Soğuk Lipoliz Uygulaması Nedir?

12.08.2021
930
Soğuk Lipoliz Uygulaması Nedir?
REKLAM ALANI

Soğuk lipoliz tedavi yöntemi, yağ dondurma işlemi olarak tanımlanabilmektedir. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ hücreleri belirli dereceler ile soğutulur. Tedavi esnasında diğer dokulara zarar verilmez. Bu sayede de yağların vücuttan atılması sağlanmış olur. Soğuk lipoliz tedavisine çoğunlukla kilo vermeyi deneyen fakat bu denemeden bir sonuç alamayan kişiler başvurmaktadır. Bu yöntem ile vücudun göbek, yan bölge, sezaryen doğum sonrası oluşacak alt karın, basen ve bacak gibi bölgelerinde oluşacak yağ birikimlerinin tek seans içerisinde % 20 – % 40 oranında kalıcı olarak yok olmasını sağlanmaktadır.

Soğuk Lipoliz Uygulaması Nasıl Yapılmaktadır?

lipoliz nedir

Soğuk lipoliz tedavisi karın, bel, sırt, kollar, dizler, kalça ve basendeki fazla yağları yok eden bir yöntemdir. Sistem, soğuk lipoliz adı verilen bir yöntem ile oluşur. Bu uygulamanın süresi, vücudun her bölgesine kullanılacak olan başlığa göre değişmekle birlikte genel olarak 35 – 60 dakika arasında yer alır. Uygulama öncesinde doktorun işlemi yapacağı bölgeler belirlenir. Bu bölgelere ise, cildin üzerine soğutma hissinden koruması için jel pedler yerleştirilir. Yerleştirilmesinin ardından vakumlu kapsülün içine çekilir ve soğutma işlemi uygulanır. Soğuk lipolizin uygulanması esnasında hedef gösterilen yağ dokusu – 8 ve – 11 derecelere kadar soğutulmaktadır. Bu soğutulmanın ardından ise hedef alınan yağ sokusu parçalanır.

Soğuk lipoliz uygulaması sırasında konforlu bir vakit geçirilse de işlemin ilk 5 – 10 dakikasında uygulama yapılan kısımda soğuğa bağlı olarak gelişen bir sızı hissi oluşabilir. Cilt, soğuk hisse alıştıktan sonra ise bu sızı hissi geçer. Tedaviden sonra hasta, normal hayatına kaldığı yerden devam edebilir.

Ayrıca dudak botoksu hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Soğuk Lipoliz Uygulamasının Etkileri Ne Zaman Görülmektedir?

Soğuk lipoliz tedavisinin etki etme süresi tedavi esnasında parçalanan yağ hücreleri, metabolize olarak birkaç gün içerisinde doğal yollar ile atılmaktadır. 2 hafta sonra hasta, tedavinin uygulandığı vücut bölümünde küçülme gözlemlemeye başlar. Fakat değişime uğrayıp bütünlüğü bozulan yağ birikimlerinin vücuttan atılması için 2 – 3 ay gibi bir sürenin geçmiş olması gerekmektedir. Araştırmalar, yalnızca tek bir seansta tedavi gören bölgede bulunan yağ birikimlerinin % 20 – % 40 oranında kalıcı olarak yok olduğunu gösterir. İşlem sonrası hasta, kilo kontrolüne dikkat ettiği takdirde, bu işlem de kalıcı olarak sürdürülebilir.

Soğuk Lipoliz Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Soğuk lipoliz yönteminin öne çıkan yönleri şu şekilde verilmiştir:

 • Neştersiz ve kesisiz gerçekleşen bir ameliyattır.
 • Soğuk lipoliz uygulaması sırasında anestezi uygulanmaz.
 • Hastanın iyileşme dönemlerine gerek duymadan normal yaşamına geri dönebilir.
 • Acısız, kanama olmayan ve yarasız bir uygulamadır.
 • Sosyal ya da iş hayatına ara vermeden direkt eski hayatınıza geri dönebilirsiniz.
 • Ameliyathane ve hastane tutarları ile karşılaştırıldığında soğuk lipoliz uygulamaları daha uygun fiyatlı bir şekilde gerçekleştirilir.

Soğuk Lipoliz Uygulamasının Zararları Nelerdir?

Soğuk lipoliz tedavisinin zararlı yönleri şu şekilde verilmiştir:

 • Soğuk lipoliz uygulaması, cilt altında bulunan yağ hücrelerini hassasiyet göstererek kontrollü bir şekilde soğutmayı amaçlar. Dondurulan yağ hücresinin büzülmesini ve küçülerek bozulmasına yarayan bu uygulamadır. Eğer ki basen, kaçla, bacak, karın ve sırt bölgeleri için soğuk lipoliz uygulaması olmak istiyorsanız FDA onaylı soğuk lipoliz tedavisini almamanız için hiçbir neden yoktur. Yani bu uygulamanın hasta için oluşturduğu bir zararı bulunmaz.
 • Güvenilir ve etkili bir uygulama olan soğuk lipoliz işlemi, tedavi sonrasında iyileşme dönemi çok kısa sürede tamamlanır.
 • Tedaviyi gören kişiler, kısa süre de olsa bir ağrı ve sızı hissi yaşayabilir. Aynı zamanda uygulama esnasında hasta, hiçbir ağrı ve sızı hissi duymaz.
 • Soğutulan vücut bölgesinde uyuşma, ağrı ve kızarıklık görülebilmektedir. Uygulama sonrasında görülen uyuşma hissinin etkisi 1 – 2 hasta daha görülebilir.
 • Soğuk lipoliz uygulaması için cerrahi müdahale uygulanmadan hastalarda 2 – 8 cm’e kadar incelme sağlanır.

