Karın Estetiği Nasıl Yapılır?

15.05.2021
1.287
Karın Estetiği Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Karın germe ameliyatında genellikle karnın en alt kısmından enine doğru uzanan bir kesi ve göbek deliği çevresinde başka bir kesi yapılarak gerçekleştirilir. Kısmi karın germe ameliyatlarında bu kesirler biraz daha kısadır. Hatta çoğunlukla göbek deliği çevresinde kesi yapılmayabilir. Karın estetiği orta ve alt karın bölgelerindeki fazla yağların alındığı, ciltteki sarkmaların düzeltildiği, karın kaslarının sağlamlaştırıldığı bir estetik ameliyat çeşididir. Karın germe ameliyatı sayesinde karın fazla yağlardan ve sarkık deriden kurtulmuş olur. Karın germe ameliyatlarında çeşitli teknikler kullanılabilir. Karın estetiği meme ameliyatı, Liposuction gibi estetik uygulamalar ile birlikte gerçekleştirilebilir.

Karın Germe Ameliyatı Nedir?

karin estetigi nedir

Karın germe operasyonu abdominoplasti olarak da isimlendirilen bir çeşit estetik cerrahi operasyonudur. Karın ve göbek estetiği alanlarında uygulanan ameliyat türleri içerisinde en etkili olan yöntemlerden biridir. Özellikle hamilelik döneminden sonra karın bölgesindeki kaslar ve deri tam anlamı ile eski formuna dönemez. Bunun sonucunda da karın bölgesinde deformasyonlar oluşur ve sarkmış olan göbek kısmı estetik açıdan hoş olmayan bir görüntüye sebep olur. Olması gerekenin üzerinde kilo alımı ile sonuçlanan hamileliklerde ve ikiden fazla doğum yapmış olan kadınlarda oluşan deformasyonu seviyesi diğerlerine göre çok daha yüksektir. Hamilelik sonrasında karın duvarında yer alan bağ dokusunun gevşemesi ve karın duvarının öne doğru çıkık bir hale gelmesi bir göl karında şişlik görünümünün bolluk ve çatlakların oluşması ile istenmeyen bir görüntü meydana gelmektedir. Oluşan bu görüntüden kurtulmak ve karın bölgesinin eski düz görünümüne kavuşması çoğu zaman spor ve diyet gibi kişinin kendi kendine uygulayacağı yöntemler ile tam anlamıyla mümkün olmayabilir. Bu sorunu tek bir operasyonla çözüme kavuşturan karın germe ameliyatında gevşeği sarkmış olan karın derisi toplanır ve bu bölgede yoğunlaşan fazla yağlar alınarak kişinin kısa yoldan düz bir karına kavuşması sağlanır.

Ayrıca popo büyütme fiyatları hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Kimler Karın Germe Ameliyatı Yaptırabilir?

Karın germe estetiği yaptıracak kişiler Diyet ve egzersize dirençli yağ birikimi olan bir göl Karın bölgesinde çatlak ve sarkma oluşumu gözlenen, karın kasları zayıflamış yetişkin erkek ve kadınlar şeklindedir. Sarkmış ve karın kasları zayıflamış kadınlarda diyet ve egzersize cevap vermeyen kilo vermeyi sağlar. Doğum yapmayı düşünen kişilerin karın germe ameliyatını doğumdan sonrasına ertelemelerinde yarar vardır.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe estetiğinde uygulanan tekniğe, derinin alınacağı bölge ve diğer hususlara doktor tarafından yapılacak olan detaylı muayene ve incelenen radyolojik görüntüler ışığında karar verilmektedir. Genel olarak sezaryen izi seviyesi olarak adlandırılan bölgeden yanlara doğru çizilecek bir çizgi üzerinden göbek deliği bölgesine kadar olan kısımda bulunan sarkık ve çatlamış deri alınarak, göbek deliğinin yukarı kısmında kalan deri aşağıya doğru gerdirilir. Göbek deliği de uygun pozisyona getirilebilmesi için yeniden oluşturulur. Sarkıklık ve gevşekliği ek olarak eğer aşırı yağlanma sorunu da söz konusu ise karın bölgesindeki fazla yağlar Liposuction adı verilen yöntem ile alınır.

