Selülit Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

14.09.2021
1.543
Selülit Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?
REKLAM ALANI

Selülit tedavisi için mezoterapi, krem uygulaması ve spor gibi çok sayıda farklı yöntemler kullanılmaktadır. Selülit tedavisi yapılmadan önce selülite neden olan etmenin ne olduğunu saptamak gerekir. Kişinin selülitlerinin kalıcı olarak ortadan kaldırılması için mutlaka temelde yatan nedeni bulmak gerekir. Genellikle fazla kilolu olmak selülite neden olur. Kiloların verilmesi selülitlerin kendiliğinden ortadan kalkmasını sağlayabilir. Kimi durumlarda selülitler bu kadar kolay olmayabilir. Özellikle derinleşen selülitlerin tedavi edilmesi için farklı yöntemlerin uygulanması gerekebilir. Daha derindeki yağların tedavi edilmesi için daha uzun süre gerekecektir. Selülit hem kadınlarda hem de erkeklerde görülmekle birlikte genellikle kadınlar selülitten şikayetçi olurlar.

Selülit Nedenleri Nelerdir?

selulit tedavisi nasil yapilir

Selülit oluşumu nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Genetik faktörlerden dolayı yatkınlık,
 • Alkol ve sigara kullanımı,
 • Aşırı yağlı yiyeceklerle beslenmek,
 • Kötü yağlı besinlerle beslenmek,
 • Fast food tüketimi,
 • Yeterli miktarda su içmemek,
 • Hareketsiz yaşam tarzına sahip olmaktan dolayı bacaklarda ve popo bölgesinde selülit meydana gelebilir.

Dolaşım bozukluğu ile selülit arasında yakın ilişki olduğunu da unutmamak gerekir. Kalp damar sağlığının bozuk olması halinde dolaşım da bozuk olacaktır. Dolaşım bozuk olduğunda metabolizmada yavaşlık olur. Bu da vücudun harcayamadığı enerjinin ortaya çıkması anlamına gelir. Vücutta yağ depolanmaya başlar. Bu da selülit olarak karşımıza çıkar.

Ayrıca dudak botoksu hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Selülit Oluşumunun Engellenmesi için Yapılacaklar Nelerdir?

Selülit oluşumunu engelleyecek öneriler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Selülit oluşumunu engelleyen çaylardan için.
 • Günde en az 2 litre su tükettiğinizden emin olun.
 • Asansör kullanmak yerine yürüyün.
 • Çok uzun süreler oturmayın. Oturmanız gerektiği zaman mutlaka belli aralıklarla ayağa kalktığınızdan emin olun.
 • Kan dolaşımının harekete geçmesi için tuz, şeker, kahve vb. kullanarak bölgeye masaj yapın.
 • Akşamları yatmadan önce yer çekiminin tersine doğru at kılı ile masaj yapın.
 • Her gün 1 saat yürüyün.
 • Spor yapın.
 • Sağlıklı ve dengeli beslenin.
 • Abur cubur yemekten kaçının.

Selülit Tedavisi için Lazer Nedir?

Selülit tedavisi için lazer en umut verici yöntemler arasında yer almaktadır. Selülit tedavisinde kullanılan lazer çeşitlerini 3 sınıfta ele alabiliriz. Bu her 3 sistemde ciltte her uygulama sonrasında biraz daha iyileştirme sağlamaktadır. Elde edilen sonuçların kalıcılığı ortalama 6 aydır. İlk sistemde doku masajı yapılır. Bu tedavi türünde radyofrekans teknolojisi ve kızılötesi ışığın bir bileşim türünden faydalanılmaktadır. Etkili bir yöntemdir. Diğer yöntemde ise diyot lazer enerjisi ile doku masajı bileşimi tercih edilmektedir. Son olarak aynı anda derin ve yüzeysel seviyelerde radyofrekans kullanımı uygundur.

Selülit Tedavisi için Liposuction Nedir?

Selülit tedavisi için liposuction eski zamanlardan bu yana kullanılmaktadır. Cilde küçük bir kesikten cilt altına ince tüp yerleştirilmektedir. Bu tüp yardımı ile yağ hücrelerinin emilmesi sağlanır. Her ne kadar vücut şekillendirme ve selülit tedavisi için kullanılan bir yöntem olsa da, yine de bu yöntemin hem kişinin yaşam tarzı hem de dikkati ile desteklenmesi gerekir. Kişi eğer selülit oluşumuna neden olan etmenleri yaratmaya devam ederse bu yöntem etkisini yitirmeye devam edecektir. Bu nedenle kişi tedaviden sonra mutlaka yaşam tarzına dikkat etmelidir.

Selülit Tedavisi için Hangi Kremler Kullanılır?

