Kök Hücre Saç Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır?

12.05.2021
1.014
Kök Hücre Saç Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Kök hücre saç ekimi, son zamanlarda kanser tedavisinden estetik uygulamaları ne kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Saç ekimi yaptıran ya da zayıf saçların güçlenmesini isteyen kişiler kök hücre uygulaması sayesinde daha gür ve sağlıklı saçlara kavuşabilmek dedim. Kök hücre tedavisi, saç ekimi uygulaması değildir. Kök hücre saç ekimi zayıf saç tellerini güçlendiren destekleyici bir uygulamadır. Kendi kendini yenileme ve çoğaltma özelliği olan kök hücreler vücudun en değerli yapı taşlarından biridir. Zayıf saç köklerine uygulanan kök hücre tedavisi sayesinde bireyler, daha canlı ve parlak saçlara sahip olunabilir ve seyrek saçların yaratmış olduğu kötü psikolojik etkenlerden kurtulabilir.

Kök Hücre Nedir?

kok hucre sac ekimi kimler icin uygundur

Kök hücre tedavisi hastanın kendi vücudundan temin edilerek yapılır. Kök hücre, vücuttaki birçok farklı organdan ve dokudan elde edilebilir ve genellik ve saç ekiminde kök hücre tedavisi için tercih edilen yağ dokusundan alınması şeklindedir. Yağ dokusu dışında Göbek kordonu, kemik iliği, kan dokusu ve bebek dışından de kök hücre alınabilmektedir. Kök hücrenin kendi kendini çoğaltma, yenileme ve değiştirme özelliği olduğu için yıpranmış saç tedavisinde olumlu sonuçlar alınabilir. Kendini ve bulunduğu ortamı onarabilen kök hücreler sayesinde bireylerin saç kökleri de yenilenme sürecine girecektir. Kök hücre bazen PRP uygulaması ile karıştırılmaktadır., büyüme faktörleri yönünden etkinlik gösterir ancak kök hücre içermez. Kök hücrede ise dokudan kök hücreler ayrıştırılır.

Ayrıca yüz germe fiyatları hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Kök Hücre Tedavisi, Saç Ekimi Uygulaması Mıdır?

Kök hücre tedavisi, saç ekimi değildir ancak saç ekimi ile birlikte yapıldığında saç ekiminin kalitesini ve hücre çoğalmasını desteklediği için tercih edilir. Kök hücre tedavisi, destekleyici ve saçların güçlenmesine yardımcı olan bir yöntem olarak bilinir. Bu yöntemle yeni ekilen saçların daha hızlı bir şekilde büyümesi amaçlanmaktadır. Sadece saç ektiren değil, zayıf ve seyrek saçlara sahip olan kişilerde kök hücre tedavisi sayesinde çok daha güçlü saçlara kavuşabilmektedir. Kök hücre tedavisi doktorun da onayı ile birden çok tekrarlanabilir. Bu tedavi yöntemi, dökülmemiş saçların daha gür çıkmasını ve ekim yapılan bölgelerin çok daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Böylece saç ekiminin başarısı daha katlanarak artmış olur.

Saç Dökülmesinde Kök Hücre Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kök hücre tedavisinin saç dökülmesinde yapılması öncelikle kişilerden Liposuction ile ya kök hücreleri alınması ile başlar. Bu işlem ortalama olarak 20 ila 30 dakika kadar sürer ve lokal anestezi işlemi altında yapılır. Ya hücrelerin içinden alınan 60 ila 70 cc’lik kök hücre, çoğaltılır ve saç derisi için uygun bir biçime getirilir. Çoğaltılmış olan bu kök hücre hazır olduğunda kök hücre saç ekimi tedavisinebaşlanır. Kök hücreler saç diplerine enjekte edilir. İşlemden sonra kök hücreler aktifleşir. Ardından saç tellerini ve saç köklerini onarmaya başlar. Kök hücre tedavisi saçlarda canlı ve sağlıklı bir görünüm yakalanmasına yardımcı olmaktadır. Saç köklerine lokal anestezi altında enjekte edilen kök hücrelerin etkisi 1 ay içerisinde görülmeye başlar.

