El Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

23.05.2021
1.041
El Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

El botoksu işlemi aşırı el terlemesinin tedavisi amacı ile uzun zamandır güvenli, pratik ve etkili bir tedavi yöntemidir. El botoksu, yaklaşık olarak 6 ay kadar el terlemesinde azalma gösterir. Kolay tekrarlanabilir, oldukça etkili ve ameliyatsız bir yöntem oluşu, bu botoksun avantajlarındandır. El botoksunun mekanizması, eldeki ter bezlerine gelen uyarıları bloke ederek terlemeyi azaltmaya dayanmaktadır.

Aşırı ve kontrol edilemeyen el ya da avuç içi terlemesi, palmaz hiperhidroz olarak da adlandırılır. Bu durum stres ve heyecan durumlarında daha sık meydana gelmektedir. El terlemesi, tüm dermatolojik hastalıklar arasında, insan yaşamını en olumsuz etkileyen durumlardandır. El botoksu, uzman bir doktor tarafından hastanın elindeki terleme alanı işaretlenerek yapılmaya başlanmaktadır. Daha sonra bu işaretli bölgelere el içine özel dozlar ile çok ince uçlu iğneler tarafından botoks enjekte edilmesi ile gerçekleşir.

El Botoksu Etkisi Ne Kadardır?

el botoksu kimler icin uygundur

El botoksu işleminin kalıcılık süresi kişiden kişiye değişmek ile birlikte yaklaşık olarak 6 ay sürmektedir.

Ayrıca mide botoksu hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

El Botoksu Etkisini Ne Zaman Gösterir?

El botoksu işleminin etki gösterme süresi yaklaşık olarak 1 hafta sonradır. Etkiler 10 – 14 gün içerisinde ise tam olarak belirginleşmektedir.

Botoksun Yan Etkileri Nelerdir?

Botoks uygulamasının sebep olduğu komplikasyonlar şu şekilde verilmiştir:

 • Enjeksiyon bölgesinde ağrı, kızarıklık ve ödem oluşumu
 • Baş ağrısı ve uyuşma hissi
 • Hafif mide bulantısı
 • Enjeksiyon bölgesine yakın kaslarda geçici felç durumu
 • Yutma zorluğu
 • Boyun zayıflığı
 • Grip
 • Safra kesesinin işlevsel bozuklukları
 • Kurdeşen, ateş ve titreme
 • Hırıltı ve ağız kuruması
 • Çift görme ya da görme duyusunda azalma
 • Kanama ve şişme
 • Alt göz kapağındaki kaslarda zayıflık belirtisi
 • Konuşma problemleri
 • Vücudun genelinde oluşan kas zayıflığı, botoksun yan etkilerinden bazılarıdır.

Terlemede Kullanılan Tedaviler Nelerdir?

Aşırı terleme rahatsızlığının olağan tedavi yöntemleri şu şekildedir:

 • Genel vücut terlemesinde, antikolinerik ilaçlar kullanılabilir fakat bunların ağız kuruluğu, baş dönmesi, idrar yapamama, kabızlık ve kalpte çarpıntı gibi bazı yan etkileri vardır.
 • Sempatik sinirler operasyon ile kesilerek ve buna bağlı olarak ter bezlerinin sinirsel uyarımı baskılanarak özellikle aşırı el terlemesi ya da koltuk altı terlemesi gibi durumlarda kullanılabilmektedir.
 • Antidepresan ilaçlar ile ter bezlerinin tıkanması ile terleme engellenebilir. Fakat bu tedavi yöntemi tavsiye edilmemektedir. Alüminyum klorür hekzahidrat maddesi içeren ürünler bu amaç ile kullanılır. Bu maddeler ciltte tahriş, kızarıklık ve giysilerde yıpranma yapabilir.
 • Son olarak iontoforez tekniği el ve ayak terlemelerinde kullanılan bir başka tedavi yöntemidir.

El Botoksu Ağrılı Bir İşlem Midir?

El botoksu uygulamasında ağrı için işlem öncesinde lokal anestezik krem ile hastanın eli uyuşturulur. El terlemesi, 30 dakikada uygulanan lokal anestezik uygulaması sonrası el terlemesi botoksu rahat bir şekilde yapılmaktadır. El botoksu yaptıran hastalar, tedavi sırasında soğuk uygulamaların ağrıyı azalttığını ve işlemi daha konforlu hale getirdiğini belirtir.

