Mesane Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

15.06.2021
1.304
Mesane Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Mesane botoksu sürekli idrara çıkma problemi olan hastalara uygulanan bir tedavi yöntemidir. Genellikle kişinin gün içerisinde çok sayıda idrara çıkması durumuna aktif mesane sendromu da denilebilir. Genelde bu sendroma yakalanan kişiler doktora başvurup bir ilaç tedavisine başlar. Ancak ilaç kullanılsa bile problem tam olarak çözülemez ve hasta aynı problemi sıklıkla yaşamaya devam eder.

Bu yüzden mesane botoksu tedavisi ile mesane sendromunun ortadan kaldırılması amaçlanır. Mesane çıkış bölgesine yapılan botoks enjeksiyonları sayesinde idrara çıkma isteği bastırılmış olur. Genellikle genel anestezi yerine kısmi anestezi uygulanması yeterlidir.

Mesane Botoksu Nasıl Yapılır?

mesane botoksu kimler icin uygundur

Mesane botoksu uygulaması öncesi hastaya damardan bir sakinleştirici ilaç verilir. Mesanenin içine girilmesi için sistoskop adı verilen bir alet kullanılır. Botoks iğneleri mesanede 15 ya da 30 farklı noktaya enjekte edilir. Mesane botoksu işlemi tamamlandıktan sonra hasta hemen ayağa kalkabilir. Operasyondan sonra hasta mesanesinin dolu olduğunu hissedebilir fakat bu normal karşılanan bir durumdur. Genellikle yaklaşık 2 saat içerisinde bu his ortadan kalkar.

Mesane botoks uygulaması steril bir ortamda ve ameliyathane şartlarında gerçekleştirilir. Bu yüzden bu işlemin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması çok önemlidir. Endoskopik işlem sayesinde yapıldığı için operasyon sırasında herhangi bir yara veya kanama durumu olmaz. İşlemden sonra hastada herhangi bir reaksiyon meydana gelmemesi için bir süre hastanede gözetim altında tutulur. Sağlık durumu iyi ise taburcu işlemleri başlatılır. Bazı kişilerde mesane botoksu işleminden sonra idrar yapamama problemi ortaya çıkabilir.

Böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman panik yapmamakta fayda vardır çünkü nadir de olsa bu ihtimal her zaman mümkündür. İşlem öncesi hastaya ve hasta yakınlarına bu durum bildirilmelidir. Bu sorunu yaşamak istemeyen kişiler tedaviden vazgeçebilir. Ancak sıklıkla idrara çıkma sorunundan sıkılan ve bir an önce iyileşmek isteyen kişiler için bu gözle görülebilecek bir problem olmaz. Mesane botoksu İdrar kaçıran hastaların çok rağbet gösterdiği bir kozmetik tedavi türüdür.

Ayrıca çene estetiği hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Mesane Botoksu İşlem Süresi Ne Kadardır?

Mesane botoksunun yapım süresi 10 ile 15 dakika arasında değişiklik gösterebilir. Çok kısa bir işlem olmasından dolayı hastalar tarafından tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Bu kısa sürenin sonucunda hayatı kısıtlayan problemden kurtulmuş olmak herkesi mutlu eden bir durumdur. Hastanın durumuna göre sürede bazı değişiklikler meydana gelebilir.

Mesane Botoksunun Kalıcılık Süresi Nedir?

Mesane botoksu etki süresi hastanın mesanesine göre farklılık gösterebilir. Genel olarak mesane botoks tedavisi için 4 ile 12 ay arasında bir kalıcılık durumu söz konusudur. Botoksun etkisi geçtikten sonra tekrar mesane botoksu uygulaması yapılabilir. İkinciye yapılan mesane botoksunun etkisi ve kalıcılığının daha uzun süre olduğu söylenir. Mesane botoksu işlemi için bir sınır yoktur ve tekrar yapılabilir. İdrar kaçırma problemi yaşayan hastalar mesane botoksu ile çözümü bulduğu takdirde bu tedaviden vazgeçmeyecektir.

Mesane Botoksu Nasıl Uygulanır?

Mesane botoksunun bölgeye uygulanması botoks solüsyonunun enjekte edilmesi ile başlar. Mesane duvarına enjeksiyon aracılığıyla salınan sıvı, aşırı aktif sinir faaliyetlerini durdurmaya yarar. Bu sayede sinir ve kas arasındaki iletişim belirli bir süre durakladığı için mesane kasılmaz ve idrara çıkma isteği oluşmaz. Elbette ki idrara çıkılır ancak bu normal bir insanın idrara çıkma sıklığında olur. Mesane botoksu ile aşırı aktif mesane sendromu belirli bir süre için tedavi edilmiş hale gelir.

Mesane Botoksu Nasıl Bir Etki Gösterir?

