Göz Altı Estetiği Nasıl Yapılır?

15.05.2021
1.480
Göz Altı Estetiği Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Göz altı torbası ameliyatı yaşlanma ve yorgunluk belirtilerini ortadan kaldırabilmek için yapılan estetik müdahalelerdir. Göz altı estetiği, tıp dilinde blefaroplasti olarak da bilinir. En sık yapılan estetik ameliyatlar arasında yer alır. Özellikle göz kapağının açılmasına dahi engel olan deri fazlalıklarını ve torbalanmaları giderebilmek için oldukça önemli bir yöntemdir. Gerçekleştirilen bu estetik ameliyatın ardından göz kapağı fonksiyonu yeniden doğal hareketine kavuşur. Ayrıca dinamik ve genç bir görünüm sağlayarak kişilerin günlük yaşamda Özgüven kazanmasına olanak sağlar.

Blefaroplasti Nedir?

goz alti
goz alti estetigi

Göz kapağı estetiği alt ve üst göz kapaklarına uygulanan bir göz sarkmış deri ve fazla kas dokusunun çıkarılması ve göz çevresi dokularının verilmesine yönelik plastik cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilen cerrahi uygulamaların tamamıdır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte yerçekiminin de etkisiyle doğal olarak ciltte sarkmalar meydana gelmektedir. Bu sürece paralel olarak göz kapaklarında da torbalanma veri gölgelikte bollaşma, renk değişikliği, gevşeme ve kırışıklık gibi durumlar ortaya çıkar. Güneş ışınlarına maruz kalma, hava kirliliği ile, düzensiz uyku, aşırı sigara ve alkol kullanımı gibi etkenler cildin yaşlanma sürecini hızlandırır.

Göz Kapağı Yaşlanma Belirtileri Nelerdir?

Göz çevresinin yaşlanması belirli semptomlar ile kendini belli eder. Cilt normalde elastik bir yapıya sahiptir. Ancak yaşlandıkça elastik özelliğini kademeli olarak kaybeder. Yüz üzerinde ortaya çıkan elastik kaybı neticesinde fazla deri ilk olarak göz kapaklarında toplanır. Bu sebeple yaşlanmanın ilk belirtileri göz kapaklarında ortaya çıkar. Alt ve üst göz kapaklarında görülen yaşlanma belirtileri şu şekilde olabilir:

  • Göz altlarında torbalanma ve renk değişimi;
  • Üst göz kapağı düşüklüğü;
  • Göz kapağı cildinde kırışıklık ve sarkmalar;
  • Göz kenarlarında kaz ayağı çizgileri;
  • Yorgun bir yüz ifadesine sahip olmak.

Göz kapaklarında ortaya çıkan deri bollaşması ile üst göz kapağı düşüklüğü yaşanabilir. Bu düşüklük kimi zaman görmeyi görmeyi engelleyecek kadar fazla olabilir. Bu durumda fonksiyonel olarak da bu problemin tedavi edilmesi gerekir.

Ayrıca çene estetiği hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Göz Kapağı Estetiği Kaç Yaşında Yapılır?

Göz kapağı estetiğinin yaş aralığı daha çok 35 yaş üstü bireylerdir. Çünkü göz kapaklarındaki yaşlanma belirtileri çoğunlukla bu yaşlardan sonra görülmeye başlar. Ancak Medikal olarak ihtiyacı olan herkesin her yaşta bu estetik operasyonu yaptırması mümkündür. Ameliyat göz kapaklarında devam eden yaşlanmayı durduramaz ama 7 ila 8 sene kadar etkisini devam ettirir. Ameliyatın ardından kişideki yorgun yüz ifadesi yerini canlı ve dingin bir görünüme bırakır.

