Kore Cilt Bakımı Evde Nasıl Yapılır?

30.12.2021
1.159
Kore Cilt Bakımı Evde Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Kore cilt bakımları, evde yapılması mümkün cilt bakımları arasındadır. Kore cilt bakımı yapabilmek için bazı temel prensipler bulunur. Bu temel prensipler sıralanacak olur ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Temizleme
  2. Canlandırma
  3. Nemlendirme

Kore cilt bakımları genellikle bu üç temel prensip için uygulanır. Korelilerin oldukça önem verdiği cilt bakımları, çoğunlukla evde yapılabilen bakım türleri arasındadır. Koreliler’in vazgeçemediği önemli  bakımları arasında bulunan bakımlar genellikle jeller, tonikler, köpükler, serumlar ile yapılabilen cilt bakımlarıdır. Kore cilt bakımları genellikle cildi iyileştirmek için olduğundan dolayı İçerisinde en az kimyasal barındıran ürünler kullanılır. Cilt bakımı öncesinde yüz güzelce temizlenmelidir, daha sonra bakım yağı ile yavaşça birkaç dakika masaj yapılmalıdır. Daha sonra kişiye uygun olan köpek veya jel ile 100 yıkama işlemi gerçekleştirilir ve son olarak uygun bir tonik ile cilt tazelenir. Bu rutin sabah akşam olmak üzere günde iki kez tekrarlanır ve tüm işlemler cilde yavaşça, nazikçe ve masaj halinde yapılır.

Kore Cilt Bakımında Yağ Bazlı Temizleyiciler Ve Köpükler Kullanılır Mı?

kore cilt bakimi nedir

Kore cilt bakımlarında yağ bazlı temizleyicilerin ve köpüklerin önemi oldukça büyük bir yer kaplar. Kore cilt bakımlarının önemli prensipleri arasında yer alan temizleyiciler ve köpükler kesinlikle kullanılmalıdır. Yüzdeki kirin çözülmesini sağlayan yağ bazlı temizleyiciler, cildin nazik bir şekilde temizlenmesini sağlar ve yüzü tamamen kirden arındırır. Bu sayede cilt bakımının ilk evresi tamamlanmış olur. Cilt temizliğinin hassas bir şekilde devam edebilmesi için köpük kullanımı şarttır. Cilde uygulanmış yağı çözeltisini yok etmek ve kalan kirleri temizlemek için köpük kullanımı önemli bir etkendir.

Ayrıca Dudak Estetiği Nasıl Yapılır? adlı yazımıza göz atın!

Kore Cilt Bakımında Peeling Ve Tonik Kullanımı Nasıl Olur?

Kore cilt bakımlarında, peeling ve tonik kullanmak oldukça önemli bir yere sahiptir. Diğer ürünlerden farkı ise peelingin kullanımı her gün değil de 2-3 günde 1 kez yapılsa öneriliyor. Hassas ciltler için ise peeling kullanımı haftada 1 kez olacak şekilde ayarlanmalıdır. Aksi halde yapılan bakımlar kabusa dönüşebilir. Daha sonrasında ise tonik kullanımı gereklidir. Tonikler ile ciltte kalmış olan tüm kirler temizlenirken, tonik sayesinde cildin PH’ı da dengelenmiş olacaktır. Tonik bulunmuyor ise içeriği toniğe en yakın olan bir nemlendirici kullanmakta mümkündür. Toniklerin kullanımında bir pamuk yardımı ile önce T bölgesinin temizlenmesi gerekir ve ardından tüm yüz cildi üzerine tonik yayılabilir.

Kore Cilt Bakımlarında Kullanılan Esans Ve Serumlar Ne İşe Yarar?

