DHI Saç Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır?

11.05.2021
835
DHI Saç Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

DHİ saç ekimi saç ekim metotlarından biridir. DHI tekniği tıraşsız saç ekimi olarak da bilinmektedir. Saç ekim işlemleri için iki ayrı teknikten bahsedilebilir. Bunlardan biri DHI saç ekim tekniği, diğeri FUE saç ekim tekniği şeklindedir. İlk bakışta DHI tekniği fuara tekniğinden farklı olarak donör bölgesinden alınan saç folikülleri ekilecek alana implanter ile kanal açılmasından ekilmesi şeklinde iki aşamanın bir anda gerçekleştiği bir yöntem olarak gerçekleştirilir. Bu saç ekim yöntemi lokal anestezi altında yapılır. Böylece çok daha konforlu, acısız ve ağrısız bir saç ekimi deneyimi sunulacaktır.

DHI Saç Ekimi Nedir?

DHI sac ekimi kimler icin uygundur

DHI Saç Ekimi (Direct Hair Implantation), doğrudan saç ekimi anlamına gelmektedir. Bu yöntemde sadece uzman kişiler tarafından kullanılması gereken choi adlı medikal kalem sayesinde grafikler toplanır, ardından yine bu kalem sayesinde alınan saçlar cilde kesi ve kanal açılmadan direkt olarak yerleştirilir. Bilinen saç ekim yöntemlerinde bu iki işlem ayrı seferlerde yapılırken kullanılan özel kalem sayesinde işlem tek bir taneye dönüştürülür ve hastaya konfor ve kolaylık sağlanmış olur. Kısacası FUE denilen saç ekimi tekniğinde işlem üç aşamalı iken DHI tekniğinde iki aşamalı şeklindedir. Uygulamadaki amaç saç ekiminde kaliteyi artırmak, yoğun görüntüyü sağlamak, mevcut saçlı görüntü koruyarak saçı kısaltmadan saç ekimi yaptıran kişinin hızlı bir şekilde günlük hayatına dönmesini sağlamaktır.

Ayrıca çene estetiği fiyatları hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

DHI Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

DHI Saç ekim yönteminin uygulanması donör bölgeye lokal anestezi yapılarak başlar. Saç kökleri özel choi kalemi sayesinde kafa derisine yerleştirilir. Bu kalem çok ince, sivri ancak özel yapısı gereği içine saç kökü yerleştirilebilecek bir uca sahiptir. Kafa derisine uygun açı ile batırılan ince uçlu bu medikal kalem arkasındaki özel bölgeye basıldığında içerisindeki saç kökünü kafa derisine yerleştirmiş olur. Genelde bu yöntemi tercih edilme sebebi kökler alındıktan sonra bekletilmeden hemen yerleştirilmesidir. Böylece tutma oranı ve greftlerin sağlıklı kalma ihtimali de oldukça yükselir.

Eskiden beri var olan bu teknik yeteri kadar kullanılmasa bile son zamanlarda en çok tercih edilen saç ekimi yöntemidir. Yaklaşık olarak 10 ila 12 saat kadar süren işlemin tecrübeli kişiler tarafından yapılması oldukça önem arz eder. Robotik saç cerrahisi ve FUE yönteminde olduğu gibi işlem sonrası bir gün kontrol yapılır. İkinci gün yıkama başlar ve sekiz gün boyunca devam eder.

DHI Saç Ekim Aşamaları Nelerdir?

