Safra Kesesi Ameliyatı Fiyatları 2021

14.04.2021
1.579
Safra Kesesi Ameliyatı Fiyatları 2021
REKLAM ALANI

Safra kesesi ameliyatı fiyatları 2021 hastanın durumuna, tedavide kullanılan araç, gereç, cihazların teknoloji boyutuna ve uzman hekimin tecrübesine göre değişir. Hastalığın tanı ve tedavisi kişiye özel olarak programlanmaktadır. Klinik ve hastanelerin uzmanlık esası ve kadro ekibinin kaliteli bir hizmet politikası yürütmesi de Safra kesesi ameliyatı fiyatları 2021 tarifelerini değiştiren faktörlerin başında gelmektedir. 

Safra Kesesi Neden Önemli?

safra kesesi alindiginda hangi durumlar ortaya cikar

Safra kesesinin önemi bozulması halinde ya da eksikliği durumunda organizmanın bütünlüğünü bozmasından kaynaklanır. Safra kesesi safrayı depolayıp yoğunlaştırarak zamanı geldiğinde boşaltma işlemi yapmaktadır. Sindirim sistemi ve biyolojik saat için oldukça önemli olan safra sindirim sisteminin dengeleyicisi durumundadır. Bağırsaklara yoğun bir şekilde akan besinler safra sayesinde sindirimi kolaylaştırmaktadır. Sindirim hücreleri için hasar verici bir madde olarak görülmesi sindirim sisteminin sürekli olarak safraya maruz kalmasından kaynaklanır. Uzun süre aç kaldığınızda gece uyku sırasında safra bekletilmekte olup, sindirim sistemi aktif bir şekilde dinlenmektedir. Yağlı besinler ince bağırsağa ulaştığı zaman, safra kesesinden kasılmalar meydana gelmektedir. Safra deterjan benzeri etkisi ile yağları büyük ölçüde parçalara ayırarak eriyen vitaminlerin ince bağırsak hücre tarafına kolay ve hızlı bir şekilde emilerek vücudun geneline dağılmasını kolaylaşmaktadır.

Safra Kesesi Alındığında Hangi Durumlar Ortaya Çıkar?

Safra kesesi alındığında ortaya çıkan durumlar ilk olarak besinlerin sindirilmesi ve kana karışması döngüsünün tamamen bozulmasıdır. Yoğunluğu azalan safra, bağırsaklara sürekli olarak akmakta mide ve bağırsaklar safra tuzlarına maruz kalmaktadır. Safra tuzları ile iç içe olan safra, gastrit  (şişkinlik, hazımsızlık ve reflü) oluşumunu hızlandırmaktadır. Bu durum bağırsak infalamasyonua yol açarak şişkinlik ve isala neden olmaktadır. Safra yoğunluğunun azalması sonucunda yağlar etkili bir şekilde parçalanamayıp sindirim sorununu ortaya çıkarmaktadır. Bu yüzden safra kesesi alınmış hastaların %40’ında yağlı besinlere karşı aşırı hassasiyet başlamaktadır. Safra kesesini aldıran hastalar yağlı besinlere karşı mide ağrısı, hazımsızlık ishal, şişkinlik, ishal ya da yağlı dışkı atma gibi sindirim şikâyetleri ile karşı karşıya kalmaktadır.

Hastalar Safra Kesesi Ameliyatı İçin Nasıl Hazırlanır?

Safra kesesi ameliyatı için hastalar ilk olarak detaylı muayene ve tetkiklerden geçirilir. Muayene ve tetkiklere ek olarak mide, bağırsak ve homonal sistem nörolojik sistem gibi hastalıkların olup olmadığı saptanır. Hasta ultrasonografiden geçirilerek safra kesenin yapısal özelliklerinin yanı sıra fonksiyonel özellikleri hasta üzerinde analiz edilir. Kese içindeki taşların  yapısı da     incelenerek     taşların  ebatları ve sayısı  analiz edilir.  Ameliyata uygun olduğuna inanılan hastaya çeşitli diyet ve yaşam şekilleri düzenlenir. Vücutta eksik yapıda olan tüm vitamin ve elementler yerine konularak operasyona başlanır. Bozuk olan sistem ve organlar sağlıklı bir şekilde işleyişini sürdürünceye kadar hastalar yakın takibe alınmaktadır. Kişinin rutin kontrolleri ve vücut sağlığı normal seviyeye getirildiğinde safra kesesi fonksiyonları değerlendirilmektedir. Safra taşı atma işlemi oldukça planlı ve dikkatli bir şekilde yapılmaktadır. Safra kesesi ameliyatı fiyatları 2021, uzman hekim başarısına, ameliyat öncesinde hazırlık dönemi süresine kullanılan tedavi yöntemlerine, kişinin sağlık durumuna ve test sonuçlarına göre programlanır.