Mesane botoksunun etkisi bu operasyonu geçiren hastalar tarafından gözlemlenir. Bu tedavi sonucunda hepsinin yüzünde bir gülümseme belirir. Çünkü artık eski problemleri gündeme gelmez. Sık idrara çıkma fizyolojik etkilerin yanı sıra İnsanın psikolojisini de etkileyen bir durumdur. Günlük yaşantıyı etkilediği için hastalar bir an önce bu sorundan kurtulmak ister. Mesane botoksunu yaptıran kişiler yaklaşık 8 ay boyunca rahat bir hayat sürer.

Bu botoks sürekli bir şekilde yaptırılabilir. Ancak botoks uygulaması arasında en az 3 ay olması gerekir. Bunun sebebi ise vücudun botoksa karşı herhangi bir antikor oluşturup oluşturmadığını gözlemlemektir. Mesane botoksu yaptıran bir hastanın problemi hemen ortadan kalkmayabilir ve iyileşmesi biraz zaman alır. Genellikle hastaların birçoğu yapılan ilk işlemde bile bariz sonuçlar elde etmiştir.

Genellikle çok fazla idrara çıkma problemi için verilen ilaçlardan daha etkili bir tedavi yöntemi olan mesane botoksu hastaların tercih ettiği bir uygulama olmuştur. Etkisini hızlı bir şekilde göstermesi ve uzun aylar boyunca kullanılması da bu tedavinin daha çok tercih edilmesini sağlayan bir faktördür.

Aşırı Aktif Mesane Probleminin Sebepleri Nelerdir?

mesane botoksu avantajlari

Aşırı aktif mesane sendromunun nedeni henüz tam olarak bilinmeyen bir durumdur. Ancak bu rahatsızlığın genel olarak sinir ve kaslardan dolayı ortaya çıkması ihtimali yüksek bir konudur. Her insanın mesane yapısı vücut tipinden dolayı birbirinden farklı olabilir. Mesanede yaşanan ani ve sebepsiz kas kasılması probleminden dolayı aşırı aktif mesane sendromu ortaya çıkabilir. Bu hastalık genellikle yaşlı insanlarda daha çok görülür. Aynı zamanda mesanesi küçük olan kişiler de bu problemi yaşayabilir.

Ayrıca göz altı estetiği hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Aşırı Aktif Mesane Sendromu Nasıl Tedavi Edilebilir?

Aşırı aktif mesane sendromunun tedavisi için birçok yönteme başvurulabilir. Bu sendromun tedavisine hastanın yaşam standartları üzerinden başlanır. Gün içerisinde çok sık idrara çıkan bir kişi sıvı alımını dengeleyerek, alkol ve kafeinli içeceklerin tüketimini azaltarak bu problemin önüne geçmeye çalışabilir. Sık idrara çıkma sorunu mesanedeki kaslardan kaynaklanan bir problem olduğu için pelvik taban kaslarını güçlendiren egzersizin yapılması bu konuda oldukça önemlidir.

Bu alınacak önlemlerin yanı sıra hastanın kilosuna dikkat etmesi de şarttır. Bazen bu önlemler alınsa da sorun çözülmeyebilir ve hemen doktora başvurulur. Doktor ilk olarak hastaya ilaç tedavisi başlatabilir. Ancak ilaç tedavisi kesin bir çözüm değildir ve her hasta bu tedaviden sonuç almayabilir. Bu yüzden en etkili yöntem olarak mesane botoksu tedavisi bu sorunu yaşayan hastalara önerilir.

İdrar Kaçırma Problemine Neden Olacak Durumlar Nelerdir?

İdrar kaçırma probleminin sebepleri birden fazla duruma bağlı olarak ortaya çıkabilir. Genellikle bu durum çocuklarda normal karşılansa da yetişkin bir kişinin idrar kaçırması pek normal bir durum değildir. İdrar kaçırma durumu yetişkinlerde genellikle psikolojik nedenlerden meydana gelebilir. Özellikle yeni doğum yapmış olan kadınlar idrar kaçırmaya sebep olacak bazı sorunlara sahip olabilir.

Özellikle ileri yaştaki kadınlarda menopozdan dolayı idrar kaçırma durumu çok karşılaşılabilen bir durum olabilir. Genellikle kadınlar erkeklere göre daha çok bu problem ile mücadele eder. Kilolu olan kişiler ve sigara kullanan kişiler idrar kaçırma durumunu sıklıkla yaşayabilir. Hamile kalan kişilerde de görülen bu problem yaş ilerledikçe bazı kas gevşetici ilaçlardan dolayı da ortaya çıkabilir.

İdrar kaçırmanın ve sıklıkla idrara çıkma durumunun birçok nedeni olabilir ve bunlar mesane botoksu tedavisi ile ortadan kaldırılır. Sıklıkla idrara çıkma sorunu günlük yaşantıyı sıkıntıya sokan bir durum olduğu için mutlaka zaman kaybetmeden bir doktora muayene olmak gerekir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status