Dudak Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

19.05.2021
1.139
Dudak Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Dudak botoks uygulaması dudaklara hacim kazandırmak ve estetik yapısını iyileştirmek için uygulana ağrısız ve kısa bir sürede tamamlanan dolgu işlemidir. Dudak botoksu şu şekilde yapılmaktadır:

 • Dudak dolgusu işlemleri, hekimler tarafından birçok farklı yöntem ile uygulanmaktadır. Kişilere ve beklentilerine göre şekillenen bu işlem, muhakkak farklılık gösterecektir.
 • Dudak dolgu işlemi yaklaşık olarak 10 – 15 dakika sürmektedir.
 • Günümüzde enjekte edilebilen dermal dolgu yöntemi en yaygın kullanılan dudak büyüme yöntemidir. Dudaklara enjekte edilebilen birçok tipte dermal dolgu malzemesi mevcuttur ama en yaygın dolgu malzemesi, hyaluronik aside benzeyen maddeler içeren ürünlerdir. Hyaluranik asit, vücutta bulunan doğal bir maddedir. Dudaklardaki hacmi arttırmaya yardımcı olur.

Dudaklara bu şekilde uygulanan dermal dolgu malzemelerine bazen hyaluronik asit dolgu maddeleri de denmektedir. Bir zamanlar çok kullanılan dolgu malzemesi olan kollajen ise günümüzde daha az kullanılmaktadır. Aynı zamanda yağ enjekte etmek ve implatlar da dudak dolgunlaştırmak için tercih edilen diğer yöntemlerden bazılarıdır fakat günümüzde çok fazla kullanılmamaktadırlar. Çünkü sonuçlar kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca daha büyük yan etki risklerine sahiptir.

Hyaluronik Asit Dolguların Faydaları Nelerdir?

dudak botoksu kimler icin uydundur

Hyaluronik asit içeren dudak dolgularının yararları şu şekilde verilmiştir:

 • Dudak hacmi üzerinde kontrol sağlar. Enjekte edilen madde miktarı kontrol edilebilmektedir. Bu nedenle de doktor ne kadar dudak hacmi oluşturulduğunu daha iyi kontrol edebilir.
 • Kademeli tedavi hızı mevcuttur. Enjeksiyonlar, istenen sonuçlar elde edilene kadar farklı randevular esnasından kademeli bir şekilde verilebilmektedir.
 • Yumrular kolay bir şekilde çözülür. Dudakların hareketi ile oluşan tüm topaklar ve çarpmalar doktor tarafından kolayca çözülür.
 • Daha az morarma oluşur. Etkin madde olarak farklı bileşen kullanan diğer dermal dolgu malzemelerine nazaran daha az morarma ve şişme etkisine sahiptir.
 • Makul kalıcı sonuçlar sağlamaktadır. Sonuçlar oldukça uzun ömürlüdür fakat kalıcı değildir.
 • Alerjik reaksiyon mümkün değildir çünkü hyaluronik asit dolgu maddeleri, vücutta bulunanlara benzer maddelerden yapıldığı için alerjik bir tepkimeye neden olma olasılığı çok düşüktür. Ama lidokain alerjisi olan bireyler, tedaviye başlamadan önce mutlaka doktora bildirmelidir.

Ayrıca çene botoksu hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Dudak Botoksu Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dudak dolgusu öncesi dikkat edilmesi gereken huşular şu şekilde verilmiştir:

 • İlk olarak dikkat edilmesi gereken en önemli durumlardan biri, dudak botoksu uygulaması yaptırılan merkezin ya da doktorun iyi bir şekilde araştırılması gerekmektedir ve güvenirliliğinden emin olunmalıdır.
 • Dudak hacminin iyi belirlenmesi gerekmektedir.
 • Sigara kullanan bireyler, işlemden önce en az bir hafta öncesinde sigarayı bırakmalıdır.
 • Kıyafet seçimi, operasyondan sonra hastayı rahatsız etmeyecek türden olmasına dikkat edilmelidir.
 • Alt dudak ile üst dudak arasındaki uyum bozulmamalıdır.
 • Operasyon öncesinde kan sulandırıcı bir ilaç kullanılmamalıdır.

