Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

21.06.2021
1.234
Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Gülüş tasarımı uygulamasında dijital yazılımlardan yardım alınır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu tasarımı yapmak için birçok yazılım ortaya çıkmış ve diş hekimleri de bunu hastalarına kullanmaya başlamıştır. Gülüş tasarımı uygulamasının tamamlanması için hastanın 3 temel aşamadan geçmesi gerekir. Bu aşamalardan ilki hastanın uzman hekime başvurup muayene olmasıdır. Hastanın muayenesi için izlenen adımlar şu şekildedir:

  • Öncelikle hastanın diş ölçülerinin alınabilmesi için 3D ağız tarayıcısı kullanılır.
  • Daha sonra tasarıma uygun açılardan hastanın farklı açılardan fotoğrafları çekilir.
  • Hastanın kendisine uygun tasarımı seçebilmesi için daha önce yapılan işlerden oluşan bir katalog incelenir.
  • 3D ağız içi tarayıcısı yardımı ile hastanın karar verdiği gülüş tasarımı yapılır ve işlem bittiğinde hastaya nasıl bir görünüme sahip olacağı gösterilir.
  • Muayene işleminin ardından hasta ikinci kez randevuya geldiğinde gülüş tasarımı işlemine geçilir.
  • Öncelikle hastanın diş ve diş etlerinde problemler varsa bunlar giderilir ve gerekli tüm işlemler tamamlanır. Daha sonra hastaya geçici dişler takılır.

Bu işlemlerin ardından hasta bir dahaki randevuya geldiğinde gülüş tasarımı tedavisi tamamlanmış olur. Son randevuda kişiye özel üretilen kaplamalar hastaya takılır ve nasıl olacağı görülmüş olur. Eğer hasta prova edilen bu dişleri beğendiyse sonuçlandırılır ve hasta kendi istediği gülüşe sahip olmuş olur. Fakat dişte duruşunu tam olarak beğenmeyen kişiler için diş üzerinde yeniden düzeltme yapılır.

Gülüş Tasarımı Ne Amaçla Yapılır?

gulus tasarimi kimlere yapilir

Gülüş tasarımının yapılmasının amacı hastanın istediği gülüşe sahip olmaya çalışmasıdır. Özellikle günümüzde bu tasarım için birden fazla teknolojik yazılım mevcuttur. Bu yazılımlar sayesinde tarafından hastanın yüzüne yakışacak olan bir gülüş tasarlanır. Bu uygulama bir nevi estetiktir. Teknolojik yazılımlar aracılığıyla hastanın diş yapısı, diş eti ve dudakları arasındaki en iyi uyum yakalanır ve daha sonra kişinin de istediği tarzda bir gülüş tasarımı gerçekleştirilir.

Gülüş tasarımındaki en önemli husus bu tasarımın kişiye özel olmasıdır. Her kişinin yüz hatları farklı olduğu için yakışacak olan gülüş de farklı olur. Bu yüzden kişinin hatlarına uygun bir tasarım yapılır. Ön muayenede alınan ölçüler ve yapılan provalar sayesinde tasarlanan gülüşün kişiye uyup uymadığı kontrol edilir. Prova sayesinde yapılan tasarımlar beğenildiği takdirde 3 seansta dişlerin yerine yerleştirilme işlemi tamamlanır.

Ayrıca FUE saç ekimi hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Gülüş Tasarımın Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Gülüş tasarımı operasyonunun avantajları kişilerin bu tedaviye daha çok yönelmesini sağlayan bir durumdur. Bu tedavinin en büyük avantajlarından biri de tedavi sonlanmadan önce hastanın nasıl bir dişe sahip olacağını önceden görüyor olmasıdır. Önceden görme işlemi için de bazı yazılımlar kullanılır. Bu yazılımlar sayesinde kişinin yüzü dijital ortama aktarılır ve seçilen gülüş tasarımı da bunun üzerine eklenir.

Hasta kendi tasarladığı gülüşe sahip olabilir. Sistemde gülüş tasarımının kişide güzel durmasından sonra tedavinin uygulanmasına karar verilir. Bu tür işlemlerde hastanın onayını almak çok önemlidir. Sistemde görülmesinin yanı sıra işlemden önce prova yapılması ile birlikte hasta kendi üzerinde tasarladığı dişi görebilir. Eğer beğenmediği bir nokta varsa bu diş üzerinde bazı düzeltmeler yapılır. Hastanın istediği türde olan gülüş tasarımı ile tedavi sonlanır. Gülüş tasarımı operasyonundaki temel hedef kişinin ağız sağlığının korunması ve estetik bir gülüş kazandırılmasıdır.

Estetik Gülüşe Ait Kriterler Nelerdir?

Estetik gülüşe ait bazı hususlar mevcuttur ve gülüş tasarımı yapılırken bunlara uymak gereklidir. Estetiğe ait önemli kriterler ile kişinin yüz hatları birleştirildiği zaman en uygun görünüşü ortaya çıkarmak için bazı dijital yazılımlar kullanılır. Alt dudak kavisi ile dişlerin paralel uzanması gibi bazı gülüş estetiği kriterleri güzel bir görünüm kazanma açısından çok önemlidir.

