Gamze Estetiği Nedir, Nasıl Yapılır?

26.04.2021
1.614
Gamze Estetiği Nedir, Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Gamze estetiği yanaktaki kas dokusunun işlevini azaltıcı işlemler uygulayarak, hastanın gamze istediği bölgedeki kasların görevini yerine getirmemesi sağlanır. Bu şekilde istenen bölgede kolay bir şekilde gamze oluşur. Daha çok kadınlar arasında tercih edilse de erkekler de gamze estetiğini kullanmaktadır. Kadınlar gamzeyi genellikle yanakta tercih ederken erkekler ise çene gamzesini tercih ederler.

Gamze estetiği operasyonu şu şekilde gerçekleştirilir:

 • İlk olarak kişi, doktor muayenesinden geçer. Daha sonra hastanın gamzeyi neresinde ve hangi bölgesinde olduğuna karar verilir, belirlenir.
 • Gamzenin olacağı bölge lokal anestezi ile birlikte uyuşturulur ve operasyona başlanır.
 • Gamze görüntüsü, yüz ve ağız mimiklerinin oluşmasını sağlayan kaslara müdahale yöntemi ile oluşturulur. Bu şekilde doğal gamze görüntüsü elde edilir.
 • Son olarak yüz ve ağız mimiklerini oluşturan kaslara müdahaleden sonra kaslar dikilir ve gamze estetiği operasyonu son bulur. Bu operasyon toplamda yaklaşık olarak 30 dakika sürer.

Gamze Estetiğinden Sonraki Süreç Nasıldır?

gamze estetiginden sonraki surec nasildir

Gamze estetik operasyonundan sonraki dönemler şu şekildedir:

 • Dikiş atılan kasların olduğu bölgede ödem ve şişmeler meydana gelebilir fakat en fazla 7 gün sonra bu şişlik ve ödemler ortadan kalkar. Aksi takdirde doktora başvurmanız gerekmektedir.
 • Gamze estetiği operasyonundan sonra, mimik ve yüz mimiklerini oluşturan kasların dikişleri kendi kendine erir ve dökülür. Aynı zamanda da hastanın gülümsemesi ile birlikte gamze de gözükmeye başlar.
 • Gamze estetiği operasyonundan sonra sert yiyecekler tüketilmemelidir. Yumuşak ve sıvı gıdalar tüketilmelidir.
 • Bu işlemden sonra ağrılar olabilir. Doktorunuzun, operasyon sonraso ağrı ve enfeksiyon gibi durumlar için yazdığı ilaçları reçetesi ile birlikte eczacınızdan alabilirsiniz.

Gamze Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

Gamze estetiği türü hastanın isteklerine göre iki farklı şekildedir. Bunlardan biri yüze uygulanan yanak ve çenedeki gamzelerdir. Diğeri ise bel, sırt ve kalçaya uygulanan Venüs gamzesidir. Plastik cerrahınız tarafından yapılan muayene ve incelemeler sonucunda erkek ve kadınlar için hasta isteğine göre yüz ya da bel kısmında deri altındaki yağ tabakasını inceltilmesi ile gamzeler oluşturulabilir.  

Bel Gamzesi Nedir?

Bel gamzesi operasyonu ile birlikte genellikle liposuction işlemi yaptıran kadınlar aynı operasyon anında Venüs yani bel gamzesi de yaptırır. Bu sayede kalça bölgesindeki yağlar yok olur ve bel gamzesine sahip olurlar. Venüs gamzesi olarak bilinen bu gamzeler kalçaya uygulandığı gibi sırt ve bele de uygulanabilmektedir. Aynı zamanda bu işlem yanak gamzesi operasyonu kadar kısa sürecektir. Lokal anestezi ile gerçekleşen bu operasyonda derinin altındaki yağ tabakası inceltilerek gamze görüntüsü elde edilmektedir.

Gamze Estetiğinin Riskleri Nelerdir?

Gamze estetiği operasyonunun riskli yönleri şu şekildedir:

 • Gamze estetiği operasyonundan sonra her ameliyatta olduğu bu operasyonda da kanama ya da enfeksiyon oluşumu gözlemlenebilir. Fakat bu tür durumlar doktorunuzun ufak müdahaleleri ya da ilaç tedavisi ile iyileştirilebilir.
 • Bazı hastaların yanaklarından alınan dokuların yetersiz olmasından dolayı gamze görüntüsü elde edilmeyebilir. Tam tersi bir durum olan hastadan çok doku alınması durumunda, hastanın gamze görüntüsü istediği bölgede çukur oluşabilir. Bu durum karşısında doktorunuzun ufak bir müdahalesi sonucu sorun çözülebilir.
 • Gamze estetiği operasyonu sonrası ağrı ve ödem meydana gelebilir. Bu ağrılar çok uzun süreli ve şiddetli olduğu takdirde doktorunuzla görüşün.

Gamze Ameliyatını Kimler Olabilir?

Gamze estetiği operasyonunu gülüşünde gamze isteyen ve 18 yaşını doldurmuş, doktor tarafından bir sakıncası olmayan durumdaki her birey olabilmektedir.

Gamze Estetiği Kalıcı Bir Operasyon Mudur?