Botoks Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

Botoks uygulamasının kullanıldığı alanlar şu şekilde verilmiştir:

 • Migren Botoksu: Migren hastasının alın, şakak ve ense bölgelerini içeren belirlenmiş 31 noktaya kas içerisine enjeksiyon işlemi yapılır. Tedavi, kişiye özel planlanır ve 12 hafta ara ile en az 2 tedavi döneminde uygulanır. Bazı migren haslarında tedavi etkinliği için enjeksiyon işlemi tekrarlanması gerekebilir. Bazı migren hastalarında ise etkinlik birkaç yıl süre boyunca devam etmektedir. Uzman bir nörolog kararı ile ağrı yerine göre botoks enjeksiyonlarında gerekli olan bölgelere ek dozlar uygulanabilmektedir. Başarılı sonuçlar alınarak hasta kronik migren rahatsızlığından kurtulabilmektedir.
 • Kırışıklık için Botoks Uygulaması: Mimik kaslarının yıllar boyunca çalışması, üzerini örten deri üzerindeki kıvrımları belirgin hale getirir. Bu şekilde yüzdeki dinamik çizgilenme meydana gelir. En sık meydana gelen dinamik çizgiler alın, kaş arası, göz kenarları ve dudak çevresinde görülmektedir. Botoks işlemi uygulanarak bu kasların hareketleri zayıflatılabilmektedir. Kas hareketlerindeki bu azalma, üzerindeki derinin, kas hareketleri ile katlanmasını ve katlanmaya bağlı olarak çizgilenmeyi de azaltır. Bu şekilde yaşlı ve kızgın yüz ifadesinde gençleşme sağlanır.
 • Yüz Şekillendirme için Botoks Uygulaması: Botoks enjeksiyonu ile kaşların kuyruk kısmının kaldırılması, şaşkın yüz görünümüne yol açan kaş ortasındaki yüksekliğin indirilmesini sağlar. Gülüş ile belirgin üst diş etinin görülmesi, gülerken estetik olmayan görünüme sebebiyet verebilir. Botoks enjeksiyonu ile bu durum kolay bir şekilde düzeltilebilir.
 • Aşırı Terleme Tedavisi için Botoks Uygulaması: Botoks, ter bezlerine uygulandığı zaman ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletimi durdurarak ter bezlerinin çalışmasını azaltabilir. Vücudun en çok terleyen bölgeleri, avuç içleri ve koltuk altı bölgesidir. Aşırı terleme problemleri şikayetlerine sahip bireyler botoks uygulaması ile bu sorundan kurtulabilmektedir. Uygulama öncesi yapılan test ile aşırı terleme bölgeleri belirlendikten sonra yapılan botoks uygulamasının etkisi 6 ay kadar sürer.

El Terlemesi Ameliyatı Nedir?

El terlemesi için ameliyat, ETS ameliyatı ya da tıbbi adı ile endoskopik torakal sempatektomi adı verilen ameliyattır. Çoğu insan, el botoksu enjeksiyonlarını el terlemesini yönetmek için yeterli olduğunu düşünse de daha kalıcı yöntemler isteyen kişiler için bu ameliyat önerilebilmektedir.

Ayrıca dudak botoksu hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

El Terlemesi Ameliyatı Yan Etkileri Nelerdir?

el botoksu avantajlari

El terlemesi için ameliyat yönteminin sebep olduğu komplikasyonlar şu şekilde verilmiştir:

 • Genel olarak vücudun geniş alanlarında geri dönüşü olmayan aşırı terleme olarak da adlandırılan bir durum gerçekleşebilir.
 • Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da ciddi hipotansiyon, aritmi ve sıcağa tahammülsüzlük gibi yan etkiler de söz konusudur.

El Botoksu Fiyatları Nelerdir?

El botoksu işleminin fiyatları genel olarak uygulanan ilaç dozu, doktor deneyimi ve işlemin yaptırıldığı semt gibi faktörlere göre değişiklik gösterebilir. El botoksu fiyatları aynı zamanda uygulama yapılacak bölgenin büyüklüğüne göre de değişebilmektedir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status