene ağrısı, diş ağrısı, çene sıkma, baş ağrısı ve temporomandibular eklem sendromu belirtilerini ortadan kaldırır. Kozmetik amaçlar ile uygulandığı zaman ise çene hattını daha belirgin ve küçük göstermektedir. Bu işleme aynı zamanda nefertiti lift adı da verilmektedir.

Çene Botoksu Yan Etkileri Nelerdir?

Masseter botoksun yol açtığı komplikasyonlar şu şekilde verilmiştir:

 • Görme bozuklukları
 • Baş ağrısı
 • Halsizlik
 • Kas zayıflığı ve kas sertliği
 • Çene bölgesinde şişme ve kızarıklık
 • Çene bölgesinde ağrı oluşumu gözlenebilir.

Botoks, cerrahi operasyonlara göre oldukça güvenilir bir uygulama olsa da bazı yan etkiler göstermesi söz konusudur. Bu nedenle de masseter botoks işleminin alanında uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Çene botoksu işleminin etkileri kalıcı değildir. Bu nedenle masseter botoks uygulaması sonrasında elde edilen sonuçların devamlılığı için bu işlem, doktorun uygun gördüğü periyodik aralıklar ile tekrar edilmelidir.

Ayrıca çene estetiği hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Çene Botoksu Kimlere Yapılmaktadır?

cene botoksu avantajlari

Masseter botoksun uygulandığı kişiler; 18 yaşından büyük olup da çene kasları çok aktif olan, diş sıkması, diş gıcırdatması ve çene eklemi ağrısı olan herkestir. Estetik olarak çene köşelerinde belirgin kas kütlesi bulunan kişilerde yuvarlak yüz görünümünü azaltmak için masseter botoks uygulaması yapılarak kasın bu bölgedeki görüntüsü azaltılır. Bu sayede çene hattı belirginleşir ve yüz oval bir görünüme kavuşur.

Çene Botoksu Fiyatları Nelerdir?

Masseter botoks fiyatları genel olarak 1.500 TL’den başlayarak nerede yapıldığına ve doktorun deneyimine göre değişiklik göstermektedir.

Çene Botoksu İşleminin Hedefleri Nelerdir?

Masseter botoks uygulamasının amaçları şu şekilde verilmiştir:

 • Çeneyi inceltmek için uygulanan botoks, yüzün alt kısmındaki boyun yüz ilişkisini düzenlemek, çene hattının belirginliğini sağlamak ve yüz ile uyumlu bir hale getirilmesini sağlamak için yapılmaktadır. Özellikle sert yüz hatlarına sebep olan çene kasları, bazı kadınlar için büyük bir sorun olmaktadır. Bu sorun genelde kişiye estetik açıdan rahatsızlık verebilir.
 • Diş gıcırdatma ve sıkma problemleri için çene botoksu uygulaması, çene eklemine ve dişlere uygulanan yüksek basınç ve buna bağlı olarak gelişen aşınma etkilerini en aza indirmek, gerekiyorsa da ek tedavileri ortadan kaldırmak, en önemlisi de dişlerin ve eklemlerin zarar görmesine engel olmaktır. Masseter kası çok güçlü bir kastır ve yüksek doz uygulama sonrasında kas gücünde azalma durumu, kasın bölgesel incelmesini sağlamaktadır.
REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status