Gamze estetiği operasyonunun kalıcılığı kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Örneğin yanak dolgunluğu fazla olan kişilerde bir süre sonra gamze işlemi kaybolabilir. Aynı zamanda yaş, kilo alıp – verme gibi durumlarda da değişebilir.

Gamze Estetiği Sonrasında Eski Haline Döner Mi?

Gamze estetiği operasyonu sonrası eski haline dönmesi bu ameliyatın en önemli avantajlarından biridir. Eğer ki hasta, işlem sonrası gamzelerinden memnun kalmaz ise doktorun uygulayacağı kısa bir müdahale sayesinde eski haline döndürebilir. Gamze estetiği operasyonu geri dönüşü kolay olan bir estetik ameliyat türüdür.

Gamze Estetiği İyileşme Süreci Nasıldır?

Gamze estetiği operasyonunun iyileşme dönemi, gamze oluşturduktan sonra çok zorlu olmayan bir süreci kapsar. Operasyonun olduğu bölgede az miktarda şişlik ve ödem olacaktır. Bu şişlik ve ödem de günden güne azalacaktır. Operasyonun ilk baslarinda gamzeler çok belli olsa da birkaç gün sonra yüze oturur ve gulumsemelerinize yansır. Dışarıdan iz ya da kesi izi bulunmayacaktır.

Gamze Neden Oluşmaktadır?

Gamzenin oluşumu gülme esnasında o bölgede olan kasın mukozaya çekilmesi ile ya da gamze olan bölgede yağ dokusunun eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Gamze oluşumunun diğer bir sebebi ise zigimaticus adı verilen bir kasın doğuştan anomalisidir ve sıkça rastlanan bir durumdur.

Gamze Estetiği Ameliyatı Günlük İşleri Aksatır Mı?

Gamze estetiği operasyonu gündelik yaşamı aksatmaz. Ameliyat sonrası işe dönülebilir. Operasyon sonrası oluşan ağrı çok hafiftir. Bu hafif ağrı da doktorunuzun yazdığı reçetedeki ağrı kesiciler ile kolayca atlatılır.

Ayrıca dudak estetiği hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Gamze Estetiği Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

bel gamzesi nedir

Gamze estetiği operasyonu 30 dakika gibi kısa bir süre içerisinde uygulanmaktadır. Genel anesteziye ihtiyaç duyulmadan lokal anestezi ile operasyon gerçekleştirilir.

Gamze Estetiği Ameliyatı Aşamaları Nelerdir?

Gamze estetiği operasyonu süreci şu şekildedir:

 • Gamze estetiği lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirilen bir işlemdir. Genel anestezi uygulaması gerekli olan zamanlarda yapılır. Yalnızca hastadan hastaya değişkenlik gösterdiği durumlar olabilir. Bu gibi durumlarda bazı hastalara genel anestezi uygulaması da yapılabilir.
 • Yüz ve dudak mimiklerini oluşturan kaslara yönelik bir müdahale gerçekleştirilir.
 • Müdahaleden sonra kasların dikilmesi işlemi sırasında lokal anestezi sayesinde acı duyulmaz.
 • Kaş dikilmesi işlemleri sırasında vücutta kendiliğinden eriyen dikiş ipleri kullanılmaktadır. Bu sayede de hasta, sonradan dikiş aldırmak zorunda kalmaz.
 • Hastanın gamze estetiği operasyonu sonrasında hastanede ya da klinikte istirahat etmesine gerek duyulmaz, hasta aynı gün taburcu olabilir.

Gamze Estetiği Ameliyatı Sonrası Aşamalar Nelerdir?

Gamze estetiği operasyonu sonrasında karşılaşılan durumlar şu şekildedir:

 • Gamze estetiği operasyonu sonrası hafif şişlik, morluk ve ödem meydana gelebilir. Ödem, morluk ve şişlik geçidir. Operasyondan kısa bir süre sonra geçecektir.
 • Gamze estetiği operasyonundan sonda gamzenin olduğu bölgeye darbe gelmemesine dikkat edilmelidir.
 • Hijyen kurallarına uyulmalıdır. Bir operasyon söz konusu olduğu için enfeksiyon riskine karşı özellikle operasyon bölgesi ve eller temiz tutulmalıdır.
 • Birkaç gün hafif bir şekilde ağrı hissedilebilir. Bu gibi durumlarda doktor tarafından reçete edilen ilaçları kullanmakta fayda vardır.
 • Hasta operasyon günü ve birkaç günü sonrası için hafif ve yumuşak gıdalar tüketmelidir. Sert gıdalar tüketilmemelidir.
 • Son olarak ödem, şişlik ve morluğun ortadan kalkması ile birlikte gamzeler net ve doğal bir şekilde görülecektir.

Gamze Estetiği Fiyatları Ne Kadardır?

Gamze estetik operasyonlarının fiyatı birçok faktöre göre değişkenlik gösterebilir. Bu faktörler:

 • Hastane
 • Doktorun ücreti
 • Kullanılan ilaçlar
 • Tıbbi testler
 • Ameliyat masrafları
 • Anestezi ücretleri

Yukarıdaki faktörlere göre değişkenlik gösterse de gamze estetiği operasyonları yaklaşık olarak 5.000 TL ile 20.000 TL arasında değişkenlik gösterebilir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status