Dudak Estetiği Nasıl Yapılır?

28.10.2021
1.085
Dudak Estetiği Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

 Dudak estetiği genel anestezi altında gerçekleştirilen akredite bir cerrahi uygulamasıdır. Ayakta tedavi edilen ameliyat uygulaması genel olarak 1-2 saat sürmektedir. Ameliyat sonrasında birkaç gün içerisinde bazı şişlik ve orta derecede ağrı oluşması normaldir. Dudak estetiği sonuçlarını hemen görebileceğiniz bir operasyon olarak oldukça rahat ve sağlıklı bir estetik deneyimi yaşatır. Kaldırılmış dudağın son görünümünün istenilen sonuca ulaşması ve uygulamanın tam etkili olması birkaç ay sürebilir. Dudak dolgunluğu günümüzün en çok tercih edilen ve gözde estetik operasyonları arasında gösterilir. Lip Lifting olarak bilinen dudak kaldırma operasyonu ince yapıda olup dudağın burun ile olan mesafesinin kısaltılması için uygulanan bir cerrahi operasyondur.  Lip Lifting operasyonu üst dudağın kaldırılarak belirginleştirip şekillendirmek ve hastayı daha estetik bir görünüme kavuşturmak için yapılır. Bu operasyon sayesinde üst dudağın pembe kısmı net bir görünüm kazanır.

Dudak estetiği operasyonu ameliyat ortamında lokal anestezi altında yapılan bir cerrahi uygulamasıdır. Burun ve üst dudak arasındaki fazla deri belirlenerek operasyon öncesinde hassas bir şekilde çizim yapılır ve işlem sonrasında alınması için bekletilir. Boynunuzu andıran önceden çizilen deri ameliyat sırasında çıkarılır ve iki deri ucu birleştirilir. Kesilen deri gizli dikişlerle kapatılır. Dikişler 5- 7 gün sonrasında doktor tarafından iz kalmayacak şekilde hassas bir şekilde alınır. Lip Lifting operasyon sonrasında hastanın dişleri belirgin hale gelir. Operasyon sonrası birkaç gün ödem oluşması normaldir. Lifting operasyonu sonucunda gözle görünen yaşlanma belirtileri en az seviyeye indirilerek hasta daha genç, diri ve estetik bir görünüme kavuşur. İlk günlerde soğuk kompres uygulaması tavsiye edilir. Operasyon sonrasında hastanın iyileşme süresi ortalama olarak 1 haftadır.

Dudak Estetiğinde Kullanılan Anestezi Yöntemi ve Süresi

dudak estetigi nedir

Dudak estetiğinde kullanılan anestezi yöntemi ve süresi genel veya lokal anestezi olup 7-10 gündür. Uygulama sonrasında morarma ve şişme giderek azalarak yok olur. Yapılacak operasyon tekniğine göre kimi cerrahi müdahale gerektirmeyen operasyonlarda lokal anesteziye başvurulmaz. Operasyon sonrasında hızlı şişme ve morarma durumlarının görülmesi kan dolaşımının fazla olmasıyla birlikte son derece olağandır.

Ayrıca Kemerli Burun Operasyonu Nasıl Yapılır? adlı yazımıza göz atın!

Dudak Kaldırma Ameliyatının Etkileri Nelerdir?

Dudak kaldırma ameliyatını etkileri kadınlar için çarpıcı sonuçlar doğurur. Dudak kaldırma uygulaması, düzgün ve iyi tanımlanmış dudakların yanı sıra yüzün genel görünümünde daha estetik ve hoş bir görünüm kazandırır. Bazı kadınlar oldukça dolgun dudak tercih ederken bazıları daha benzersiz ve estetik dudaklara sahip olmayı ister. Bazı durumlarda dudak kaldırma estetiği üst dudağın üstündeki iki farklı tepe noktasında yeniden şekillendirilir.  Burun tabanı ile dudak üst kısmı arasındaki mesafe hastanın isteğine göre yeniden tanımlanır. Pek çok estetik uzmanı dikey alan için ideal uzunluğun 12-15 milimetre olduğunu ifade etmişlerdir. Daha dolgun dudaklara sahip olmayan kadın hastalara dolgu maddesi enjekte edilir. Dudak estetiği için dolgu yapılıp yapılmayacağı muayene sırasında detaylı bir şekilde hasta ile tartışılarak uygulanır.