Soğuk Lipoliz Uygulamasını Kimler Yaptırabilir?

Soğuk lipoliz tedavisini görebilecek olan kişiler şu şekilde verilmiştir:

 • Soğuk lipoliz tedavisi, vücudun ani değişikliklere maruz kalmasını kaldıramayan kişilere yapılmamaktadır. Bu kişiler; hamileler,
 • Raynaud sendromuna sahip kişiler,
 • Kriyoglobulinemi hastaları,
 • Daha yeni kalp krizi geçiren kişiler,
 • Kalp piline sahip kişiler,
 • 18 yaşını doldurmamış olan kişiler,
 • Şeker hastaları,
 • Kan dolaşımında bir bozukluk olan kişiler de bu uygulamadan faydalanamaz.

Soğuk lipoliz uygulaması, tedavi sonrasında etkisini kısa sürede gösterebilmektedir. Uygulama sonrasından yaklaşık olarak 2 hafta sonra hastanın vücudunda incelme görülebilir. Gözle görülür sonuçlar ise yaklaşık 2 ayı bulabilir. 3.ayın sonu ise bu uygulama sonrasında en verim alınan dönemdir. Ölü olan yağ birikimlerinin vücuttan atılması ise bütün hastalarda değişiklik göstermekle birlikte 4 – 6 ay arasında değişmektedir. Dondurulan yağ birikimleri, direkt olarak yok edilme ile karşılaştıklarından dolayı bu uygulama kalıcıdır ve sarkma sorunlarına sebebiyet vermemektedir.

Soğuk Lipoliz Tedavisi Sonrası Dönem Nasıldır?

Soğuk lipoliz uygulaması sonrasında herhangi bir ağır yan etki göstermeden hasta, günlük yaşamına geri dönebilmektedir. Soğuk lipoliz, ağrısız ve sızısız gerçekleşen bir uygulamadır. Yalnızca tedavi sonrası uygulanan bölgede ağrı oluşumu görülebilir.

Soğuk lipoliz uygulamasını yaptırmış olan bir kişi, bölgesel incelme aşamaları bittiğinde spor ve diyet uygulaması gerekmez. İsteyen hastalar yapabilmekle birlikte, hasta için ileriki zamanlarda sporla daha sağlıklı bir hayata kavuşabilirler.

Soğuk Lipoliz Uygulaması ile İncelme Nasıl Sağlanmaktadır?

soguk lipoliz nasil yapilir?

Soğuk lipoliz tedavisi ile incelme görülmesi uygulanan 45 dakikalık seanslar sırasında deri altında bulunan yağ tabakası zarar görmeden kontrollü bir şekilde yağ hücrelerinin soğutulması ile gerçekleşmektedir. Uygulanan bu soğutma uygulaması ile yağ hücrelerinin apoptozis sürecine dahil olmalarına sebep olur. Apoptozis, yağ hücrelerinin işlevinin küçülmesi ve geri dönüşümsüz bir şekilde gerçekleşen kaybı olarak adlandırılır. Bu uygulama ile ölü yağ hücreleri, vücudun doğal enflamatuvar sistemi ile vücuttan atılıp zaman içerisinde yağ tabakasında ciddi miktarlarda incelme sağlar.

Hamileler, 18 yaşını doldurmamış kişiler, kriyobulinemi hastalığına sahip olan kişiler, proksismal col hemoglobinüri ve raynaud sendromu gibi rahatsızlıklara sahip olan kişilere de bu uygulama yapılamamaktadır. Bu sayılan hastalıklara sahip olmayan kişilere uygulama yapılması sonucunda hiçbir ağır yan etki durumu söz konusu değildir. Yalnıza tedavi sonrası uygulama yapılan bölgede görülen morluklar ve hafif sertlik gibi durumlar ortaya çıkabilen yan etkiler arasında yer alır. Soğuk lipoliz uygulaması, yağ hücrelerinin parçalanmasını hızlandırarak metabolizma yardımı ile bu bozulan yağların dışarı atılmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir. Bu sayede de deri altında bulunan yağ tabakası incelmeye başlar.

Lipoliz Hangi Bölgelerde Etkilidir?

Lipoliz uygulamasının etkili olduğu vücut bölgeleri şu şekilde verilmiştir:

 • Lipoliz vücutta bulunan bölgesel yağlanmalar olan karın, kol, bacak ve sırt gibi bölgelerde,
 • Vücuttaki yağlar haricinde gıdı,
 • Çene altında bulunan yağlar,
 • Göz altı torbalarına da iyi gelen bir yöntemdir.

Ayrıca mide botoksu hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Soğuk Lipoliz Uygulaması Sonrasında Hangi Yan Etkiler Görünmektedir?

Soğuk lipoliz tedavisi sonrası hastalarda görülebilen yan etkiler, ağır ve ciddi olmamakla birlikte kaşıntı, morarma, hafif sertleşme, ağrı ve sızı gibi durumlar görülebilmektedir. Ancak soğuk lipoliz uygulaması sonrasında görülen bu yan etkiler çok kısa bir sürede gerçekleştiğinden dolayı hasta, normal hayatına kolay bir şekilde geri dönebilir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status