Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

23.12.2021
906
Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Kıvırcık saçların bakımı diğer saç şekillerine göre daha zor ve uğraştırıcı bir saç yapısıdır. Kıvırcık saç yapısı oldukça zor bir saç tipi olduğu gibi sürekli olarak bakım yapılmadığı durumlarda oldukça kabarır ve birbirine karışır. Bu yüzden kıvırcık saç sahipleri her duştan sonra kesinlikle saç bakımı yapmalıdırlar. Kıvırcık saçların bakımları, yıkanmasından şekillenmesine kadar adım adım ilerlemelidir. Bu sayede kıvırcık saçlar karışmadan, kopmadan canlı ve belirgin buklelere sahip olur. Kıvırcık saç bakımında en önemli etken şampuandır. Saça uygun ve doğru bir şampuan seçimi ile kıvırcık saçlarda yaşanabilecek tüm olumsuzluklar neredeyse tamamen yok edilebilir. Kıvırcık saçlarda yıkama sonrasında uygun saç kremi kullanmakta en önemli bakım adımlarımdandır. Saç kremi kullanılarak taranan kıvırcık saçlarda bukleler oldukça belirgin ve düzgün bir şekilde görünecektir.

Kıvırcık Saçların Bakım Aşamaları Neler?

kivircik sac bakimi nasil yapilir

Kıvırcık saç tiplerinde bakımların doğru ve düzgün şekilde yapılabilmesi için takip edilebilecek adımlar şöyledir:

 1. Şampuan seçimi

Kıvırcık saç tiplerine sahip olan kişilerin kullanması gereken şampuan tipinin nem oranının yüksek olması gerekir. Kıvırcık saçlar yapı gereği kuru ve daha da kurumaya oldukça yatkın saç tipleridir. Aksi taktirde kıvırcık saçlar gerekli neme sahip olmadıklarında bukleler kuru ve cansız olacaktır. Bu sebeple kıvırcık saçlara özel üretilmiş şampuanlar vardır. Bu şampuanların kullanım için tercih edilmesi durumunda saç bakımı önemli ölçüde yarılanmış olacaktır.

 • Su seçimi

Tüm saçların olduğu gibi özellikle kıvırcık saçların kesinlikle sıcak su ile yıkanmaması gerekir. Sıcak su hijyen açısından, saç ve cilt sağlığına birçok olumsuz etkisi bulunur. Bu yüzden saçlar hiçbir zaman sıcak su ile yıkanmamalıdır ve genellikle ılık veya soğuk su tercih edilmelidir. Sıcak su ile saçlar yıkandığında saç derisinde kepeklenme, kaşıntı, pul pul dökülmeler gibi birçok deri hastalığına yol açabilir. Sıcak su nemi kaybettirdiği için kesinlikle saç yıkanmasında tavsiye edilmez. Bunun yanı sıra saç ılık ve soğuk su ile yıkandığında nem saçın içine hapsolur. Bu sayede kıvırcık saçlar daha parlak, canlı ve sağlıklı bir görünüme sahip olur.

 • Saç kurulama aşaması

Saç kurulama esnasında kesinlikle saçlar da pamuklu havlu veya pamuklu bir tişört kullanılması gerekir. Aksi taktirde saçlar sertleşir ve kabarır. Direkt bir havlu ile saçlar kurulamaya çalışıldığında kıvırcık saçta kabarma ve elektriklenme meydana gelir. Bu yüzden kıvırcık saçların kurulanma aşamasında kesinlikle pamuklu bir havlu ya da tişört ile kurulama işleminin yapılması gerekir. Daha sonra saçların nazik bir şekilde ön kurulaması yapılmalıdır.

 • Tarak ve fırça kullanımı

Kıvırcık saçların kuru esnasında ve sonrasında taranması için kullanılabilecek olan tarak çeşitleri; seyrek dişli taraklar ve fırçalar olmalıdır. Bu sayede taraklar ve fırçalar ile bukleler oldukça hacimli bir hal alacaktır. Seyrek dişli tarak ve fırçalar ile saçlar nazikçe taranmalıdır ve asla sık dişli tarak kullanılmamalıdır. Aksi taktirde saçlarda kopma ve karmaşaya neden olacaktır.

