Keratin botoksu nedir, nasıl yapılır?

25.05.2021
1.134
Keratin botoksu nedir, nasıl yapılır?
REKLAM ALANI

Saç botoksu saçlara uygulanan çeşitli kimyasal ve fiziksel işlemler sonucunda oluşan yıpranmayı tedavi eder. Tedavinin ana maddesi keratindir. Keratin maddesi saçlarımızın özünde de bolca bulunan bir maddedir. Keratin takviyesi saça kaybettiği nemi geri yükler eski halinden daha parlak ve hacimli bir görünüme kavuşturur. Saçları cansız ve mat görünümden kurtarır. Dökülen saçlara da saç botoksu tedavi şeklinde uygulanabilir. Keratin botoksu saçın hasarlı noktalarına ve tüm yanmış, yıpranmış, mat ve kırık saçlara anında etki eder.

Keratin botoksu nasıl yapılır?

keratin botoksu fiyatlari

Saç botoksu işlemi hem saçları korur hem de saçın ihtiyacı olan keratini karşılar ayrıca saç ve kafa derisine zarar vermez. İşleme başlamadan önce saçı işleme hazır hale getirmek gerekir. Saçı işleme hazır hale getirmek için en az 2 defa yıkamak gerekir böylece saç jöle, saç spreyi gibi maddelerden arınmış olur. Keratin botoksu genelde saça boya yapılıyor gibi sürülür. Genelde tek seferlik bir işlem için 70 ile 90 ml arasında keratin yeterli olur. Saçlara bone ya da streç film sarılıp 30 ile 45 dakika arasında beklenir. İşlem bitince saçlar yıkanır ve keratin bakımının saçta daha kalıcı olması adına saça fön çekilebilir.

Saç botoksu ile keratin bakım arasındaki farklar nelerdir?

Saç botoksu ve keratin bakımı benzer olarak saçları daha düzgün ve az yıpranmış yapar ayrıca saça parlaklık katar saç şekillendiricilere olan ihtiyacı azaltır. Saç botoksu ve keratin bakımı arasındaki en büyük fark saç botoksunun formaldehit ya da onun benzeri kimyasalları içermemesidir. Buna benzer kimyasal maddeler keratin bakım tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Keratin saç botoksu hasar görmüş saçları keratin bakımına göre daha derinlemesine iyileştirir. Farklı bir açıdan bakmak gerekirse keratin tedavisinin yıpranmış saçlarda uygulanması pek tavsiye edilmez, daha çok sağlıklı saçların daha sağlıklı olabilmesi için uygulanan bir işlemdir. Saçlarınızın yapısına göre hangi tedavinin daha yararlı olacağı doğrultusunda hekiminize danışabilirsiniz.

Ayrıca kök hücre saç ekimi hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Evde keratin botoksu nasıl yapılır?

Evde keratin bakımı genellikle çeşitli işlemler ve kimyasallar sonucu yıpranmış saçlara uygulanır. Saç botoksu saçları protein ve keratin ile besleyerek canlanmasına yardımcı olur. Saça derinlemesine dolgu ve bakım yaparak doğal haline döndürmeye yardımcı olacaktır bu işlemin evde olması daha maliyetli ve daha ulaşılabilir bir yol sağlar. Evde saç botoksu setini hamileler ve yeni doğum yapmış anneler gönül rahatlığı ile kullanabilir. Saç botoksu keratin yükleme seti ürünleri markadan markaya farklılık göstermekte olup genellikle şu şekildedir:

  • Saf keratin serum sprey yaklaşık 180 ml
  • Keratin maske yaklaşık 250 ml
  • Keratin saç bakım kremi yaklaşık 200 ml

Evde saç botoksu seti nasıl kullanılır?