DHI Saç Ekimi yönteminin yapılışı sırası ile şu şekilde verilmiştir:

 • DHI Saç ekiminde donör bölgedeki saç kökleri özel bir cihaz yardımı sayesinde gevşetilir ve kökler tek tek toplanır.
 • DHI saç ekimi yönteminde çekilecek olan saç kökleri, içlerinde bir parça doku ve saç kökünü barındırdığı için ayrı bir şekilde sınıflandırılmaktadır.
 • Bu saç ekiminde saç köklerinin nakli için en uygun açı ve doğru yönler belirlenir.
 • DHI saç ekimi yönteminde toplanan saç folikülleri implanter kalemin içine birer birer yerleştirilir.
 • Bu işlemin ardından kişilerin saç kökü ve kalınlık yapısına uygun ölçülerde implanter kalem uçları kullanılmaktadır.
 • DHI saç ekiminde saç kökleri yerleştirilirken kesi uygulanmaz ve deride yuvarlak yuvalar oluşturulur. Oluşturulan bu yuvalara greftler eklenir.
 • DHI saç ekimi tamamlandıktan sonra saç derisi hızlı bir iyileşme sürecine girecektir.

DHI Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir?

DHI Saç Ekimi yönteminin avantajları aşağıdaki gibi verilmiştir:

 • DHI saç ekimi yöntemi kanal açma ve saç kökünü yerine yerleştirme işleminin aynı anda yapılması, toplanan saç köklerinin uzun süre beklemeden yerine yerleştirilmesi gibi olanaklara imkân tanır.
 • Çok daha sık ekim yapılmasına ve çok daha doğal görünümler elde edilmesini sağlamaktadır.
 • Özel aleti sayesinde saç ekimi sırasında köklerin bekleme süresi oldukça azaltılmış olur. Böylece kök kaybı riski de en aza indirilmektedir.
 • DHI saç ekimi tekniğinde mevcut saçlar hasar görmemektedir. Saç dökülmesi tamamlanmış hastalarda da uygulanabilen bir tekniktir.
 • DHL saç ekiminin ardından hastaların saç derisi oldukça hızlı bir iyileşme sürecine girer.

Ayrıca tiroid ameliyatı hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

DHI Saç Ekiminin Dezavantajları Nelerdir?

DHI sac ekimi avantajlari

DHI saç ekiminin dezavantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • DHI saç ekimi diğer saç ekimi yöntemlerine göre çok daha uzun süren bir saç ekimi operasyonudur. Hem hasta hem cerrah tarafından daha sabırlı ve dikkatli olunması gereken bir süreç söz konusudur.
 • DHI saç ekimi yönteminde kullanılan implanter kalemlerin maliyetinin yüksek olması ve operasyonun diğer yöntemlere göre daha uzun sürmesi bu saç ekim tekniğine daha pahalı bir alternatif haline getirmiştir.
 • DHI saç ekiminde kanalların açılması klasik FUE’den farklı olduğu için deneyimli ve uzman bir doktor tarafından uygulanması önemlidir.
 • Bu teknikte her kök alındıktan sonra bekletilmeden ekilir. Dolayısı ile bu köklerin ekilecek alana daha önceden ekilen kökler ile eşit açı ve yönde yerleştirilmesi zorlu ve meşakkatli bir işlemdir. DHI saç ekimini FUE tekniğinde olduğu gibi gereken yetkinliklere sahip bir hekim tarafından çok özenli bir şekilde yapılmadığı takdirde başarı şansı yoktur.

DHI Saç Ekiminin FUE tekniğinden Farkı Nedir?

DHI Saç ekimi ile FUE tekniği arasındaki farklar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • DHI Saç Ekimi yönteminin en önemli farklarından biri saçların tıraş edilmeden saç ekimi yapabilmesine imkan sağlamasıdır. FUE yönteminde de tıraşsız saç ekimi yapılır. Saç ekimi alanı tıraşlanmaz ancak saç köklerinin alınacağı bölge tıraş edilir.
 • DHI saç ekimi, FUE tekniğine göre daha uzun sürmektedir. Örneğin 3000 greftlik bir FUE saç ekimi operasyonu ortalama 6 saatte bitirilir. DHI saç ekimi ile bu işlem günde 6 saat ayrılarak 2 günde tamamlanır.
 • Saç ekiminde saçların tamamen dökülmediği alanlarda, saç arasına daha kolay ekim yapılır.
REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status