Migren Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

21.05.2021
1.546
Migren Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Migren botoksu işlemi tedavisi ve seyri kişiden kişiye değişiklik gösteren, yetişkin kadınlarda daha sık karşılaşılan ve tahammül edilmesi kolay olmayan zor bir baş ağrısı sorunudur. Nedeni çok açık olmamakla birlikte ataklar ile seyreden, şiddetine göre insanları normal hayatlarından birkaç gün alıkoyan bir problem olarak baş göstermektedir. Günümüzde tıbbi migren için kesin bir tedavi bulunamamış olsa da migren botoksu uygulaması, bu problemli rahatsızlığın azaltılmasında seçenekler arasında yer alır ve hızlı bir şekilde hastayı normal yaşamına döndürmeyi hedefleyen bir işlemdir. Migren botoksu şu şekilde yapılmaktadır:

  • Migren hastasının alın, şakak ve ense bölgelerini içeren belirlenmiş 31 noktaya kas içerisine enjeksiyon işlemi yapılır.
  • Tedavi, kişiye özel planlanır ve 12 hafta ara ile en az 2 tedavi döneminde uygulanır.
  • Bazı migren haslarında tedavi etkinliği için enjeksiyon işlemi tekrarlanması gerekebilir. Bazı migren hastalarında ise etkinlik birkça yıl süre boyunca devam etmektedir.
  • Uzman bir nörolog kararı ile ağrı yerine göre botoks enjeksiyonlarında gerekli olan bölgelere ek dozlar uygulanabilmektedir. Başarılı sonuçlar alınarak hasta kronik migren rahatsızlığından kurtulabilmektedir.

Migren Botoksu Amaçları Nelerdir?

migren botoksu avantajlari

Migren botoks işleminin hedefleri şu şekilde verilmiştir:

  • Migren ataklarının şiddetini azaltabilir.
  • Migren atak aralıklarını uzatabilir.
  • Ağrının başlangıç evresinden şiddetli evreye geçmesine engel olabilmektedir.
  • Hastanın sosyal hayatından ve işinden olmasına engel olup normalleşmesini sağlayabilir.
  • Migren ilaçlarına ihtiyacı azaltabilir.

Migren botoksunun sağladığı tüm bu faydalar, migren botoksu uygulanıp kontrollere gelen hastalardan duyulan faydalardır. Çok nadir de olsa migren botoksunun etkisini göstermediği hastalar da olabilir. Fakat çoğunlukla işe yarayan bir uygulamadır.

Ayrıca mide botoksu hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Migren Botoksu Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Migren botoks işleminin aktive olma süresi, botoks enjeksiyonu yapıldıktan sonra 4 – 7 gün arasında etki etmeye başlamaktadır. İşlem uygulandıktan sonra 1. ay dolmadan kontrol ve ek enjeksiyonlar yapılmaktadır. 1. aydan sonra yapılacak ek dozlar çoğunluklar 4. aya kadar etkili olmaz.

Migren Botoksu Ne Kadar Zamanda Tekrar Edilmelidir?

Migren botoks işleminin tekrar edilme süresi 4 – 6 ay arasındadır. Normal botoks uygulamalarında da 4 – 6 ay arasında etki etmektedir, etki süresi değişmez. 5 ay aralar ile migren botoksu tekrar edilebilmektedir. Kronik migreni olmayan kişilerde ilk seans sonrası ağrıların % 50 oranında azalmaya başladığı görülür. Çoğu yoğun migrenlerde ise 2. seanstan sonra daha etkili olmakta, her 10 hastadan biri ancak 3. seanstan sonra iyileşmeye başladığını bildirilir.

Migren Botoksu Avantajları Nelerdir?

Migren botoks işleminin en önemli özelliği kişinin ilaç kullanımını en aza indirmesidir. Hatta çoğu zaman migren hastaları, migren botoksu işlemi sayesinde ilaç almayabilir. Ayrıca atak sıklıklarında ve atak şiddetlerinde % 50 oranında bir azalma söz konusudur. Aynı zamanda atak sıklıklarında ve atak şiddetlerinde gelişme ve düzelme görülmektedir. Tüm bu işlemlerin sağladığı iyileşmeler ile hastanın yaşam kalitesi artmış olur.