Göz Kapağı Estetiği Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Göz kapağı estetiğinden (blefaroplasti) öncesinde dikkat edilmesi gereken birkaç önemli husus bulunur. Göz kapağı estetiği ameliyatı sırasında kanama eğilimini artırma riski sebebiyle aspirin ve antibiyotik gibi ilaçların bu işlemden en az on beş gün önce kullanımı tamamen bırakılmalıdır. Aynı zamanda yara iyileşmesini geciktirdiği için sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımı da aspirin ve antibiyotik de olduğu gibi yaklaşık olarak 2 ila 3 hafta öncesinden son verilmelidir. Bu işlem göz altı estetiğini de içine alan bütün işlemlerin adıdır. Bu sebeple ameliyattan önce dikkat edilmesi gereken her husus oldukça önem arz eder. Beklenmeyen etkilere yol açma riski bulunduğu için bitkisel takviye edici ürünler de bu süreç zarfı içerisinde kullanılmamalıdır.

Üst Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

goz alti

Üst göz kapağı estetiğinin ya da diğer bir adı ile göz kapağı düşüklüğünün ameliyatı kısa olarak, bölgedeki fazla deri ve kas dokusunun kesilip ardından çıkarılması işlemi şeklindedir. Ameliyat izinin görünmemesi için göz kapağı katlanma çizgisinden kesi gerçekleştirilir. Alın germe ve kaş kaldırma operasyonları ile birlikte uygulanması durumunda çok daha iyi kozmetik ve estetik sonuçlar vermektedir.

Ayrıca göz kapağı estetiği hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Alt Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Alt göz kapağı estetiğinin yapılmasında daha detaylı incelemeler ve işlemler gerekebilir. Bireylerin genç olduğu dönemlerde elmacık kemikleri üzerinde konumlanan ya yastıkçıkları, yaşlanma süreci ile birlikte yerçekiminin de etkisi ortaya çıkarak aşağıya doğru yer değiştirmektedir. Bu durum alt göz kapağı altında çökme ve ağız kenarındaki gülme çizgilerinde derinleşme şeklinde yaşlanma belirtilerini sebep olur. Bu yağ yastıkçığına yönelik estetik işlem endoskopik olarak yastıkların yerine asılması şeklinde gerçekleştirilmektedir. Alt göz kapağını herhangi bir işlem yapılmadan önce bu uygulama gerçekleştirilir. Yağ yastıklarının yerine asılması işleminin ardından alt göz kapağına herhangi bir işlem yapılması bazı durumlarda gerekmeyebilir.

Alt göz kapağı yeniden değerlendirilerek torbalanma ve sarkma var mı diye bakılır. Bu bulgular diğer işlemlerden sonra halen ortadan kalkmamış ise alt göz kapağı ameliyatına geçilir. Ameliyat kesisi kirpiklerin hemen altından yapılacağı için kötü görünümlü bir iz bırakmaz. Cilt kaldırılır ve burada bulunan yağ paket çipleri gözaltı çukurlarına yayılır. Ardından fazla deri ve kas gerilerek çıkarılıp işlem tamamlanmış olur. Ameliyat sonrası göz altı çöküklüğü devam ediyor ise iyileşmeden sonra gözaltı yağ enjeksiyonu gerekebilir.

Alt Göz Kapağı Estetiği Sonrası

Alt göz kapağı ameliyatının ardından herhangi bir pansuman uygulanmaz. Sadece dikişlerin arasına göz merhemi sürülür. Genellikle antibiyotikli ve steroidli göz damlaları reçete edilerek hastalara verilir. Bu işlemlerden sonra hastanede yatış gerekmez ameliyat sonrasında anesteziye bağlı hafif bir bulantı ve nadiren de kusma görülebilir gerek duyulan hallerde hastalara ek bulantı ilaçları verilir. Bu ameliyat göz altı estetiği ile aynı işlemdir. Yani  kesi gerçekleşen bu ameliyatta 7 ile 10 gün kadar kalan ve sonrasında alınması gereken dikişler bulunur. Bu dikişler dışarıdan bakıldığında dikkat çekecektir. Ancak dikişlerin alınmasının ardından hastaların göz altlarında fazla dikkat çekici bir iz bulunmaz.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status