Yanak botoksu nedir, nasıl yapılır?

26.05.2021
1.268
Yanak botoksu nedir, nasıl yapılır?
REKLAM ALANI

Yanak botoksu günümüzde daha çok estetik için kullanılmaktadır. Yanaklar özellikle kadınlarda yüzdeki bütünlük ve güzellik algısında önemli hale gelmiştir. Genel güzellik algısında dolgun yanaklar gençliğin ve çekiciliğin sembolü olarak kabul edilirken zayıf kaslara sahip çökük yanaklar kişinin yüzünü olduğundan daha yorgun ve yaşlı gösterir. Yaşlanmaya ya da yapısal özelliklere bağlı olarak estetik görünüme sahip olmayan yanaklar yanak botoksu ile düzeltilebilir.

Yanak botoksu nasıl yapılır?

yanak botoksu avantajlari

Yanak botoksu işlemi nazolabial adı verilen bölgelere hyaluronik asit dolgusu enjekte edilerek ameliyatsız bir uygulama şeklinde yapılabilir. İstenen işlem doğrultusunda yanaklardaki eksiklik yaklaşık 15 dakika içerisinde giderilir. Yanak botoksu için tavsiye edilen dolgu malzemesi genellikle vücudun doğal yapısında da bulunan hyaluronik asit olur. Yanağa dolgu malzemesinin enjekte edilmesiyle yanaklar daha dolgun ve gergin görünür. Çevre dokularının genişlemesi kontrol altına alınır.

Yanak ve elmacık kemiği dolguları nedir?

Yanak ve elmacık kemiği dolgu işleminde bu bölgeleri dolgun göstermek amaçlı yağ enfeksiyonu yapılabilir fakat ameliyatsız bir işlem isteniyorsa elmacık kemiklerine ve yanaklara hazır dolgu uygulaması da tercih edilen bir yöntemdir. Elmacık kemiğine uygulanan dolgu yüzü daha genç ve dinç gösterir. Yorgun görünümünü azaltır. Yanaklara uygulanan dolgu bu bölgede kırışıklığı azaltır. Botoks ve dolgu gibi işlemlerde hastanın yüzünde ihtiyacı olan bölgelere iyi karar verilmeli gerekiyorsa çizim yapılmalıdır. Yanak dolgusu yüzünde çöküntü olanlara ya da yakın zamanda kilo kaybı yaşayan insanlara uygulanır. Elmacık kemiği dolguları ise daha çok yaşlanmaya bağlı şikayetler üzerine uygulanır.

Yanak ve elmacık kemiği dolguları nasıl uygulanır?

Dolgunun uygulanmasında deriye enjekte edilecek doz deride oluşan hacim kaybına ya da yüzün getirilmek istenilen şekline göre değişir. Dolgu uygulaması derin deri tabakasına hatta kemiğin tabakasına yapılır. 0.5-2 cc dolgu miktarı elmacık kemiği için tercih edilen yaygın uygulamadır. Bu miktar elmacık kemiği dolgusu için istenilen sonuçları verir. Yanak bölgesi içinse 0.5-2 cc dolgu uygulamak yeterli olur. Genellikle yanak ve elmacık kemiği dokularında Voluma tercih edilir.

Ayrıca kirpik botoksu hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Yanak botoksu ile yanak dolgusu arasındaki farklar nelerdir?

Günümüzde botoks denilince akla dolgu gelir ama aralarında farklılıklar vardır. Yanak botoksu işlemi yaptırırken istediğimiz işleme göre hangisinin daha etkili olacağına karar verebilmek için farklarını bilmemiz gerekir.Botoks ile dolgu arasındaki farklılıklar şu şekildedir:

  • Yanak dolgusu jel şeklindedir yanak botoksu ise toz şeklindedir.
  • Botoks sulandırılarak kullanırken dolgu böyle kullanılmaz.
  • Dolgular hacim verirken botoks işlemi hacim vermez.
  • Botoks kaslara enjekte edilerek onları gevşetir.
  • Dolgular yapıldıkları bölgelere su toplayarak bu bölgeye hacim kazandırırlar.

Genellikle doktorların tavsiyesi yanak bölgesinde dolgu malzemelerinin uygulanması yönündedir. Botoks genellikle yüzün üst bölgesine, kırışıklara, kaş arasında mimik çizgilerine ve alındaki yatay çizgilere uygulanır.

Yanağa yapılan dolgu çıkarılabilir mi?