Migren Botoksu Hangi Doktorlar Tarafından Yapılır?

Migren botoks işlemini uygulayan hekimler genel olarak plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahlar, botoks uygulaması sonrası takip ve olası yan etkilerin tedavisinde tecrübelidir. Yine de plastik cerrahlar vücudun her bölgesinde muhtelif ameliyatlar için cerrahi anatomi de hakim olduğu bir alandır. Migren botoksu mutlaka uzman bir doktor tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Olası migren botoksu zararlarından korunmak için doğru yerde ve deneyimli doktorlar ile çalışılması gerekmektedir. Migren botoks uygulaması migrenin şiddetine göre baş ve boyun bölgesini içeren yaygın bir tedavi olduğu için bu özellikler bir avantaj olarak hastanın karşısına çıkmaktadır.

Migren Nedir?

Migren rahatsızlığı en sık görülen baş ağrısı türlerinden biridir. Gündelik yaşam kalitesini oldukça düşüren migren ağrılarını, her 5 kadından biri ve her 10 erkenken biri yaşamaktadır. Mekanizmasının tam olarak tespit edilememiş olması ve kalıcı bir tedavisinin bulunmaması nedeni ile bir hastalık olarak değil, bir belirti olarak adlandırılır.

Kaynağı belli olan baş ağrıları sekonder olarak adlandırılır. Bu baş ağrıları, kaynağı tespit edilip tedavisi yapıldığında geçmektedir. Kaynağı tam olarak belli olmayan ve primer olarak adlandırılan 13 gurup baş ağrısı çeşidi içerisinde migren, en yaygın görülenlerden biridir. Migren rahatsızlığı, başladığı gibi kalsa katlanılabilir bir rahatsızlık olsa da zaman içerisinde dönüşerek kronik günlük şiddetli ağrılara neden olabilmektedir. Kronik migren denebilecek bu ağrılardan şikayetçi kişiler, toplam migrenli hastaların küçük bir bölümüdür ama bu hastalar, nöroloji uzmanları ile en fazla görüşen hasta gurubunu oluşturmaktadır.

Ayrıca dudak botoksu hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Migreni Tetikleyen Unsurlar Nelerdir?

migren botoksu kimler icin uygundur

Migren rahatsızlığını kötü etkileyen durumlardan en önemlisi stres faktörüdür. Aynı zamanda yorgunluk, uykusuzluk, açlık, heyecan, iklim değişiklikleri, rüzgarlar, kokular, sesler, ışıklar, mens dönemleri, kafa travmaları, kafa içi oluşumlar, ilaçlar, yiyeceklerden özellikle aşırı karbonhidrat içerenler, alkol gibi yiyecek ve içecekler sayılabilir. Bu faktörlerin yanı sıra birçok da bilinmeyen unsurlar migreni tetikleyebilmektedir.

Kafa çevresi olan alın bölgesi, şakak bölgesi ve ense bölgesi, boyun bölgesinde ve omuzlarda bulunan kaslar kasıldığı zaman migren ağrıları tetiklenebilmektedir. Migren rahatsızlığının en rahatsız ettiği bölge de bu bahsedilen bölgelerdir. Migren, alın bölgesini ve göz arkasını tutacağı gibi şakakları ya da enseyi de tutabilmektedir. Hastanın verdiği öyküye göre migren botoksu, bu kaslara ağırlıklı olmak üzere tümüne yapılmaktadır. Geçici felç edilen bu kaslar, artık eskisi kadar kasılıp migren ataklarına sebebiyet vermez ve tetiklemez.

Migren Botoksu İçin En Uygun Adaylar Kimlerdir?

Migren botoks işlemi için uygun kişiler, her migren rahatsızlığı yaşayanlar için uygundur. Fakat daha sık sık migren atağı sorunu yaşayan kişiler, migren tedavisi görüp de sonuç alamayan hastalar migren botoksu için en uygun adaylardır.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status