FUE Saç Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır?

16.05.2021
661
FUE Saç Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

FUE Saç Ekimi dünya üzerinde yaygın bir şekilde kullanılan bir saç ekimi yöntemidir. Bu yöntem esnasında kafa derisi üzerinde kesi yapılmaz ve deri üzerinde herhangi bir delme işlemi uygulama uygulanmaz. Yıpranan saçlar zamanla dökülmeye başlar. Saç dökülmesi genetik bir faktör olabileceği gibi çevresel etkenler, stres, mevsim değişiklikleri, hormonal bozukluklar da saç dökülmesini tetikleyen unsurlardır. Ayrıca ilerleyen yaşında saç dökülmesini önemli ölçüde etkilediği görülmektedir. Dökülen saçlar kişiler de özgüven eksikliği meydana getirebileceği gibi Kişinin kendini yaşlı hissetmesi gibi psikolojik etkileri de beraberinde getirmektedir. Dökülen saçların eskisi kadar gür ve doğal görünmelerini sağlamak için saç ekimi işlemi uygulanır. Saç ekimi için birbirinden farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında en yaygın kullanılan kullanılanı FUE saç ekimi yöntemidir.

FUE Saç Ekimi Nedir?

fue sac ekim nedir

FUE Saç Ekimi en çok tercih edilen saç ekim yöntemlerinden biridir. Fuar ifadesi, Foliküler Ünite Ekstraksiyonu’nun kısaltılmasıdır. Bu yöntemi ilk kez 1988 yılında Japonya’da 1 milimetrelik punçlarla uygulanmaya başlanmıştır. Yöntemin tıbbi literatürde yer edilmesi ise 2002 yılına denk gelmektedir. FUE yönteminde saç kökleri, donör bölge olarak seçilen bölgeden tek tek alınarak yani ciltten ayrılarak istenilen bölgeye implant edilir. Bölgeden alınan saç kökleri istenilen bölgeye topluca değil, yine aynı şekilde teker teker çekilmektedir. Bu nedenle da saç köklerinin implantı, bu yöntemin diğer yöntemlere göre daha uzun seanslar ile yapılmasına sebep olur. Son zamanlarda bu yöntem burçlardan ziyade mikromotor ile yapılır. FUE yöntemi ile saç ekimi çok yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemi nasıl uygulandığı oldukça önem arz eder.

Ayrıca diş eti çekilmesi tedavisi hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

FUE Saç Ekimi Teknikleri Nelerdir?

FUE saç ekimi yöntemleri 3 tane olmak üzere şu şekildedir:

 • Mikro FUE Saç Ekimi Tekniği: Manuel yönteminin geliştirilmiş bir versiyonudur. Mikro saç ekim tekniğinde, mikro uçlara sahip ekipman aracılığı sayesinde saç köklerinin alınması işlemi gerçekleştirilir. Minik uçlara sahip bu teknikte mikromotorlar kullanılır. Uçlar 0,6 ile 0,9 milimetre aralığında delikler açma prensibine dayalı olacak şekildedir. Saçlı deride mikro daireler açılır, saç kökü ve saç kökünün yakın etrafındaki dokular ayrılarak çıkartılır.
 • Saffir FUE Saç Ekimi Tekniği: Bu teknik diğerlerinden farklı olarak metal değil de safirden elde edilir. Saçlı deride mikro odacıklar açılmasında etkili olup daha az kabuklanma oranları için ideal bir tekniktir. Ayrıca iyileşme evrelerinin hızlandırılmasında da katkıda bulunur. Safir uçlu mikro iğneler diğer iğne yapılarına göre çok daha sağlıklıdır.
 • Soft FUE Saç Ekimi Tekniği: Saç ekim operasyonunun sedasyon odaklı ilaçlar ile desteklenerek hastanın rahatlatılması ancak bilincine yönelik bir etki barındırmaması yöntemidir. Özetle bu teknikle bilinçte bir kayıp olmaz ancak hiçbir acı hissetmeden saç ekimi yapılır. Sedasyon etkili ilaçlar tuvalete gitme, konuşma gibi eylemleri engelleyecek türde değildir.

