Diş Protezi Fiyatları 2021

05.04.2021
2.188
Diş Protezi Fiyatları 2021
REKLAM ALANI

Diş protezi fiyatları 2021 hastanın ihtiyacının yanı sıra tedavide uygulanan yöntemlerin çeşidine, klinik uzman kalitesine ve teknik cihazların teknolojik boyutuna göre değişir. Bazı hastalarda bir diş, bazılarında aralıklı birkaç diş ve bazılarında ise tüm dişer dökülmüştür. Ayrıca hastanın diş eti hastalıkları ve diğer hastalıkları dişlerinin dökülmesine neden olabilir. Diş çürümeleri diş protezi fiyatları 2021 ve ücret tarifelerinin indirimli bir şekilde piyasaya sürülmesi diş protezi uygulamalarına olan rağbeti artırmaktadır. Diş protezi fiyatları seçilen protez türüne göre değişir. Sabit yapılı diş protezi ve hareketli diş protez farklı fiyat tarifesine sahip, rağbet gösterilen uygulama alanlarındandır.  Aynı şekilde yeni nesil diş protezlerinden biri olan implant tedavi yöntemi ve diğer diş kaplama ürünlerinde de farklı fiyat ücretlendirmeleri yapılmaktadır.

Diş Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

dis protezi nedir

Diş protezi ameliyatının yapılış yöntemleri her hastaya ve diş yapısına göre çeşitlendirilir. Bu süreye ve kaç seansta ameliyat yapılacağına doktorun kendisi karar verir. Seans sayısının toplamı, ekstra çıkacak masraflar ve ameliyat teknik araç cihazlarının kalitesi de totalde fiyatlara yansıtılacaktır.  Protez dişin yapısında kullanılan maddeler de ameliyatın seyrini ve fiyatlandırmayı değiştiren nedenlerdendir. Ameliyat zirkon ve akrilik diş modelleri kullanılarak yapılır. Metal aksamlı protezlerin de yer aldığı farklı fonksiyonlarda çalışan protezler, farklı fiyat tarifesi ile hastalara sunulur. İmplant tedavisi gibi cerrahi yöntemlerle müdahale yaptığınız dişin sayısı son derece önemlidir. Ameliyatta seçilen metal protezin tercih edilip edilmediği, hassas tutucuların kullanılıp kullanılmadığı da önemlidir. Ameliyat önceden yukarıda belirtilen durumlara göre bir fiyatlandırma çıkarılarak ortalama bir diş protezi fiyatı KDV dâhil olmak üzere 3- 4 bin aralığında hastalara sunulur. Elbette bu fiyatlandırmada tek çene, çift çene detayı dikkate alınmaktadır.

Protez Diş Nedir?

Protez diş, herhangi bir nedenle, ağız içinde kaybedilen, yerine konulmak üzere tercih edilen yapay dişlerin her birine verilen addır. Protez diş doğal dişin fonksiyonel olarak kaybedilmesi sonucu dişin işlevini yeniden kazanması için kullanır. Ayrıca, doğal dişte meydana gelen kırılma, sararma, şeklindeki diş bozukluğu gibi estetik kaygılar sonucunda da tercih edilmektedir. Protez diş sadece doğal dişin işlevini sürdürmekle kalmaz, sağlam ve sağlıklı görüntüsüyle de oldukça talep görür.  Hastayı tatmin eden ve kolay kullanım güvencesi sunan diş, öncelikle diğer sağlam dişlerle uyumlu hale getirilmektedir. 

Diş Protezi Çeşitleri Nelerdir?

Diş protezi çeşitleri genel olarak sabit ve hareketli diş protezi olarak ikiye ayrılır. Sabit protezler ağız içine monte edilerek diğer dişlerle uyumlu hale getirilir. Ağız içine yerleştirilen bu dişler takılıp çıkarılamamaktadır. Özellikle diş kaybı az olan hastalar için ideal olan sabit protez, hastanın dişlerinin bazı işlemlerle küçültülerek protez dişinin takılması işlevi görür. Uygulamadan önce doktor tarafından hastanın dişi küçültülüp protez ölçümüyle uyumlu hale getirilerek, dişler arasında denge sağlanmaktadır. Hassas ölçümler yapılarak dişin ölçüsü alınmaktadır. Bu işlemin ardından hasta ve alanında uzman diş doktoruyla beraber protez dişinin rengine karar verilmektedir. Seçilen renge göre protez hazırlama sürecine geçilirken ilk etapta, hastaya geçici dişler monte edilmektedir. Hastanın bir sonraki ziyaretine kadar hazırlanan protez dişler test edildikten sonra ağız ile olan uyumuna bakılmaktadır. Deneme ve test aşamasından sonra herhangi bir sorunla karşılaşılmadığında dişler hastanın ağzına dikkatli bir şekilde monte edilmektedir. Sabit protezler takılırken iki çeşit diş yöntemiyle ağıza yerleştirilir. Bunlardan ilki kuron adı verilen uygulamadır. Bu yöntemde ihtiyaç duyulan doğal dişler küçültülerek, üzerine sabit diş protezlerine özel olarak tasarlanmış olan yapıştırıcı ile yapıştırılır. Diğer tercih edilen yöntemlerden bir tanesi ise köprü uygulamasıdır. 

Protezler Ağıza Nasıl Yerleştirilir?