Evde saç keratin bakımı setini kullanmaya başlamak için saçınızın temizlendiğine emin olmak adına saçınızı 2 defa yıkayıp durulamanız gerekir. Sonrasında saçlarınızı şampuandan arındırdıktan sonra kurutma makinesi ile kurutmanız işlemin sonucu açısından iyi olur fakat az nemli olması o kadar sorun olmaz. Bu işlemden sonra set içerisinden çıkan keratin serum spreyini saç dipleri hariç hasarlı bölgeleri daha çok dikkate alarak boya yapar gibi bolca sürün. Spreyinizin kuruması yaklaşık 5-6 saat sürer bu süreyi bekleyin. Kendiliğinden kuruması spreyin saçı emmesi açısından daha faydalı olacaktır ama dilerseniz saç kurutma makinesi ile kurutabilirsiniz. Saç kurutma makinesi kullanırken saçınızın düz bir şekilde uzamasına özen gösterin. Bu işlemlerden sonra saçınız tamamen kuruyunca bol su ile yeniden ıslatın ve nemli saça 10 dakika setin içinden çıkan maskeyi uygulayın. Ardından tekrar ılık suyla durulayın nemli saçınıza saçınızda etkisi süren keratin saç bakım kremi uygulayın ve durulamadan işlemi sonlandırın. Saç keratin botoksu işlemi öncesinde en az 2 hafta saçınıza farklı bir işlem uygulamayın aksi halde bakım içindeki keratinler saçla kaynaşamazlar.

Keratin botoksu zararları nelerdir?

Keratin bakımında kullanılan maddeler haricinde asıl saçı yıpratan faktör işlem sonrasında saçı düz forma getirmek için uygulanan yüksek ısıdaki düzleştirici uygulamadır. Bu aşamada saça uygulanan ısı 230˚C dereceye kadar çıkmaktadır. Bu kadar yüksek ısıya maruz kalan enzimler geri dönülmemek üzere hasara neden olabilirler ancak bu kadar yüksek ısılar kullanılmadığında saç istenilen düzlüğe ulaşamaz.

Keratin bakımının içeriğinde bulunan maddeler zararlı mıdır?

keratin botoksu fiyatlari

Keratin bakımın en önemli maddelerinden biri olan formaldehit maddesi kişiden kişiye değişebilecek şekilde alerjik ve kanserojen etki oluşturabilir. Keratin bakımı yapılırken içinde formaldehit olmadığı söylenebilir ancak bu madde metilin glikol, formalin, metilin oksit, glikolit asit, paraform, formik aldehit, metanol, oksometan veya oksometil içeriklerinde formaldehit veren maddeler altında gizlenmektedir. Dünyanın birçok bölgesinde kozmetik ürünlerde formaldehit kullanımı yasaklanmıştır. Amerika’da ise ürünlerinde belirtilen orandan daha fazla formaldehit içeren ürünlere yasak getirilmiş, kuaför salonlarına büyük yaptırımlar uygulanmaktadır. Bazı ülkelerde ise formaldehit içeren keratin bakımları yasaklanmıştır.

Ayrıca çekik göz estetiği hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Keratin botoksu sonrasında neler yapılması gerekir?

Keratin botoksu süreci sonrasında saçları 3 gün yıkamamak gerekir. Terlememeye ve saçınızın ıslanmamasına önem gösterin böyle bir durumda saçınızı kurutma makinesi ile kurutun. Yıkama sonrasında saçlarınızı mutlaka kurutun kendiliğinden kurumasını beklemeyin. Saçınızı sıkıştıracak tokalardan ve bağlama şekillerinden kaçının. Saçlarınızı mümkün olduğunda düz tutmaya çalışın. Bu koşullara dikkat edilirse 5-6 ay süren bir etkisi olacaktır.

Keratin botoksu fiyatları ne kadardır?

Saç botoksu ücretleri seans süresi, saçın yapısı, uzunluğu, hacmine ve botoks için kullanılan malzemenin kalitesine göre 50 TL ile 700 TL arasında değişim gösterir. Evde keratin botoksu setleri ise 150 TL ile 500 TL arasında değişkenlik gösterir. Bu değişim set içerisinde kullanılan malzemelerin kalitesine bağlıdır.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status