Laminata Veneer Uygulaması Nedir?

24.07.2021
1.352
Laminata Veneer Uygulaması Nedir?
REKLAM ALANI

Laminata Veneer uygulaması, diş hekimleri tarafından uygulanan ve dıştaki bozuklukları düzeltmeye yarayan bir tedavi yöntemidir. Ağız ve dişlerde meydana gelen şekil bozuklukları ortodonti tedavisi ile düzeltilebilmektedir. Her ne kadar ortodonti tedavisi kesin bir çözüm olsa da çok uzun soluklu bir tedavidir. Bunun yerine hekimler tarafından Laminate Veneer uygulaması yapılmaya başlanmıştır. Laminate Veneer uygulamasında dişteki şekil ve renk bozuklukları giderilebilmektedir. Sadece estetik bir görünüme kavuşmak amacı ile değil dişteki çapraşıklıkların ve dişlerin arasındaki boşlukların giderilmesinde de etkili bir yöntem olarak bilinmektedir.

Porselen laminate, yaprak porselen ya da yaprak lamine olarak da isimlendirilebilen Laminate Veneer uygulaması, ortodonti tedavisinin aksine hastaya zaman kazandırmaktadır. Özel laboratuvar ortamında kişinin ağzına uygun şekilde üretilen yaprak porselenler 7 ila 8 gün içinde uygulanıp kullanılabilmektedir. Böylece hasta sağlıklı ve estetik bir gülüşe sahip olabilmektedir.

Laminate Veneer Nasıl Uygulanır?

laminata veneer kimlere yapilir

Laminate Veneer’in uygulanışı bir diş hekimi ile görüşme yapma sonucunda başlamaktadır. İlk muayene ve görüşme sonrasında diş hekimi hastaya ağız yapısı ve tedavisi hakkında bilgiler vermektedir. Kişi uygulamaya yaptırmaya karar verir ise diş ölçülerinin alınması işlemi başlar. Bu işlem için öncelikle dişlerin temizlenmesi gerekmektedir. Diş temizlenmesi işlemi hastaya acı verebileceğinden lokal anestezi uygulanabilir. Lokal anestezi işleminden sonra diş yüzeyleri pürüzlendirilir. Sıra dişlerin ölçülerinin alınmasına gelir nokta diş ölçüleri alındıktan sonra özel laboratuvarlarda hastanın ölçülerine göre porselen lamineler yapılmaya başlanır.

Laboratuvardaki işlem yaklaşık 4 ile 6 gün sürer. Bu bekleme süresi içinde dişler aşındırıldığından dolayı zarar görmesin diye geçici yaprak porselenler yapıştırılır. Başka bir alternatif olarak ise diş yüzeyine geçici dolgular yerleştirilebilir. Nihayet gerçek laminelerin uygulanacağı gün dişler tekrardan temizlenir. Bu son temizlik işlemi derinlemesine yapılmaktadır.

Uygulama yapılırken özel bir jel kullanılır. Porselen lamineler diş yüzeyine bu özel jel sayesindedir sıkıca yapışır.

Ayrıca dudak botoksu hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Laminate Veneer Uygulaması Kimlere Yapılır?

Laminate Veneer uygulamasının yapılacağı kişiler hem estetik bir görünüme kavuşacak hem de ortodonti tedavisine göre daha tasarruflu bir tedavi görmüş olacaktır. Laminate Veneer uygulamasının yapılacağı başlıca kişi grupları şöyle sıralanabilir:

 1. Estetik bir gülüşe sahip olmak isteyen kişiler
 2. Diş ve gülüş estetiğine alternatif bir çözüm arayanlar
 3. Dişlerinde renk ve şekil bozukluğu olanlar
 4. Dişlerinin arasında boşluk bulunan kişiler
 5. Bazı ön ya da arka dişlerinde çatlak sorunu bulunanlar
 6. Çatlak sorununun yanında dişlerinde kırılmalar bulunan kişiler
 7. Ömürlük şekilde diş beyazlatmak isteyenler
 8. Dişlerindeki çapraşıklıkları ve eğrilikleri düzelttirmek isteyen kişiler

Yukarıda sayılan kişiler gönül rahatlığı ile Laminate Veneer tedavisi yaptırabilir.

Laminate Veneer Tedavisinin Uygulanamayacağı Kişiler Kimlerdir?

Laminate Veneer uygulamasının yapılamayacağı kişiler bazı spesifik çene ve diş problemlerine sahip olan kimselerdir. Bu tarz ileri derece problemlerim tedavisinde Laminate Veneer uygulaması uygun bir çözüm olmaz. Laminate Veneer tedavisinin uygulanamayacağı kimseler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Alt çenesi çok önde bulunan kişiler
 2. Çenesinde ters kapanma gibi ciddi bir problem bulunanlar
 3. Diş minesi yeterli miktarda olmayan kişiler
 4. Dental Fluorozisli durumu bulunan kişiler (yaprak porselenin dişe yapışmaması problemi)
 5. Uykusundan ya da uyanıkken diş sıkma sorunu yaşayan kişiler
 6. Yine uykusunda veya uyanıkken dişlerini gıcırdatanlar

Yukarıda sayılan problemlere sahip olan kişiler Laminate Veneer tedavisi yaptırmamalıdır. Eğer kişi yaptırmaya illa ki kararlı ise öncelikle var olan problemler düzeltilmelidir. Daha sonra Laminate Veneer tedavisi uygulanabilir.