Protezin ağıza yerleştirilmesi işlemi kaplama için ihtiyaç duyulan dişin çevresinde yer alan dişlerden destek alınarak gerçekleştirilir. Doğal dişiniz eksikse, ya da sabit protezin monte edilmesinden sonra dişleriniz bu yöntem için uygun değilse köprü yöntemi kullanılır. Proteze ihtiyaç duyulan dişin çevresinde destek alarak ömrünü devam ettiren dişer, küçültülerek eksik dişin yol açtığı boşluk ve hasarı kolayca doldurmaktadır.  Uygun diş protezi fiyatları 2021 ve uygulama yöntemleri ile profesyonel klinik ve hastanelerden destek alabilir, dişlerinizin ömrünü uzatabilirsiniz. Dişe uygulanan kuron ve köprü yöntemi sayesinde dişlerin kullanım ömrü uzatılmaktadır. Bu sayede yeme, içme gibi temel ihtiyaçlarınızı daha kolay bir şekilde giderebilirsiniz. Yapılan protezleri çok uzun yıllar kullanabilmek için ağız ve diş bakımının periyodik olarak yaptırılması son derece önemlidir. Kuron ve köprüler doğal dişlerde çok farklı özelliğe sahip olup, özel bakım uygulaması gerektirmez. Dişlerinizi günde en az iki defa olmak üzere florürlü bir diş macunuyla fırçalayarak temizlemeli, yıllık diş kontrollerinizi aksatmadan ağız ve diş bakımınızı yapmaya özen göstermelisiniz. Bu sürede çok sıcak ve çok soğuk olan yiyecek içecekleri tüketmekten de kaçınmalı, çok sert ve kabuklu gıdaları tüketmekten olabildiğince uzak durmalısınız.

Ayrıca saç ekimi fiyatları hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Diş Protezinin Ömrü Var mı?

dis protezi nasil yapilir

Diş protezinin ömrü, yapıldığı maddenin içeriğine göre farklılık gösterir. Diş kaplama yöntemleri birbirinden farklı şekillerde uygulanmaktadır. Kaplama türünün farklı olması, kaplama dişinin ömrünün uzunluğunu değiştirir. Diş kaplama türü doktorunuzla gerçekleştirdiğiniz çeşitli muayeneler sonucunda belirlenir. Bu süre zarfında hastanın operasyondan beklentileri de dikkate alınarak dişin durumuna göre protez diş uygulama safhasına geçilir. Diş kaplamasının ömrü, diş üzerinde oluşan çürük, ya da dış etkilere bağlı olarak meydana gelen çatlama, kırılma gibi ani kriz durumlarına göre farklılık gösterecektir. Bu kazalar sonucunda diş yüzeyi acilen kaplanmalıdır.

Diş yüzeyinde meydana gelen, sararma, şekil bozukluğu, dişin konumunda meydana gelen dizim yanlışlıkları, dişlerin kaplamasında kullanılacak olan maddenin kaliteli olmasını gerektirir. Böylelikle daha sağlam, parlak ve uzun yıllar kullanabileceğiniz protez dişlere sahip olabilirsiniz. Bu aşamada hastanın tedaviden ne beklediği, doktor tavsiyesi ve kişinin gelir durumu da göz önünde bulundurularak kaplama işlemi steril ve uzman kliniklerde gerçekleştirilir. Kaplama malzemesinin tamamlanmasından hemen önce, kaplamanın yapılması için gerekli olan en yeni ve kaliteli diş kalıpları hazırlanarak, hastaya test ettirilir. Test sürecinin başarılı bir şekilde gerçekleşmesinin ardından diş protezleri kullanıma hazır hale getirilir. Bu sayede diş kaplama süreci başarılı bir şekilde tamamlanır.  

Kaplama Diş Protezinin Ömrü Ne Kadardır?

Kaplama diş protezinin ömrü 10 yıldan fazladır.  Bu süre, dişlerin uzun ömürlülüğü, dayanıklılığı ve protezlerde kullanılan malzemenin çeşidine bağlı olarak değişmektedir. Diş hekiminin tedavide gösterdiği üstün başarısı, yetenek ve tecrübeli oluşu da kaplama dişinin kullanım ömrünü oldukça uzatmaktadır. Doğru uygulama safhası, teknik uzman kalitesi ve profesyonel kadro ile kaplama dişlerin kullanım ömrü daha artmaktadır. Bu süre zarfında doğru bakım uygulaması ve düzenli kontroller yaptırılarak, dişlerin dayanıklılığı güvence altına alınmaktadır.   

Estetik amaçlı tercih edilen tam porselen ve lamine diş kaplama yöntemlerinde bu süre oldukça kısadır. Diş kaplamaları aşırı basınca dayanıklı olamayan, kırılma riski taşıyan diş tedavisi yöntemlerindedir. Diş protezi fiyatları 2021 baz alınarak piyasada yer alan diş kaplama uygulamaları, teknik cihaz kalitesi gelişmiş klinik ve hastanelerden yardım alabilirsiniz. Sürekli doktor kontrolünde olarak diş kaplama ve protez uygulama yöntemlerinden faydalanabilir, dişlerinizin 4-5 yılda bir olmak üzere değişime ihtiyacının olup olmadığını diş hekiminize danışabilirsiniz.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status