Dudak Kaldırma Ameliyatında İyileşme Süreci Nasıldır?

dudak estetigi nasil yapilir

Dudak kaldırma ameliyatında iyileşme süresi 5-7 gün arasında değişir. Genellikle dudak üzerine uygulanan soğuk kompleks sonucunda 72 saatlik bir şişme görülmesi olağandır. Olan ağrılarınızı doktorunuzun vereceği ağrı kesicilerle kontrol altında tutarak en az seviyeye indirebilirsiniz. Kesi izleri bir hafta içinde iyileşerek giderek yok olur. Yaklaşık 1 yıl boyunca iyileşme sürecine devam eden hastaların dudak kesi izleri zamanla kaybolur.

Ayrıca Selülit Tedavisi Yöntemleri Nelerdir? adlı yazımıza göz atın!

Dudak Kaldırma Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Dudak kaldırma ameliyatının uygun görüldüğü hastalar dudak hareketsizliğine bakıldığında dudak üzerindeki mesafenin aşırı uzun olduğu kişilerdir. Üst dudak kaldırma ya da dudak kısaltılması olarak bilinen cerrahi bir müdahaledir.  Dudak ve burun arasındaki uzunluğun olması gerekenden fazla olan hastalarda uygulanarak kişinin yüzünü olduğundan daha uzun bir görünüme kavuşturur. Üst dudak doğrultusundaki uzunluğun alt dudak çene uzunluğu kadar olması gerekir. İdeal oranlara sahip olmayan pek çok hasta yüzünde bir uyum yakalamak için üst dudak kısaltma işlemine başvurur. Bu sayede daha estetik ve orantılı yüz hatlarına sahip olur. Kaldırma ameliyatı sonrasında üst dudak yukarı doğru çıkarılarak hastanın dişleri belirgin oranda ortaya çıkar. Dudak kaldırma estetiği sayesinde dişlerin yetersiz görünme sorunu ortadan kalkar. Diş ve dudak estetiği kazanan hasta kendinden emin ve daha mutlu ve kaliteli bir gün geçirir. Üst dudak kısalığı tedavisi olarak bilinen üst dudak kaldırma operasyonu dudak bölgesinin uzunluğundan memnun olmayan hastalara özel olarak gerçekleştirilir.

Dudak kaldırma ameliyatında burun ara sütunu ile dudağın kırmızı pembe alan arasındaki bölge hedef alınarak ameliyat işlemine başlanır. Tam burunun alt kısmına bir kese açılarak fazlalık kabul edilen uzunluk çıkarılır ve dudak şeklini korumak için yeterli bir kuvvet alanı oluşturulur. Cerrahi uygulama yöntemlerinde 12-15 milimetre arasında ideal kabul edilen bu alan yüzün çevre özelliği ve konumuna göre değişebilir. Bu alandaki uzunluk olması gerekenden çok daha üst seviyede olması kişiyi rahatsız ederek sosyal hayata ve kendine karşı mutsuz edebilir. Uygulama öncesinde etraflı bir araştırma yapılarak muhakkak alanında uzman estetik bir cerrahi uzmandan destek alınmalıdır. Dudak kaldırma operasyonu sonrasında üst dudak üstündeki iki farklı tepe noktası yeniden yüz hatlarınıza uygun olacak şekilde şekillendirilir. Dudak estetiği uygulaması ile burnun taban ile dudak üst kısmı arasındaki mesafede ideal bir estetik, hoş ve canlı bir görünüm kazandırılır.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status