Laminate Veneer Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Laminate Veneer uygulamasının avantajları birçok açıdan değişebilmektedir. En büyük avantajı olarak konservatif bir tedavi yöntemi olmasıdır. Bunun anlamı dişlerden 0.3 ila 0.7 mm arasında bir dokunun kazınması yerine de yine bu incelikte yaprak porselenlerin takılmasıdır.

Konservatif bir tedavi olan Laminate Veneer uygulamasının diğer avantajlarını şu şekilde açıklayabiliriz:

 1. Sıcak soğuk hassasiyeti gibi bir durum oluşmaz çünkü dişten çok çok ince bir tabaka kaldırılır. Hassasiyet minimuma indirgenmiş olur. Hatta çoğu hasta hassasiyet hissetmediğini dile getirmiştir.
 2. Laminate Veneer uygulamasında kullanılan madde porselendir. Herkesçe bilindiği üzere porselen, dayanıklı bir maddedir. Aşınmaya karşı direnci bulunmaktadır. Uzun yıllar boyunca kullanılabilir ve çay, sigara, kahve gibi maddeler ile temas ettiğinde rengi bozulmaz. Bembeyaz kalır.
 3. Porselen Laminate Veneer tedavisi yapılırken dişlerin çiğneme yüzeylerine dokunulmaz. Bu nedenle alışma süreci kısadır.
 4. Doğal diş görünümüne en yakın görüntü ortaya çıkarılmaktadır.

Porselen Mi Yoksa Zirkonyum Mu Daha Doğal Bir Görünüm Verir?

Porselen ve zirkonyum dişlerine kaplama yaptıracak olan hastaların arasında kaldığı iki seçenektir. Hangisinin daha doğal ve sağlam olduğu herkes tarafından merak edilmektedir. Çoğu hastanın ve tabii ki diş hekimlerinin tercihi porselenden yana olmaktadır. Porselen kaplamalar ışığı geçirme özelliği sayesinde doğal bir görünüm vermektedir. Ayrıca porselen maddesi çok sağlam ve dayanıklıdır. Laminate Veneer uygulaması sırasında dişlere özel bir jel ile yapıştırıldığında çekme kuvveti uygular ve sabitlenir. Böylece çok uzun yıllar kullanılabilecek bir diş ortaya çıkmış olur.

Laminate Veneer Uygulamasının Ömrü Nedir?

Laminate Veneer uygulamasının ömrü kullanıma bağlı olarak 20 seneye kadar çıkabilmektedir. Ortalama kullanım ömrü 15 sene olan bu uygulama düzenli bir ağız bakımı sayesinde 20 seneye kadar kullanılabilecektir.

Laminate Veneer uygulaması yapıldıktan sonra her 6 ayda bir düzenli olarak doktor kontrolüne gidilmelidir. Ayrıca tedaviden sonra diş hekiminin yaptığı uyarılara ve verdiği tavsiyelere uyulması da son derece büyük bir önem taşımaktadır. Tüm bunları dikkate alan bir kişi yaptırdığı porselenleri uzun seneler boyunca kullanabilir.

Ayrıca çene botoksu hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Laminate Veneer Tedavisi Ne Kadar Zamanda Yapılabilir?

laminata veneer avantajlari

Laminate Veneer tedavisinin süresi yaklaşık olarak 7 ila 8 gündür. Hastanın dişlerinin ölçüsü alındıktan sonra laboratuvar süreci ve uygulama günü dahil bir hafta gibi kısa bir sürede yapılan bu tedavi hastayı çok uzun yıllar boyunca kullanabileceği muhteşem dişlere kavuşturur.

Laminate Veneer Tedavisinde Aşınma Durumu Olur Mu?

Laminate Veneer tedavisinde aşınma en aza indirgenmektedir. Fakat yine de hastanın diş yapısına göre çok az da olsa bir aşınma meydana gelebilir. Dişlerin durumuna ve yapısına bakılarak aşındırma işleminin ne kadar yapılacağı belirlenmektedir. Aşındırma ve pürüzlendirme aşamalarında dişlere en hassas yollarla dokunulmaktadır.

Laminate Veneer uygulaması diş kayıplarını en aza indirgemeye çalışan bir uygulamadır. Bu nedenle yapılırken herhangi bir zarar söz konusu değildir. Prosedürler uygulanırken diş hekimleri, hastanın dişlerine çok hassas davranmaktadır. Prosedürler içinde aşındırma işlemi de bulunmaktadır. Bunun nedeni dişleri iyice temizlemek ve tedavi için uygun zemin hazırlamaktır. Yine de bazı bölgelerde hiç aşındırma işlemi uygulanmayabilir. Aşındırma derecesi diş hekiminin yapacağı analize göre belirlenmektedir.

Laminate Veneer Uygulamasında Diş Minesinin Önemi Nedir?

Laminate Veneer işleminde diş minesi büyük bir öneme sahiptir. Öyle ki diş minesi yeterince sağlıklı olmayan kimseler Laminate Veneer uygulamasını yaptıramazlar. Diş minesi sağlıklı olmalıdır ki Laminate Veneer uygulaması da aynı derecede sağlıklı bir şekilde yapılabilmelidir. Kısacası Laminate Veneer uygulamasının başarısı diş minesinin sağlamlığı ve sağlıklı olması ile doğrudan bağlantılıdır denilebilir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status