Yanak dolgusu çıkarma işleminden önce dolgu üzerinde düzeltme yapma işlemi daha mantıklı bir işlemdir. Dolgu işlemini yaptırdığınız doktorla da görüşerek gözünüze hoş gelmeyen asimetrik görüntüler ya da gereğinden fazla dolgu kullanılmasından kaynaklı oluşmuş rahatsız edici görüntüler doktor tarafından düzeltilebilmektedir ama hasta düzeltme işlemini istemiyorsa dolgu malzemesi hyaluronik asitten oluştuğu için dolgu malzemesini yıkan hyalüronidaz enziminin enjekte edilmesiyle dolgu eritilebilmektedir. Hyalüronidaz enzimi dolguyu parçalar ve ortadan kaldırır. Dolgu eritme işlemi işini iyi bilen tecrübeli doktorlar tarafından yapılmalıdır aksi takdirde bu işlem hastanın yanak bölgesinde kalıcı bir hasara neden olabilir. Bu tarz sorunları yaşamamak adama doktorlar tarafından dolgunun çıkarılması değil eritilmesi ya da düzeltilmesi tavsiye edilir. Eritme işleminden önce muhakkak doktor tarafından kişinin hyalüronidaz enzimine alerjisi olup olmadığı test edilir.

Yanak dolgusu işlemi öncesinde nelere dikkat edilmelidir?

Dolgu işleminden önce doktora danışılarak düzenli kullanılan ilaçların ve aspirin gibi ilaçların kullanımı bir süre kesilmelidir. İşlemin uygulanacağı yerde hasar olmamasına dikkat edilmelidir. Sivilce ve yara izlerinden kaçınılmalıdır. Yakın zamanda diş dolgusu yaptırmış ya da diş ve çene sağlığı yerinde olmayan hastalar yanak dolgusundan sağlığı yerine gelene kadar uzak durmalıdır.

Yanak botoksu yan etkileri nelerdir?

Yanak botoksu sonrasında yanak bölgesinde hafif ödem ya da kızarıklıklar oluşabilir. Derinizin yapısına da bağlı olarak kızarıklar birkaç saat içerisinde geçmektedir, ödem ise kendiliğinden geçer. Yanak dolgusunda aksiliklerin önüne geçilmesi için doktor seçimini iyi yapmak gerekir. Yanak botoksu uygulanan bölgede migren ağrısında benzeyen hafif bir ağrı oluşabilir. Bu nedenle işlem bölgesine buz uygulaması uygulanabilir. İşlem öncesinde olduğu gibi sonrasında da aspirin ve benzeri ilaçların bir süre kullanılmaması gerekir. 1 gün boyunca işlem bölgesini zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır.

Ayrıca yüz germe fiyatları hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Yanak dolgusu kalıcı mıdır?

yanak botoksu kimler icin uygundur

Yanak dolgusu genellikle kalıcılık göstermez. Yanak dolgusunun kalıcılığı kullanılan dolgunun kalitesine ve hastanın daha önce yanak dolgusu yaptırıp yaptırmadığına bağlıdır. Hyaluronik asit yüz dolgusu 1 sene ile 1,5 sene arasında kalıcılık gösterir. Eğer kişinin ilk yanak dolgusu olacaksa dolgusunu 6 ayda bir yenilemesi gerekir. Sonraki işlemler için dolgunun giderek kalıcılaştığı gözle görülür hale gelmektedir.

Yanak dolgusu kimlere yapılabilir?

Yanak dolgusu 18 yaşını geçen, bu işlem hakkında yeterli bilgiye sahip ve istediği bölgede herhangi bir yara taşımayan kadın erkek fark etmeksizin herkese yapılabilir. Bu sayede yanaklarda sarkma gibi olayların önüne geçilmiş olur.

Yanak botoksu fiyatları ne kadardır?

Yanak botoksu ücreti her 1 ml başına 2500 TL ile 3000 TL arasında değişkenlik gösterir. Dolgunun malzemesine ve kullanım miktarına göre fiyatlar değişebilir. Bazı durumlarda tek enjektör durumunda 2000 TL ile 2500 TL arasında fiyat değişimi gösterebilir. Yanak botoksunun tek bir işlemle sınırlı kalınıp kalınmayacağı hekimler tarafından yüzün şekline ve durumuna göre belirlenir. Juvederm teosyal, restylane filmed gibi dolgu malzemeleri kullanılır.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status