Kök Hücre Tedavisinin Ardından Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kök hücre tedavisinden sonra dikkat edilmesi gereken unsurlar şu şekildedir:

 • Dengeli ve sağlıklı beslenme kadına deri, doku ve saç sağlığını destekleyici gıdalarda ağırlık verilmelidir.
 • Sigara ve alkol tüketimi sonlandırılmalıdır. Böylece iyileşme evresi çok daha hızlı geçer ve etkileri daha kısa sürede gözlemlenir.
 • Saç yapısında bulunan ve saç sağlığı için gerekli olan B7 vitamini, biyotin, B12 vitaminleri gibi tüm B grubu vitaminlerin yeterli miktarda tüketilmesi önerilmektedir.
 • Çinko bakımından zengin olan tahıl grubu besinler tüketilmelidir.
 • Demir açısından istiridye ve ıspanak gibi gıdaları tercih etmek önemlidir.
 • E vitamini için badem ve doğal zeytinyağı tercih edilir.
 • C vitamini alabilmek için brokoli ve turunçgiller gibi besinler ideal bir tercihtir.
 • A vitamini için ise havuç ve balkabağı tüketilir.
 • Uygulamanın ardından uzman doktorların önereceği bakım uygulamalarını gerçekleştirmek önemlidir. Doktor tarafından verilen şampuan ve sprey gibi ürünler aksatılmadan kullanılmalıdır.
 • Operasyonun ardından hafif şiddetli olmak üzere acı hissedilebilir. Bir günün ardından herhangi bir ağrı ve acı kalmaz.
 • Uyurken sırt üstü yatmaya özen gösterilmelidir.
 • Doktor tarafından antibiyotik reçete ile verilmişse düzenli bir şekilde kullanılır.
 • İlk birkaç gün spor yapılması önerilmez.
 • Bir süre Güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.

Ayrıca çene estetiği hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Kök Hücre Saç Ekimi Avantajları Nelerdir?

kok hucre sac ekimi avantajlar

Kök hücre ile saç ekiminin faydaları aşağıdaki gibidir:

 • Cerrahi işlem gerektirmediği için hem uygulayıcı uzmanı hem de saç dökülmesi yaşayan hastaları yormada, ağrı ve acı gibi olumsuz etkenler olmadan gerçekleştirilir.
 • Doğal saç çıkışı için uygulanır. Saç köklerinin aktive edilmesini sağladığı için saç ekimine gerek kalmamaktadır.
 • Kaybedilen saç köklerinin büyük bir kısmının aktive edilmesinde oldukça başarılı sonuçlara sahip olduğu bilinir.
 • İşlem süresi bakımından saç ekim tekniklerine nazaran çok daha kısa sürmektedir.
 • Hastaların kendi yağ dokuları kullanıldığı için dışarıda net bir bileşen ya da kimyasal maddeye gerek duyulmaz.
 • Dökülmenin az olduğu durumda tek seans yeterli olacaktır.
 • Cılız ve zayıf saçlarda da kullanılabilir.
 • Erkek, kadın, yaşlı, genç fark etmeden her birey tarafından tercih edilip uygulanabilir.
 • Kellik yaşanan bölgelerde ve yoğunluk kaybı yaşanan bölgelerde kullanılır.
 • Bireyin günlük yaşantısında uzak kalmasına gerek kalmaz.
 • Saç kaybının gerçekleştiği tüm kafa derisi bölgelerinde tercih edilir.

Neden Kök Hücre Seçilmelidir?

Kök hücre yönteminin tercih edilmesinde birçok farklı avantaj etken olabilir. Kök hücre saç ekimi, yüksek bir iyileşme ve canlandırıcı olma potansiyeli ve saç dökülmesine karşı korunaklı olma ya da saç kaybını engelleyerek hastaların güvenliğini geri kazanmalarını sağlama gibi birçok avantajı da beraberinde getirir. Enjekte edilen kök hücreler ölü ya da yıpranmış saç foliküllerinin aktive ederek saç büyümesini ve erkekler ile kadınlar için saç dökülmesi sorununu ortadan kaldırmaya yöneliktir. Aynı zamanda saç ekimi sonrasında iyileşmeyi hızlandırır ve saç ekiminin başarısını artırır.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status