Safra Taşı Ameliyatı Hangi Yolla Yapılır?

Safra ameliyatı ile safra taşı çıkarma işlemi hastaya acı hissettirmeden genel anestezi altına gerçekleştirilir. Laparoskopik (kapalı yöntem) olarak adlandırılan bu yöntem karın duvarındaki küçük deliklerden meydana gelir. Karına açılan küçük deliklerin adedi kesenin durumuna, tek ya da 4 adet olma durumunda göre değişir. Kişiye göre değişen safra taşları sayı ve miktarı uzman hekimin önerdiği ve uygulama safhasına aldığı cerrahi müdahaleler sonrası safra bölgesinden uzaklaştırılır.

Safra Kesesi Ameliyatında Kese Nasıl Alınır?

Safra taşı alma safra kesesinin tepe noktasından başlamak üzere taşların büyüklüğüne göre kesi işlemi yapılarak gerçekleştirilir. Kamera ile safra kesesine girilerek dışardan kolayca izlenebilen cerrahi operasyonla tedavi dikkatli bir şekilde başlatılır. Safra kesesi içinde polip olup olmağı kontrol edilerek aynı işlem polip çıkarma işleminde tekrar edilir. Ameliyat sonrasında ise doktorunuz gözetiminde patolojik inceleme başlatılarak safra kesesi içinde taşlar hiç kalmayacak şekilde temizlenir. Safra kesesi içinde safra taşları ve kumlar dikkatli bir şekilde analiz edilip iyice temizlendikten sonra mukoza ve seroza katları ayrı ayrı olacak şekilde emilebilen dikişlerle özenli bir şekilde kapatılır. Bu işlemden sonra karın duvarında bulunan delikler de dikkatli bir şekilde dikilerek kapatılır.

Ayrıca varis tedavisi fiyatları hakkında bilgilere bakabilirsiniz

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Komplikasyonları Nelerdir?

safra tasi ameliyati nasil yapilir

Safra kesesi ameliyatı sonrası komplikasyon oranı gen yapısı, anesteziye bağlı olarak hastaya göre değişebilmektedir. Ameliyat sonrası uzman hekimin verdiği ilaçlar kullanarak, tedavi edilen safra bölgesini zorlamayacak şeklîde istirahat edilmelidir. İyileşme sürecinde doktor muayeneleri aksatılmamalı,  kese bölgesi iyileştikçe kademeli olarak yavaşça hareket etmeye özen gösterilmelidir.

Safra Kesesi Polipi Nedir?

Safra kesesi polipi  %95’i iyi huylu olan, büyüklüğüne göre farklı tedavi yöntemi geliştirilen bir  hastalıktır. Safra kesesi kanseri çok nadir görülen bir hastalık olarak bilinir. Büyüklüğü 1 cm’den az olan polipler tedavi edilmeden de takip edilerek iyileştirilebilir. 1cm’den fazla olan polipler tedavi sürecine dahil edilerek, kesenin alınması aşaması özenli bir şekilde yürütülmektedir.

Safra Kesesinin Fonksiyonları Nelerdir?

Safra kesesinin fonksiyonları kesenin konsantre edilerek yağların daha etkili bir şekilde parçalanmasına kaynaklık etmesidir. Kese konsantresiyle bağırsak emilimi kolayca yapılmakta bu iki fonksiyon halinde yağların sindirimi oldukça artırılmaktadır. Yağda eriyen A,D,E vitaminler emilim özelliği gösterir. Safradaki tuzlar ve kolesterol metabolizmasında etkin görevi olan mide ince bağırsak ve kalın bağırsak iç yüzeyini koruma altına almaktadır. Safra kesesi ameliyatı fiyatları 2021 ve ücret tarifelerini analiz ederek size en uygun olan tedavi uygulamasını tercih ederek en güvenli ve kaliteli klinikle iletişim kurabilir,  daha güvenli ve başarılı bir operasyon süreci geçirebilirsiniz.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status