Selülit tedavisi için kullanılan kremler mutlaka doktor önerisinde olmalıdır. Doktorunuza danışmadan kendi başınıza selülite iyi geldiği için krem kullanmayın. Bunun yerine hekiminize danışın. Kişinin kendi başına bilinçsizce kullandığı kremler portakal kabuğu görünümünün daha da artmasına neden olacaktır. Genellikle seslülit tedavisi için kullanılan kremlerin içinde retinol olur. Bu madde kolajen üretimini engelleyen ve serbest radikalleri azaltan A vitamin türevi olması nedeniyle çok tercih edilmektedir. Günde sadece yüzde 3 oranında retinol uygulanması halinde, toplamda 6 ay içinde selülitlerden arınmış bir cilde sahip olmak mümkün olacaktır.

Selülit Tedavisi için LPG Nedir?

Selülit tedavisi için LPG deri altındaki düzensizlikler için kullanılmaktadır. Kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Yağ fazlası olan bölgelerde çok etkili değildir. Yani bu yöntem kilolu bireylerde fazla etkisini göstermeyecektir. Ancak kişi ideal kilosuna geldiği zaman, bu yöntemle ve kilo verme etkisi ile birlikte istediği pürüzsüz cilt görünümüne kavuşabilir. Zayıflamak isterseniz LPG denemeyiniz.

Kilosu ideal olan kişilerde ortalama 15 seans sonrasında sonuç vermeye başlar. Lenf akımı ve kan dolaşımının düzenlenmesinde etkili rol oynamakla kalmaz aynı zamanda doku arasında biriken sıvıların da atılmasına yardımcı olur. Bu da ödemlerin çözülmesini sağlar. LPG uygulaması sırasında vücudu tamamen saran bir çorap giyilmektedir.

Selülit Tedavisi için Slim Up Nedir?

Selülit tedavisi için Slim Up kızıl ötesi ışınları kullanarak çalışmaktadır. İncelme, sıkılaşma ve selülit tedavisi için en çok tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Elektrikli bir cihaz olup adalelerin uyarılmasını saplar. Cilt dokularının altı cihaz sayesinde harekete geçmiş olur. Dokuların sıkılaştırılması ve ilerleyen selülitlerin derecesinin azalması için harika bir uygulamadır. Bölgesel yağların yok edilmesi için de kullanılır. Özellikle inatçı yerlerdeki yağların yok edilmesi için tercih edilir. Kalça, bacaklar ve karın için sıklıkla tercih edilmektedir. Slim up ayrıca genel olarak metabolizma hızının artmasını sağlayan bir etki de yaratır. Bu etkisi sayesinde kişilerin kilo verme süresi desteklenir.

Selülit Tedavisi için İğnesiz Mezoterapi Nedir?

Selülit tedavisi için iğnesiz mezoterapi özellikle iğneden korkan kişiler için harika bir seçenektir. İğne korkusundan dolayı mezoterapi yaptırmak istemeyen kişilerin sayısı bir hayli fazladır. Bu yöntem sayesinde elektrik gücü kullanılır ve selülitler hedeflenir. Elektroparosyon teknolojisi ile dokulara enerji yedirilmiş olur. Bundan önceki yöntemlerde genellikle ilaçlar selülitli bölgelere yedirilmekteydi. Ancak bu yöntem cildin altından etki ederek rahatlıkla kişilerin selülitlerden kurtulmasını sağlar. Diğer yöntemlere kıyasla tedavi süresinin daha kısa olması büyük bir avantaj olarak kabul edilir. Sadece selülit tedavisi için kullanılmakla kalmaz aynı zamanda güneş sonrası oluşan lekeler, cilt çatlakları ve anti aging amaçlı tedaviler için de tercih edilmektedir.

Selülit Tedavisi için Slide Styler Nedir?

selulit tedavisi nasil yapilir

Selülit tedavisi için kullanılan Slie Styler son zamanlarda oldukça popülerdir. Lenf drenajını en modern şekilde gerçekleştiren sisteme verilen isimdir. Kumanda aleti ile pratik bir şekilde çalışmaktadır. Kalça, göbek, ayakların çevresine sarılmaktadır. Makine basınçlı hava üretimini sağlamaktadır. Manşetlerden bu hava ayak uçlarından başlar ve baldır, popo gibi bölgelere iletilmektedir. Yaklaşık bir seans 30 dk kadar sürmektedir. Selülitlerin önlenmesi için tercih edildiği zaman ortalama 15 dk 20 dk seans yeterli olmaktadır. Yerleşik selülitlerde bile etkisini göstermektedir. Bu masaj sisteminin haftada bir iki kere uygulanması yeterlidir.

Ayrıca mide botoksu hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Selülit Tedavisi için Ozon Terapisi Nedir?

Selülit tedavisi için kullanılan ozon terapisi ozon banyosu olarak adlandırılmaktadır. Selülit hücrelerinin oksijenle dolmasını hedefleyen bir yöntemdir. Selülit oksijenle dolmaya başlar. Kan dolaşımında belirgin bir hızlanma olur. Bu şekilde idrar yoluyla toksinler de atışmış olur. Mezoterapi yöntemi ile birlikte kullanıldığı zaman işlemden en yüksek verimi alabilirsiniz. Farklı bölgelerdeki selülitlerden kurtulmak için kullanılabilen bir yöntem olması ile çok sevilir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status