Karın duvarı zarları üzerinde yerleştirilen toplayıcı dikişler sayesinde gevşemiş olan karın kasları sıkılaştırılır ve eski sertliğine kavuşturulur. Ameliyat sonucunda kesiler estetik dikiş ile dikilerek hoş görünmeyen izlerim oluşumu önlenir. Ameliyatın ardından özellikle hamilelikten ya da aşırı kilo alıp vermekten kaynaklı olarak oluşan karın sarkması, gevşeklik ve çatlak görünümü gibi problemler yok dediler. Ancak karın estetiği sonrasında yeniden bir hamilelik gerçekleşmesi ve doğum yapılması durumunda bu problemlerin bir kısmı yeniden ortaya çıkabilir.

Ayrıca burun estetiği hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Karın germe operasyonunun süresi ameliyatı olan kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Total abdominoplasti olarak isimlendirilen tam karın germe ameliyatı ortalama 3 ila 3,5 saat arasında sürmekle birlikte karın bölgesinin geniş olduğu kişilerde ameliyat süresi 4 saate kadar uzayabilir. Gevşeklik, sarkma ve benzeri sorunların daha hafif olduğu hastalarda uygulanan ve total abdominoplastie kadar geniş bir bölgeyi kapsamayan mini karın germe ameliyatlarında ise ameliyat süresi diğer ameliyata göre daha kısadır. Bu operasyon yaklaşık olarak 1 ila 1,5 saat gibi kısa bir sürede tamamlanır. Karın bölgesindeki deri fazlalığının miktarı, yağ alımı yapılıp yapılmayacağı, karın bölgesinin alanı, uygulanacak dikiş tekniği ve karın kaslarının durumu ameliyat süresini etkileyen faktörlerden birkaçıdır. Ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Neler Olur?

karin estetigi nedir

Karın estetiğinin ardından hastalar yaklaşık olarak 1 ila 3 gün arasında hastanede kalmalıdır. Karın germe ameliyatından sonra şişlik ve ağrı gözlenmesi oldukça normal bir durumdur. Bu durum bir kaç gün devam edebilir. Ağrının giderilmesi için ağrı kesicilerin kullanımında fayda vardır. Ameliyattan 1 ila 3 gün sonra direnler çıkarılır, 1 ila 3 hafta sonra ise 1 kişiler tamamen alınır. Hastalar 2 ila 4 hafta içerisinde tekrar işlerine geri dönebilirler. Birkaç ay sonra kendilerini tamamen eskisi gibi hissedecek ve tüm fiziksel aktivitelerini yerine getirebileceklerdir. Yara izlerinin belirsiz hale gelmesi ise 9 ila 12 ay kadar sürebilir. Dikiş izleri tamamen kaybolmamaktadır. Ancak mayo ya da bikini altına saklanabilir seviyede olacaktır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik

Karın germe estetiğinin ardından hamile kalmak genellikle herhangi bir komplikasyon sebep olmaz. Karın gerdirme işlemi yaptıran kadınlarda hamilelik için uygun zaman operasyonun iyileşme sürecinin tamamlanması ile ilişkilidir ve operasyondan ne kadar süre sonra hamile kalınabilecek yine doktor tarafından karar verilmesi en sağlıklı yöntemdir. Karın estetiğinde ideal süre doğumdan 1 yıl sonrası olarak belirtileri. Bu sürede annenin düzenli olarak beslenme, emzirme ve egzersiz yardımı ile verebileceği kadar kilo vermesi sağlanırken aynı zamanda çatlak ve sarkıtların tam olarak derecesinin belirlenmesi de mümkün olmaktadır. Yeni bir gebelik planlamayan ve karın bölgesinde gerdirmek isteyen anneler doğumdan sonraki 1 yılın bitiminde bir uzmana danışarak ameliyat sürecinin planlamasını yapabilirler.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status