 • Isı derecesi

Her saç tipinde olduğu gibi kıvırcık saçlarda da ısı seviyesi en aza indirilmelidir. Fön makinası, düzleştirici veya maşa gibi saça direkt ısı veren aletlerin kullanımından kaçınılmalıdır. Kesin olarak kullanılması gerekir ise en düşük ısı seviyesin 150-170 arasında kullanılmalıdır. Aşırı ısı kıvırdık saçlarda buklelerin cansız görünmesine neden olur. Saçlarda bir cansızlık fark edildiğinde 1-2 hafta arasında saça hiçbir ısı uygulanmamalıdır. Böylece saç nemini geri kazanarak cansız görünümden de kurtulmuş olacaktır.

Ayrıca Lazerle Leke Tedavisi Ne Kadar Sürer? adlı yazımıza göz atın!

Kıvırcık Saçlarda Losyonlar İşe Yarar Mı?

Kıvırcık saçlara uygulanabilecek olan losyonlar, saçların görünüşüne ve sağlığına büyük katkı sağlar. Saçlarda kullanılabilecek olan losyonlar, serumlar, maskeler saçların daha parlak ve nemli olabilmesi için oldukça faydalı ürünlerdir. Saç maskeleri ile saçlar beslenirken, losyon ve serumlar ile saçlarda oluşan elektriklenmeler ve kabarıklıklar giderilebilir. Yardımcı ürünler ile kıvırcık saçların, nemi, canlılığı, sağlığı tam anlamıyla tamamlanabilir.

Kıvırcık Saçın Kabarmaması İçin Ne Yapılmalı?

Kıvırcık yapılı saçların kabarmaması ve elektriklenmemesi için mümkün olduğu taktirde saçlara bakım maskeleri ve saç kremleri uygulanmalıdır. Bu sayede saçlar dalgalarını bozmadan, şekil kaybetmeden sağlıklı bir görüntüye sahip olunabilir.

Kıvırcık Saç Bakımında Kullanılan Ürünler Neler?

Kıvırcık saçların bakımında kullanılan ürünlerin arasında en sık tercih edilen ürünler şu şekilde öneriler arasındadır:

 • Toni&Guy curl lock oil
 • Bumble and bumble Bb
 • Oribe curl
 • Kerastase discipline
 • Aveda be curly
 • Moroccanoil

Kıvırcık Saçların Ne Zaman Taranması Doğrudur?

kivircik sac bakimi nedir

Kıvırcık saç tiplerinin nemli bir şekilde iken taranması gerekir. Kıvırcık saçlar ıslak veya tam kuru halde iken taranır ise saçlar da çokça kopma ve karışma meydana gelecektir. Bu yüzden kıvırcık saçların tam ıslak olmadan ve tam kurumadan nemli bir halde iken taranması önerilir. Bu sebeple kıvırcık saç var ıslakken karanlığında hiçbir etki göstermez. Tamamen kuru bir şekildeyken tarandığında ise saç tamamen kabarık ve dalgalar bozulur.

Ayrıca Burun Estetiği Hangi Yaşta Yapılmalıdır? adlı yazımıza göz atın!

Kıvırcık Saç Düzleştirilir Mi?

Kıvırcık saçların da düzleştirilmesi mümkündür; fakat kıvırcık saçların düzleştirilebilmesi için çok yüksek ısılar gerekmektedir. Bu yüzden kıvırcık saçların yüksek dereceli düzleştiriciler ile düzleştirilmesinden çok senin çekilmesi önerilir. Kıvırcık saçlar diğer saçlar gibi olmadığı için daha zor bir saç türüdür. Bu yüzden düz değiştirme esnasında ne kadar yüksek olursa olsun düzleştiricinin saçta daha çok bekletilmesi ve bir tutamın üzerinden birkaç kez geçilmesi gerekir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status