Gülüş tasarımı uygulaması yapılırken de sadece öndeki dişler değil tüm dişler ve diş etleri gibi pembe kısımlarda dikkate alınır. Bazı kişiler dişlerin diziliminden, büyüklüğünden veya soluk renkli olmasından şikayetçi olabilir. Rahatsız olunan problemlerin de gülüş tasarımının yanında bazı tedavi yöntemleri kullanılarak ortadan kaldırılması mümkündür.

Beyaz estetik, pembe estetik ve gülüş tasarımı uygulamaları bir arada gerçekleştirilmesi mümkün işlemlerdir. Diş kaybı problemi olan kişiler de önce dişlerini düzelterek ardından gülüş estetiği operasyonu yaptırabilir. Bu tasarımdaki en büyük amaç bütün sorunların yok edilerek kişiye uygun en güzel ve en doğru gülüşü sağlamaktır.

Gülüş Tasarımında Pembe Estetik Uygulaması Nedir?

Pembe estetik, gülüş tasarımı ile birlikte uygulanabilen bir işlemdir. Genellikle diş eti estetiğine halk arasında pembe estetik de denilebilir. Diş etindeki bazı problemler hastanın güzel bir gülüşe sahip olmasını engeller. Bu yüzden pembe estetik sayesinde kişiye en yakışan gülüş bulunur ve tüm sorunlar giderilmiş olur.

Dişlerin bazı kısımlarının kesilmesi ve diş eti seviyesinin ayarlanması gibi işlemlere pembe estetik operasyonu adı verilir. Pembe estetik ile birlikte gülüş tasarımının aynı anda yapılmasının sağlık açısından herhangi bir sakıncası yoktur. Bunun aksine dişteki tüm problemlerin ortadan kaldırılarak güzel bir gülüşe kavuşulması daha çok tavsiye edilen bir durumdur.

Gülüş Tasarımında Beyaz Estetik Uygulaması Nedir?

Beyaz estetik uygulaması gülüş tasarımı ile birlikte yapıldığında güzel sonuçlar ortaya çıkaran bir çeşit estetik işlemidir. Beyaz estetiğin bir diğer ismi de diş estetiği olarak bilinir. Güzel bir diş için beyazlık son derece önemlidir. Eğer kişinin dişlerinde sararma varsa diş estetiği sayesinde daha beyaz bir görünüme kavuşturulur. Bu diş estetiğinin herhangi bir şekilde zararı yoktur.

Genellikle gülüş tasarımına karar veren kişiler tam anlamı ile bir gülüşe sahip olmak için beyaz estetik tedavi yöntemini de tercih edebilir. İki uygulama birlikte yapıldığında hasta çok güzel bir gülüşe sahip olacaktır. Dişlerinin beyaz olmasını isteyen kişiler porselen ile kaplama veya diş beyazlatma gibi yöntemleri de deneyebilir.

Ayrıca diş eti çekilmesi tedavisi hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Gülüş Tasarımı Fiyatları Nasıldır?

gulus tasarimi avantajlari

Gülüş tasarımına ait ücretler kişinin yüz hatlarına ve ağız yapısına göre değişiklik gösterebilir. Gülüş tasarımı kişiye özel bir şekilde yapıldığı için net bir fiyat söylemek doğru değildir. Çünkü herkesin kendisine göre seçtiği tasarım farklı özellikler barındırabilir. Yaklaşık olarak bir fiyat almak isteyen kişiler en uygun fiyat için diş hekimlerine danışabilir. Diş hekiminin verdiği fiyatlar da hekimin uzmanlığına ve çalışılan kliniğin donanıma göre farklılık gösterir. Gülüş tasarımı tedavisinde en sık olarak yaprak porselen uygulaması tercih edilir. Gülüş estetiği esnasında kişiye uygun gülüşü bulmak için bazı işlemler yapılabileceğinden dolayı hasta muayenede toplam fiyatın ne kadar tutacağını öğrenebilir. Fiyatın önceden öğrenilmesi ile birlikte yapılan planlamadan dolayı işlem sonrasında da kişi herhangi bir şaşkınlık içerisine girmez.  

Gülüş Tasarımı Kalıcı Bir İşlem Midir?

Gülüş tasarımının dişte kalıcı olması kişiden kişiye farklılık gösteren bir durumdur. Herkes için birden fazla seansta tamamlanan bu gülüş tasarımı hastanın yüz tipine göre kalıcı olabilir veya olamaz. Tasarım sırasında kullanılan malzemelerde gülüş tasarımının ne kadar uzun süre kalacağını belirleyen bir faktördür. Gülüş tasarımı uygulamasından sonra düzenli olarak diş hekimine gidip kontrollerin yapılması gerekir. Aynı zamanda tasarımın kalıcılığı için kişinin ağız bakımına önem vermesi de çok önemlidir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status