Kore cilt bakımlarının vazgeçilmezi olan esanslar ve serumlar, cildi onarıcı ve nemlendirici bakım ürünlerine hazırlama etkisine sahiptirler. Kişiye uygun olarak seçilen esansın bir araç yardımı olmadan cilde direkt olarak uygulanması gerekir. Bu sayede cilt esansı tamamen emecektir. Her cildin ihtiyacının farklı olması sebebi ile kişiye özel seçilen serumlar, genellikle cildin alt katmanlarına inerek iyileştirme görevi görürler. Her serumun içeriği farklı olsa dahi serumların ortak amacı cildi tedavi etmektir. Bu sebeple Kore cilt bakımlarında da kullanılan ürünler arasındadır.

Kore Cilt Bakımında Maske Ve Göz Kreminin Önemi Nedir?

Kore cilt bakımlarında kullanılan maskelerin ve göz kremlerinin herkeste farklı etkileri gözlemlenirken, bu cilt bakım rutinin vazgeçilmezlerindendir. Maskeler genellikle serum sonrasında cilde nem yüklemesi yapmak için kullanılır ve uygun maske eşliğinde nem cilde hapsedilir. Bu sayede cilt bakım esnasında nemini kaybetmemiş olur. Kullanılan maskenin kullanma kılavuzunda kaç dakika bekletilmesi yazıyordur ve kesinlikle kişinin belirtilen zamanı aşmaması gerekir. Göz çevrelerinde bulunan kuruluk, kararma, çizgiler gibi nedenler için kişiye özel seçilen bir göz kremi de Kore cilt bakım rutini içerisinde olmalıdır. Göz çevresine uygulanan kremlerinin basınç olmadan, nazikçe göz altlarına ve çevresine uygulanması önerilir.

Kore Cilt Bakımlarında Kullanılacak Nemlendiriciler Neler?

kore cilt bakimi nasil yapilir

Kore cilt bakım rutinlerinde kullanılabilecek olan nemlendiriciler kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Bu sebeple kişinin cilt problemini bilmesi ve buna yönelik bir nemlendirici seçmesi gerekir. Bu sayede cilt nemlenirken yağlanmaz veya kuruluk yaşamaz. Genellikle farklı cilt bakımlarında nemlendiriciler oldukça üst sıralarda yer alırken, kore cilt bakım rutininde sonlarda yer alır ve bu rutinde kişilerin ürünleri doğru sıralama ile kullanması oldukça önemlidir. Aksi taktirde istenilen verim alınamaz ve tüm işlemler boşa gitmiş olur. Yanlış uygulanan işlemler ile kişide akne oluşumu gibi birçok sebep meydana gelebilir. Bu yüzden oldukça dikkat edilmesi gereken bir adımdır. Nemlendiricilerin markaları, içerikleri, neye iyi geldikleri, alerjen maddeleri gibi birçok sebepten aralarında  ayrılmalar görülür. Bu sebeple kişinin kendi cilt problemini tam anlamıyla bilmesi gerekir ve bu bilgiler eşliğinde en uygun nemlendiricinin seçilmesi gerekir.

Ayrıca Kemerli Burun Operasyonu Nasıl Yapılır? adlı yazımıza göz atın!

Kore Cilt Bakımı Sonrasında Güneşten Korunmak İçin Ne Yapılır?

Kore cilt bakımı sonrasında kişiler güneşten korunmak, güneşin yaydığı ışınlara en az şekilde maruz kalabilmek için kesinlikle güneş koruyucu krem, sprey gibi ürünlerin kullanılması gerekir. Sağlıklı, düzenli ve güneşten koruyan besinlerin sık sık tüketilmesi ile güneşin etkileri kişiye temas etmez. Bu sayede kişi de güneş sebebi ile oluşabilecek renk eşitsizlikleri, kızarma, soyulma gibi yan etkilerde ortadan kalkacaktır. Kore cilt bakımlarında güneş koruyucuların oldukça önemli bir yeri bulunur ve herkesin koruyucusunun kendisine uygun bir içerik ile seçilmesi gerekir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status