Mide Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

20.05.2021
1.706
Mide Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Mide botoksu operasyonu, mideye Botilinum toksin botoks uygulamasını endoskopik bir yöntem ile midenin belirli olan bölgelerine Botilinum toksin enjekte edilmesi işlemidir. Bu uygulama ile hasta, kolay bir şekilde kilo vermektedir. Bu yöntemde mide kaslarının kasılması sınırlandırılarak, mide kaslarının kasılması sınırlandırılarak mide boşalması süresini geciktirir ve hastada iştah kaybı söz konusu olur.

Mide botoksu ameliyatı şu şekilde gerçekleştirilir:

 • Mide botoksu ameliyatı, mide botoks enjeksiyonunun ağız yolu yardımı ile endoskop kullanılarak yapılan ağrısız bir operasyondur.
 • Bu operasyonun uygulanması sırasında genel anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Obezite tedavisi için uygulanan diğer operasyonlarda olduğu gibi cerrahi müdahale olarak kabul edilmez. Bu avantaj da uygulanan yöntemin tehlikesiz ve güvenli bir hale getirmiş olur.
 • Hastalara uygulanan botoks miktarı, kişinin sağlık durumuna göre değişiklik göstermektedir.
 • Bu operasyon yaklaşık olarak 15 – 30 dakika sürmektedir. Hastada hiçbir ağrı hissi oluşturmaz.
 • Cerrahi bir müdahale söz konusu olmadığı için hastaların vücutlarında herhangi bir kesi işlemi olmaz.
 • Ağız yolu ile uygulanan bir operasyon olduğundan dolayı işlemin bitmesinden sonra hasta, birkaç saat gözetim altında tutulur ve taburcu edilir.

Mide Botoksu Hangi Hastalar İçin Uygundur?

mide botoksu kimler icin uygundur

Mide botoksu operasyonunun uygun olduğu kişiler şu şekilde verilmiştir:

 • Diyet ve spor ile gerektiği ya da hastanın istediği gibi kilo veremeyen kişiler
 • Beden kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve obezite cerrahisi ile başarı elde edebilecek hastalarda mide botoksu faydalı olmayacağından, bu operasyon önerilmemektedir. Mide botoksu uygulanacak kişilerin beden kitle indeksi 40’ın altında olan hastalara bu operasyonu yaptırabilmektedir. Yani beden kitle indeksi 27 – 35 arasında olan ve 10 – 20 kilo aralığında fazlalığı bulunan, diyet ve egzersiz ile kilo veremeyen bireylerde uygulanmaktadır. Bu noktada ise fazla kiloları olan fakat ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen kişilere bu operasyon önerilebilmektedir.

Ayrıca dudak botoksu hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Mide Botoksu Operasyonu Ne Kadar Sürer?

Mide botoksu işleminin süresi yaklaşık olarak 20 dakika kadar sürmektedir. Hastalar, operasyon sırasında anestezi doktoru eşliğinde uyutulur. Hastanede yatmak gerekmemektedir. Operasyon sonrası genel olarak 1 – 2 saatlik müşahede yeterli olacaktır. Mide botoksu uygulaması sonrasında ise 3 gün içerisinde iştahta azalma ve iştah kontrolünde kontrol sağlanmaktadır.

Mide Botoksu Kimler İçin Uygundur?

Mide botoksu işleminin uygun olduğu hastalar şu şekilde verilmiştir:

 • Hastaların beden kitle indeksi 40’ın altında olmalıdır. Beden kitle indeksi 40 ve üzeri olan hastalar için doğru tedavi seçeneği mide botoksu operasyonu değil, obezite cerrahisidir.
 • Hastaların 16 yaşından büyük olması gerekmektedir.
 • Hastaların, mide botoksunun içinde bulunan Botilinum toksin maddesine alerjisinin bulunmaması gerekmektedir.
 • Hastada kas – sinir hastalığı olmamalıdır.
 • Midesinde ülser ya da gastrit gibi bir rahatsızlığı bulunan hastalar, tedavi sonrasında mide botoksu operasyonu yaptırabilmektedir.