FUE Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

FUE saç ekiminin yapılmadan önce kişinin saç alınacak donar bölgedeki saçları 1 milimetre boyutunda olacak şekilde kısaltılır. Daha sonra saç ekilecek alan ve saç alınacak donör bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Ayrıca herhangi bir cerrahi yöntem de tekniğin kapsamında değildir. Donör bölge, genellikle iki kulağın arka tarafında kalan ense bölgesi olarak bilinir. Donör bölgede yer alan saç kökü ve doku parçaları sayısı kısıtlı olduğu için hastalar, sakal yada bıyık ekimi gibi işlemlerde düşünüyor ise bunu doktorlarına bildirmelidir. Lokal anestezinin ardından mikro motor ucu saç köküne alacak şekilde saç kılının çıkış yönüne doğru getirilerek saç köküne ciltten ayırır. İhtiyaç kadar greft alındıktan sonra FUE saç ekimi işlemi yapılır.

Ayrıca diş beyazlatma fiyatları hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

FUE Saç Ekimi İşlemi Ne Kadar Sürer?

fue sac ekim nedir

FUE saç ekim yönteminin süresi saç ekimi yapılan alanın büyüklüğüne göre değişir. Saç kökü ve saç dokusunun ekim alanı için ne kadar gerekli işlem süresi konusunda önemlidir. Greft olarak adlandırılan saç kökü ve saç dokusunun saç ekimi sırasında 4000 ila 4500 kadar alınmasına ihtiyaç duyuluyor ise bu işlem yaklaşık olarak 6 ila 7 saat aralığında sürer. Greft sayısına bağlı olarak değişebilen saç ekimi işlem süresinin 9 saat sürdüğü durumlarda olabilir. Saç ekimi işleminin süresini belirleyen en önemli unsurlar şu şekilde sıralanır:

 • Ekim yapılacak alanın büyüklüğü;
 • Alanın büyüklüğüne göre alınacak greft sayısı;
 • İşlemi yapan doktorun tecrübesi;
 • Doktorun tercih ettiği seans sayısı ve seans süresi;
 • Saç derisinin işleme etki edecek bir yapıda olması.

FUE Saç Ekimi Öncesinde Neler Yapılır?

FUE saç ekiminden önce yapılması gereken birkaç unsur vardır. Bunlara dikkat edildiği takdirde saç ekimi sorunsuz bir şekilde ve etkili bir sonuçla tamamlanır. Saç ekiminden önce dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir:

 • Saçın operasyon öncesinde temiz olması.
 • Jöle ve köpük gibi kimyasal maddelerin saç üzerinde yer almaması.
 • Operasyondan önceki haftalarda alkol kullanılmaması.
 • Sigara kullanımının da mümkünse bir hafta önceden azaltılması ya da tamamen bırakılması.
 • Operasyona bir hafta kala vücudu yoran kardiyo çalışmalarından uzak durmak.
 • Operasyon günün sabahında yeterli kahvaltı yapılması ve öğle yemeği sırasında hafif şeyler yenilmesi.
 • Operasyon gününde rahat kıyafetlerin giyilmesi.

FUE Saç Ekimi Sonrası

FUE saç ekiminin ardından ekilmiş olan saçlar dökülmeye başlar. Yeni ekilen saçların dökülmesi kişiyi korkutsa bile dökülen saçlar çok kısa bir süre sonra kalıcı olmak üzere tekrar çıkacaktır. Kişinin, operasyon bitiminden itibaren 6 ile 10 saat arası otomobil ile seyahat etmemesi ya da bu tür araçları kullanılması gerekir saç ekimi işleminden sonra işlem yapılan bölgeye elle Temas etmemek ve bu bölgeye su tutmamak oldukça önemlidir. Saç yıkama süresi ne ulaşıldığında doktor tarafından önerilen şampuanın kullanılması gerekir. FUE saç ekiminin ardından 15 gün boyunca saç ekimi yapılan bölgeye özen gösterilmelidir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status