Dudak Botoksu Sonrası Şişlik Oluşur Mu?

Dudak dolgusu işlemi sonrasında şişlik durumu çok hafif bir şekilde görülebilmektedir. Şişlik ya da ödem meydana gelebilir. Genellikle bu durum, 3 gün içerisinde ortadan kalkar. Şişlik, gündelik hayatı etkileyecek seviyede olmadığından da bu 3 günlük süre içerisinde evde kalınmasına gerek duyulmaz.

Şişlik uzun bir süre beklenilmesine rağmen hala geçmesi ise ya da sürekli artan bir şişlik söz konusu ise mutlaka operasyonu yapan doktor ile görüşülmeli ve muayene olunmalıdır. Sıkça merak edilen bir diğer konu ise dolgu işleminden sonra gerçek görünümün ne zaman belli olacağıdır. Dolgu işleminden yaklaşık 2 hafta geçtikten sonra dolgu ile elde edilen son görürünüm, % 100 görünüm olarak görülebilir. Bazı kişilerde ise daha erken dönemde, gerçek görünümler elde edilebilir.

Dudak Dolgusu Sonrası Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Çene botoksu ardından dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde verilmiştir:

 • Alkol, ödemi arttırabilir. Bu sebeple işlemin yapıldığı hafta alkole ara vermek önerilmektedir.
 • Uygulamanın yapıldığı gün ruj ve diğer makyaj malzemelerinin dudak ile teması olmamalıdır. Bu sayede de enfeksiyon riski en aza indirilmiş olur.
 • Dolgunun yapıldığı gün, ağır egzersiz hareketleri ve spor yapılmamalıdır.
 • Çene botoksu işleminin yapılmasının ardından 2 hafta boyunca sauna ve hamam gibi ortamlardan uzak durulmalıdır.

Kalıcı Dudak Dolgusu Nedir?

Kalıcı dudak estetiği günümüzde çok tercih edilmemekle birlikte bu işlem, dermal dolgular ya da dudak implantları kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Kişinin dudak hacminin arttırılması ve daha dolgun bir görünüm sağlanması amacı ile gerçekleştirilen bu işlem için cerrahi bir müdahale gerektiği belirtilebilir. Aynı zamanda hastanın sonuçtan memnun kalmaması gibi durumlarda ise kalıcı dudak dolguları çıkartılabilmektedir fakat dolgu malzemesinin çıkarılması yine cerrahi bir müdahale gerektirir.

Ayrıca botoks hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Dudak Dolgusu Fiyatları Nedir?

dudak botoksu avantajlari

Dudak estetiği fiyatları için net bir fiyat söylemek bazen yanıltıcı olabilmektedir çünkü pek çok farklı duruma bağlı olarak bu işlemin fiyatları, oldukça değişiklik göstermektedir. Dudak dolgusu sıklıkla tercih edilen estetik dokunuşlardan biridir. Bu işlemin silikon yani kalıcı ve 6 – 12 ay dayanabilen hyarulonik asit enjektesi gibi farklı çeşitleri vardır. Genel olarak bu çene botoksu işlemleri 800 – 3500 TL arasında değişebilmektedir.

Fiyatların bu değişimi ise hastane, klinik, semt ya da enjekte edilen ürünün kalitesine bağlı olarak değişim gösterebilmektedir.

Dudak Dolgusunun Ömrü Ne Kadar Sürmektedir?

Çene botoksunun aktiflik süresi 6 – 12 ay arasında değişmektedir. Dudak botoksu işleminin kalıcı olma süresi kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Fakat yapılan araştırmalar ise düzenli dudak dolgusu uygulaması yaptıran kişilerde, bu işlemin kalıcılık süresinin diğer kişilere oranla biraz daha uzun olduğu görüşmüştür. Bu nedenle de düzenli bir şekilde, dolgunun etkisi geçtiğinden yeniden yaptırılması sayesinde çok daha uzun süreli bir kalıcılık elde edilmesi mümkün gözükmektedir. Aynı zamanda çene botoksu işleminin ömrünü, dolgu malzemesi de değiştirmektedir ve etkiler.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status