Mide Botoksu Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mide botoksu operasyonundan sonra dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde verilmiştir:

 • Hacmi küçük olan fakat kalorisi büyük gıdalar tercih edilmemelidir.
 • Asitli içecekler, şekerli şurup içeren yiyecek ve içecekler, paketli gıdalar mümkün olduğunca tercih edilmemesi gereken besinler arasında yer alır.
 • Mide botoksu operasyonu sonrasında cerrah, diyetisyen ve psikolog kontrolleri mutlaka düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

Mide Botoksu Sonrasında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Mide botoks operasyonu sonrası beslenme düzeni şu şekilde olmalıdır:

 • Mide botoksu işleminde sonra beslenme, 2 saat sonra yapılabilmektedir.
 • Asitli içecek, karbonhidrat grubu, şekerli şuruplar ve alkol tüketimi minimuma indirilmelidir. Beslenme uzmanının uygun gördüğü gıda türleri yine beslenme uzmanının tavsiye ettiği miktarlarda tüketilmelidir.
 • Sigaranın mide botoksuna pozitif ya da negatif bir etkisi bulunmamaktadır fakat yine de sigara kullanımı önerilmemektedir
 • Operasyon sonrası ilk 3 gün kahve tüketilmemesi önerilmektedir.
 • Operasyon sonrası, beslenme uzmanı tarafından kişiye özel bir şekilde beslenme listesi hazırlanmaktadır. Bu listeye uyulması gerekir. Aksi takdirde mide botoksu ameliyatı etkisini gösteremeyebilir.

Mide Botoksunun Yan Etkileri Nelerdir?

Mide botoks operasyonunun yol açtığı komplikasyonlar, gerek uygulanma esnasında gerekse ilerleyen süreçlerde herhangi bir yan etki gözlemlenmemiştir. Bu işlem, midede bulunan düz kasları etkileyecek şekilde uygulanır. Bu şekilde de sinir sistemi ya da sindirim sistemi olumsuz bir şekilde etkilenmez. Fakat kas hastalığı olan ve botoks işlemine ya da botoksun içerdiği Botilinum toksin maddesine alerjisi bulunan hastalarda bu yöntem, olumsuz etkiler gösterebilmektedir. Bu sebeple, bu tarz sorunları olan hastalara mide botoksu uygulanmaz, böylece olası yan etkilerin önüne geçilmiş olur.

Mide Botoksu Uygulaması Öncesi Süreç Nasıldır?

Mide botoksu operasyonu öncesindeki süreçte hastanın, 6 saat aç olması gerekmektedir. İşlemden 4 – 5 gün önce mide koruyucu ilaçlar başlanmaktadır ve hastaya anestezi muayenesi yapılır.

Ayrıca çene botoksu hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Mide Botoksu Uygulaması Sonrası Süreç Nasıl İşler?

mide botoksu avantajlari

Mide botoksu işlemi sonrasındaki süreç, şu şekilde verilmiştir:

 • Mide botoksu yaptıran hastalar, bu yöntemin etkilerinin operasyondan 2 – 3 gün sonrasında görmeye başlar.
 • Uygulama yapıldıktan 2 – 3 gün sonrasında, hastanın acıkma hissinde bir azalma ve yavaşlama durumu söz konusu olur.
 • Operasyondan yaklaşık olarak 2 hafta sonrasında ise kişide, kilo kaybı oluşmaya başlar ve bu süreç ortalama 4 – 6 ay kadar sürer çünkü mideye uygulanan botoksun etkisi 4 – 6 ay arasında biter. Bu sebeple yöntemin vücutta kalıcı bir hasar bırakması durumu söz konusu değildir. Ayrıca gerek mide botoksu gerekse vücudun diğer bölgelerinde kullanılan botoks uygulamalarının herhangi bir yan etkisi olmadığı bilinmektedir.

Mide Botoksu ile Kaç Kilo Verilebilir?

Mide botoksu operasyonu ile kilo verme miktarı; yaş, hastanın kilosu, cinsiyet, beden kitle indeksi ve beslenme alışkanlığı – düzenine göre hastalar genel olarak 15 – 30 kilo arasında bir kilo kaybına ulaşmaktadır.

Mide Botoksu Fiyatları Nelerdir?

Mide botoksu fiyatı genel olarak 2.500 – 6.000 TL aralığında değişmektedir. Mide botoksu fiyatları, yapılan yere ve doktor deneyimine göre değişebilmektedir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status